elektrik sorusu

gumusomer

Üye
kontrol kalemini prize soktuğumda ışığı yanıyor bu durumdayken elimi duvara değdirdiğimde ışığı sönüyor, aynı şekilde kontrol kalemini diğer deliğe soktuğumda ışığı yanmıyor fakat elimi duvara değdirdiğimde ışık yanıyor.

sizce burda ne gibi bir problem var ? ???

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik kontrolkalemi, hepimizin bildiği gibi bir devrede veya , pirizde veya bir cihazın gövdesinde kaçak akım olup olmadığını gösteren araçtır. İçerisindeki neon lambanın akım atlama uçları arasında kırmızımtırak bir ışık görülür, Bu ışık doğru akımda tek uçta yarım, Alternatif akımda ise her iki uçta birden bütün olarak görünür.Kontrolkaleminin içindeki direnç gerilim düşmesini sağlar.
Çalışma ilkesi ; Elektrik akımı ,kalemi tutan kişinin vücudundan geçerek toprağa dönmek suretiyle devresini tamamlar, ve neon lamba yanarak bize gerilimin var veya yok olduğunu gösterir.
Ancak kontrol esnası kontrol yapan kişinin toprakla veya zeminle iletimini önleyen mevcut ayakkabı veya zemin yüzeyinin kuru ve yalıtkan olması durumunda , kontrolkalemi faz ucuna değdirildiği zamanlarda bile neon lamba yanmayacaktır,budurumda 2 ci maddedeki sorununuzdada belirttiğiniz gibi elinizin duvarla veya yakınlarda toprak veya zemin ile temas halinde olan bir cisme değdirmeniz gerekmektedir.
1. maddeki sorunu tamamen kontrol kalemine bağlıyorum bu şekilde değilde ben daha farklısını gördüm şöyleki; Çamaşır makinasının gövdesine kontrol kalemini değdirdiğim zaman gerilim var gözükmeteydi, ancak elimi makinanın gövdesine değdirdiğim zaman ışık sönüyordu,makinadaki kaçak gerilimin elimin değdiği zaman sönmesi olayı, kaçak gerilimin vücut üzerinden toprağa akmasıdır.

topraklama bağlı olmayan makinaların gövdelerinde statik elektrik oluşur,bunu kontrol kalemi ile ölçecek olursak gösterir eğer bir elimizle kontrol kalemini diğer elimizlede makinayı tutarsak ontrol kalemi söner yani toprak hattını bizden tamamlar,buda makinada ya toprağın olmadığını veya işlem yapmadığını gösterir...

Sorun su sanirim hattin bir yerinde notr baglantisi kesilmis sen notr kontrol kalemini degdirdigin zaman yalitkan bi zeminde olma ihtimalin yuksek notr devresini tamamlamadigi icin lamba yaniyor duvara dokununca notr devresini tamamliyor ve isik sonuyor . Faz ucuna soktugunda zaten fazi goruyorsun bunun icin birde bu prizden atlama baska bir prizde takili bir cihaz olmasi gerekiyo sanirim

bu durumda diebiliriz ki sana karşı bir yerden elektrik kaçağı var ve izoleli ayakkabı giyiyorsun. bence duvara değdiğinde çarpılman lazımdı :)

Senİn Kontrol Kalemİ Bozuk...veya Sen YanliŞ Soru SÖyledİn Kontrol Kalemİnİ Prİze SoktuĞunda Kisik Yanar EĞer Sen Elİnİ Duvara DeĞdİrİrsen Vİcudunun Dİrencİ Dahada AzaldiĞindan Dolayi Lambasi Dahada Parlar...prİzİn Ötekİ Ucuna SoktuĞunda İse HİÇbİr Şey Olmaz Elİnİ Duvara DeĞİl İstersen Heryere DeĞdİr Gene HİÇbİrŞeyolmaz Yanİ Yanmaz...

durum şundan ibaret faz ile nötr yanlış bağlanmış ilgi gösterdiğiniz için teşekkür ederim

alakası yok kardeşim istediğin yere değiştir ...istediğin kadar değiştir ... yani soruyu yanlış sormuşsun onu demek istedim sadece. Burası elektrikçilerin buluşma mekanı burada bilgilerimizi tazeliyoruz inşallah bilgilerimizi paylaşarak daha iyi konumlara geliriz...herkese iyi eğlenceler

bence nötr hattında endüktif enerji var toprak ile temasta enerji kaybolmaz ise aktif enerji vardır kayboluyor ise endüktif enerjidir burda fark etmemiz gereken toprak ile yalıtım sağlanmış olmasıdır

senin kullandığın kontrol kalemi pilli olanlardan sanırım kontrol kalemini değiştirmeli ve klasik kontrol kaleminden kullanmalıydın yoksa senin dediğinin hiç bir açıklaması yok narkoza katılıyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,463
Kullanıcılar
450,404
Son üye
gokhan2641

Yeni konular

Geri