Elektrik Tüketimi Hesaplama

xagama

Üye
Merhabalar, sokağımıza geçtiğimiz yıl dekoratif led kaldırım taşı döşendi. Yaklaşık 2500 tane led bulunmakta. Bu ledleri 300 Watt bir trafo ile besliyorlar. Sokakta 9 adet ekte eklediğim trafodan bulunmakta. Bir trafonun saatlik enerji tüketimi kaç watt olur? 1.48 kuruştan hesaplarsak tüm tafoların saatlik enerji tüketimi ne kadar olur?

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    141.1 KB · Görüntüleme: 9
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Trafo/adaptörler 300 watt'lıksa 300 watt üzerinden hesaplayın. 9x300=2.7kw -> 4
Bütün esnafla büyük iddialaşmaya girdik fakat sonuca varamadık. Üzerinde yazan 300w şebekeden çekilen güç anlamına mı geliyor? 300/220=1,36 amper yani.

300W çıkış gücü. 25A*12V=300W çıkış gücü fakat tam yükte kayıplarla birlikte şebekeden 300W üzeri tüketimi olur ama bu cihaza bağlı ledlerin çektiği güç nedir tüketimi hesaplamak için onu bilmeniz lazım. 300W lık bir trafoya 300W çeken bir yük bağlamamışlardır.
Neden elektrik kWh ücreti 1,48 TL yazdınız. Bu sokak aydınlatması evden mi besleniyor? Tarifesine göre kWh ücreti değişir. Muhtemelen aydınlatma tarifesinden ücretlendiriliyordur siz kWh ücretini 3,5-4 TL gibi hesaplayın.

300W çıkış gücü. 25A*12V=300W çıkış gücü fakat tam yükte kayıplarla birlikte şebekeden 300W üzeri tüketimi olur ama bu cihaza bağlı ledlerin çektiği güç nedir tüketimi hesaplamak için onu bilmeniz lazım. 300W lık bir trafoya 300W çeken bir yük bağlamamışlardır.
Neden elektrik kWh ücreti 1,48 TL yazdınız. Bu sokak aydınlatması evden mi besleniyor? Tarifesine göre kWh ücreti değişir. Muhtemelen aydınlatma tarifesinden ücretlendiriliyordur siz kWh ücretini 3,5-4 TL gibi hesaplayın.
Ücretlendirmenin ne kadar olduğunu bilmiyordum. Dekoratif aydınlatma internette bulamadım kaldırım taşlarının arasına döşeniyor.
Fotoğraftaki ürün kullanıldı

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    290.7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Paylaştığınız ürüne göre 2500 tanesi yaklaşık 1 kW yapıyor. Elektrik kWh ücretini 4 Tl alsak kabaca satte 4 Tl harcar gibi görünüyor.

Sokağın gece görüntüsü bu şekilde...

Ekli dosyalar

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    914.9 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    1 MB · Görüntüleme: 19
Sokağın gece görüntüsü bu şekilde...
konu ile ne kadar alakalı bilmiyorum ama içimden geldi, isterseniz köyün delisi yine sesli düşündü deyin.
bu güzel insanlar hiç doğada baş başa kaldılar mı acaba? geceleyin ormanda bir patikada yürüdü mü? gökyüzündeki yıldızların şavkında kaç km yol alabilirler. (ay ışığını vaz geçtim) doğada hangi taş yerde parlıyor yada ışık veriyor. ben çoğu geceler, bilhassa yazın ateş böceği görürüm diye orman taklidi yapan yerlerde dolaştım, ama göremedim. alakasız yerlerde bir kaçına rastlasam da bana ışık veren, beni aydınlatan ışığı asla göremedim. karanlık gecede denize daldığımda gördüğüm yakamozlar geldi aklıma. gökyüzündeki yıldızlar gibiydi. şimdi çıkın balkonunuza, pencerenize bir bakın gökyüzüne ve kaç tane yıldızı göremediğinize yanın ve üzülün. şehrin şavkı, yıldızları göstermez. gidin biraz uzaklara şehrin şavkı olmasın. yatın çimlere (lan boş verin altınıza bir şeyler serin siz) bakın gökyüzüne, yıldızların çokluğu şaşırtmasın sizleri. hatta görmediğiniz bilmediğiniz yıldızlara da merhaba deyin. doğa deyin, yaşam deyin, bizim göremediğimiz deyin ama ağzınızdan bir kaç sözcük çıksın. ister şaşkınlık, ister umursamazlık, ister vazgeçmişlik ama bir şeyler çıksın. sizin o göremediğiniz yıldızlar bana saati söylerdi eskiden, haa ben sabahlara kadar o yıldızların altında balık avlardım. gündüzleri güneşin yüksekliği bana saati söylerdi. şimdi kim güneşe bakarak saati söyler bana... yada geceleyin yıldızlara bakarak kaç kişi saati söyler bana. hadi hepsini geçtim, kaç kişi gece orman veya taklidini yapan yerlerde yürürken yerdeki taşlar yolunu aydınlatır???

Usta ben de üstten aydınlatmayı anladım da alttan aydınlatma ne alâka? Arabın şeyi bol bulması misali!:confused:

Usta ben de üstten aydınlatmayı anladım da alttan aydınlatma ne alâka? Arabın şeyi bol bulması misali!:confused:
Hocam bence başarılı ya önünden geçenler fotoğraf çekiliyor bizim dükkanlarında reklamı oluyor tabi böylece. He tabi ne kadar gerekli o kısmı tartışılır…
konu ile ne kadar alakalı bilmiyorum ama içimden geldi, isterseniz köyün delisi yine sesli düşündü deyin.
bu güzel insanlar hiç doğada baş başa kaldılar mı acaba? geceleyin ormanda bir patikada yürüdü mü? gökyüzündeki yıldızların şavkında kaç km yol alabilirler. (ay ışığını vaz geçtim) doğada hangi taş yerde parlıyor yada ışık veriyor. ben çoğu geceler, bilhassa yazın ateş böceği görürüm diye orman taklidi yapan yerlerde dolaştım, ama göremedim. alakasız yerlerde bir kaçına rastlasam da bana ışık veren, beni aydınlatan ışığı asla göremedim. karanlık gecede denize daldığımda gördüğüm yakamozlar geldi aklıma. gökyüzündeki yıldızlar gibiydi. şimdi çıkın balkonunuza, pencerenize bir bakın gökyüzüne ve kaç tane yıldızı göremediğinize yanın ve üzülün. şehrin şavkı, yıldızları göstermez. gidin biraz uzaklara şehrin şavkı olmasın. yatın çimlere (lan boş verin altınıza bir şeyler serin siz) bakın gökyüzüne, yıldızların çokluğu şaşırtmasın sizleri. hatta görmediğiniz bilmediğiniz yıldızlara da merhaba deyin. doğa deyin, yaşam deyin, bizim göremediğimiz deyin ama ağzınızdan bir kaç sözcük çıksın. ister şaşkınlık, ister umursamazlık, ister vazgeçmişlik ama bir şeyler çıksın. sizin o göremediğiniz yıldızlar bana saati söylerdi eskiden, haa ben sabahlara kadar o yıldızların altında balık avlardım. gündüzleri güneşin yüksekliği bana saati söylerdi. şimdi kim güneşe bakarak saati söyler bana... yada geceleyin yıldızlara bakarak kaç kişi saati söyler bana. hadi hepsini geçtim, kaç kişi gece orman veya taklidini yapan yerlerde yürürken yerdeki taşlar yolunu aydınlatır???
Üstadım gerçekten çok haklısınız bu konuda. İşten güçten zaman olmuyor tabi ama arada ormanlık arazilere arkadaşımla kaçamaklar yapıyorum bir gecelik. Yaşadığım bölge nüfus olarak hiç kalabalık değil. Bazı kumsallar şehir merkezinden çok uzakta. O yüzden deniz kenarına uzanıp denizin kıyıya vurduğu ses eşliğinde yıldızları izleyebiliyoruz. Ama daha tam doyamadan işe dönmek zorunda kalıyorum her seferinde. Şehir çok ufak olduğu için elektrikler kesilince tüm şehirde gidiyor bazen. Kesilince hemen kendimi terasa atar gökyüzünü izlerim o yıldızların eşsiz görüntüsünü izlemenin verdiği keyfi bana hiçbir şey vermiyor. Yazdıklarınızla sanki içimi okumuşsunuz gibi hissettim. :)

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri