Elektrik sayaç okuma

Nrdnmrt

Üye
Merhabalar. Ben eve girdiğimde evin elektrik sayacı ortakmış. Bende fatura gelecek diye bekliyorum. Ev sahibine sordum sayac ortak fatura yok evin dedi ve bana giriş t değeri ve en son t değeri arasındaki farkı ödemem gerektiğini borcumun o kadar olduğunu söyledi. Ama açıkcası fatura bana fazla geldi. Bilgisi olan biri bana yardımcı olabilir mi? Nasıl hesaplanır ne yapmalıyım?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Selamlar.
t değeri dediği ilk okuma ve son okuma değerlerinden bahsediyor.
Süzme sayaç takıldı ise bu her ay için kayıt altında tutulmalıdır. Tabi süzme sayaç sadece sizin evinize bağlı ise.
Misal olarak sizin sayacınızda son ay ki kullanım değeri 50 kW, faturalı olan sayaçta ise son ay ki kullanım 150 kW, öyle ise siz o faturanın 3 te 1 ni ödersiniz. (Oranlama yöntemiyle hesaplayın. Geçmiş dönemlerin hesabı var ise bunları ayrı tutun. Sizi bağlamamalı)
Yalnız dediğim gibi her ay bu değerler kayıt altında tutulmalıdır.

Sizde kullanılan süzme sayaç mı?
Ev sahibinin söylediği değerler hangi sayaç için geçerli?
Fatura ne kadar?
Sizden ne kadar ödenmesi istenmiş?

Bu arada ilk başta neden faturaları gözden geçirmediniz? Kiracı iseniz kesinlikle bütün faturalar kiracı üzerine alınıp prosedür uygulanmalıdır. Kanunlar bizler için uyarlanmış olup, tam prosedüre uyduğunuz takdirde kaybınız değil kazancınız olacaktır.

Selamlar.
Süzme sayaç takıldı ise bu her ay için kayıt altında tutulmalıdır. Tabi süzme sayaç sadece sizin evinize bağlı ise.
Misal olarak sizin sayacınızda son ay ki kullanım değeri 50 kW, faturalı olan sayaçta ise son ay ki kullanım 150 kW, öyle ise siz o faturanın 3 te 1 ni ödersiniz. (Oranlama yöntemiyle hesaplayın. Geçmiş dönemlerin hesabı var ise bunları ayrı tutun. Sizi bağlamamalı)

Fatura ne kadar?

Bu arada ilk başta neden faturaları gözden geçirmediniz? Kiracı iseniz kesinlikle bütün faturalar kiracı üzerine alınıp prosedür uygulanmalıdır. Kanunlar bizler için uyarlanmış olup, tam prosedüre uyduğunuz takdirde kaybınız değil kazancınız olacaktır.
Faturayı üstüme alamıyorum zaten. Benden şuanda toplamda bi.sene için diyorum 2,500 3000 e yakın para istiyor. 4 daire ortqk sayaç dedi. Bana da bu para fqzla geliyor

Benim anlamadığım adam 4 daire yapmış ta neden sayaçlarını ayırmamış? 4 daire birde merdiven 5 bunun aboneliğine engel ne? Gelen fatura 4 e bölünmeli her daireye süzme sayaç takılmış mı? Gelen faturayı kendiniz gördünüz mü? mal sahibi fazladan istemesin.

Benim anlamadığım adam 4 daire yapmış ta neden sayaçlarını ayırmamış? 4 daire birde merdiven 5 bunun aboneliğine engel ne? Gelen fatura 4 e bölünmeli her daireye süzme sayaç takılmış mı? Gelen faturayı kendiniz gördünüz mü? mal sahibi fazladan istemesin.
Fatura yor ortada işte

Ve sayaç hesaplarken sqdeve ilk değer Ve son değer farkını aldı borcun bu dedi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayaç nerede kimin evinde?
Nereleri besliyor?Sen saati göremiyormusun?
Eğer öyleyse işin zor kendi faturasını sana ödetiyor olabilir.

Birinci katın ruhsatı var o yüzden abonelik alınmış. Kaçak katlara abonelik verilmediği için süzme takmış.

Selamlar.

Fatura ne kadar?

Bana dediği son ve ilk t değeri arasındaki fark faturan. Doğru mudur böyle mi hesaplanıyor?

Faturayı üstüme alamıyorum zaten. Benden şuanda toplamda bi.sene için diyorum 2,500 3000 e yakın para istiyor. 4 daire ortqk sayaç dedi. Bana da bu para fqzla geliyor
İşi baştan alalım. Tam açıklama olması adına.
Siz 1 yıldır orada oturuyorsunuz ve hiç fatura ödemediniz.
Sizin oturduğunuz daireye ait süzme sayaç sanırım yok.
Ev sahibi ortalama gelen 10.000 TL lik faturayı 4 daireye mi bölüyor?
Varsa bir hata düzeltiniz. Daha açıklayıcı olursa net cevaplar verilebilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri