Elektrik tesisatı şartnamesi hk. yardım

Merhaba,

8 daire ve 13 daireden oluşan 2 blokluk, yaklaşık 25 yıllık, toprak hattı dahi olmayan bir sitede oturuyorum.
Yakın zamanda başlayacak olan mantolama (ısı yalıtımı) öncesi elektrik tesisatımızı yenilemeye karar verdik.
Elektrik işinden neredeyse hiç anlamıyorum ancak kabaca yapılacak işler şu şekilde;
*Bina iç aydınlatması yenilenmesi
*Her iki bloktaki elektrik panolarının yenilenmesi
*Bina dış aydınlatmasının yenilenmesi
*Binaya toprak hattı çekilmesi

Sizlerde ricam şudur;
Kaçak akım rölesi gibi panoya ve dairelere ekletmem gerekenler nelerdir?
Panodaki sigortalar için marka ve amper değerleri ne olmalıdır?
Toprak hattı çekilirken dairelere çekilmesi de gerekiyor bildiğim kadarıyla ancak binaya yapılması yeterli diyen birisi karşımıza çıkarsa ne cevap vermeliyiz.
Bunlara ek olarak bir binada elektrik tesisatında neler olmalı?

Ya da yukarıdakilerin hepsini bir kenara bırakıp dikkat etmemiz ve işi yaptıracağımız kişiden talep etmemiz gerekenler konusunda bilgi de verebilirsiniz.

Görüş ve önerileriniz çok değerli. Konunun çok kapsamlı olduğunun farkındayım ancak nereden başlayacağımı bilemedim.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu işler tarifle olmaz çok biliyorsan uydu işinide halletseydin ! Neden uyducuyu çağırdın ?

ben kendim halledicem demedim, önce oku,anla, sonra yaz. dikkat etmemiz gerekenler nelerdir diye sordum. malzeme kalitesi olabilir, binada olmayan kaçak akım rölesi gibi malzemeler olabilir.

Pekala.
*Ana girişteki kaçak akım rölesi seçici tip olmalı herhangi bir dairedeki kaçak akım rölesi attığında ana kaçak akım rölesi de atmasın diye.
*Marka olarak ABB,Siemens,Moller,Schineider alternatiflerinden biri seçilebilir.
*Bina iç aydınlatma armatürlerini sensörlü ampullerini uygun watta led seçin. (tasarruf için)
*Bina yani ana pano topraklamasını yaptırdıktan sonra ölçtürüp uygunluğunu raporlatın.
*Her daireye kolon hattından topraklama iletkeni gitmeli aksi taktirde ana panodan yapılan topraklamanın hiç bir anlamı olmaz.
* Milyonlarca şey söylenebilir bu konular hakkında o yüzden tarifle olmaz dedim.

ön bilgi için bunlar bile yeterli, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. illaki çok detaylıdır, ona lafım yok.
son bir sorum olacak, topraklamayı ölçtürüp raporlatın yazmışsınız, başka bir yerde daha okudum ancak bu işi kim yapar bulamadım, bu konuda da bilgi verebilirseniz sizi daha fazla yormayacağım.

emo ya da kalibrayonlu ölçüm cihazı olan elektrik mühendisleri yapabiliyor diye bir bilgiye ulaştım. teşekkürler.

Yormak önemli değil güzel kardeşim hiç çekinmeden tüm tecrübelerimi bildiklerimi de yazarım ama meslekten olmayan birisine mesleki detaylarla ilgili bilgi vermek bana çok ters geliyor tepkim o yüzdendi.

Bina yöneticisi Her yıl binanın topraklama direnç değerini ölçtürüp uygunluğunu raporlatarak dosyasına koymalıdır. Ölümlü adli bir durumda yönetcinin sorumluluğu vardır. Mahkemede delil teşkil edebilmesi için ölçümün bu işte yetkin bir kurum tarafından yaptırılıp onaylanması gerekir. (Elektrik Mühendisleri Odası) ücreti karşılığında bu hizmeti vermektedir.

Yada dan sonraki edindiğiniz bilgi doğru değildir.

sonunda anlaşabildiğimize sevindim. amaç meslek mensuplarını zor duruma sokmak ya da mesleki bilgilerini detayları ile öğrenmek değildi takdir edersiniz. bu işler bizim açımızdan 20 kat malikinin (1 kapıcı dairesi) onayı ve parası ile kırk yılda bir yapılıyor. bir kaç firma çağırdık soru şu: ne istiyorsunuz? eskimiş olan,yönetmeliklere uygun olmayan, bizim menfaatimize olan değişikliklerin yapılmasını istiyoruz dediğimizde gelen cevap " siz önce ne istediğinize karar verin sonra bizi arayın" oluyor. ısrarım bu yüzdendi. tekrar teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri