Sayaç Okuma Hakkında Yardım

Arkadaşlar şimdi panoyu açıp baktım. ilk çizdiğim devre yanlış. Bizdeki bağlantı bu şekilde. Yani tedaş önce trifazeye girmiş, trifazeden tek faz çıkıp yangın korumaya ve sonra ana kesici sigortaya girmiş, oradan sayaca girip sayaçtan çıkıp direkt olarak daire içindeki kaçak akıma gitmiş. Anlamadığım şey bu şekilde kaçak elektrik kullanmış olmuyor muyuz ? ama her iki daire de evde olduğunda fatura yüksek, tek daire evde olduğunda fatura düşük geliyor Tedaş bunu okuyor çünkü faturaya yansıyor. şimdi ne yapmam lazım yardım eder misiniz ? @arkaplan @sami inci @Erhan_TR
IMG_3312.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar şimdi panoyu açıp baktım. ilk çizdiğim devre yanlış. Bizdeki bağlantı bu şekilde. Yani tedaş önce trifazeye girmiş, trifazeden tek faz çıkıp yangın korumaya ve sonra ana kesici sigortaya girmiş, oradan sayaca girip sayaçtan çıkıp direkt olarak daire içindeki kaçak akıma gitmiş. Anlamadığım şey bu şekilde kaçak elektrik kullanmış olmuyor muyuz ? ama her iki daire de evde olduğunda fatura yüksek, tek daire evde olduğunda fatura düşük geliyor Tedaş bunu okuyor çünkü faturaya yansıyor. şimdi ne yapmam lazım yardım eder misiniz ? @arkaplan @sami inci @Erhan_TR
Ekli dosyayı görüntüle 75192
Bu şemaya göre 2. dairede kaçak elektrik kullanıyorsunuz. Ancak daha önceki mesajınızda 1. daire sayacı ile 2. daire sayacının aynı değeri verdiğini yazmıştınız. Bu nedenle bu şemanın doğru olduğunu düşünmüyorum. Nasıl olması gerektiğini ilk mesajımda anlatmıştım.
Size önerim kendiniz yapmaya çalışmak yerine elektrikçi çağırmanız, profesyonel yardım almanız yönündedir.

süzme sayaç demek
ana sayaçtan kullanım sonra takılan sayaç

Şema hatalı ? ve tam kabloları tam çizilmemiş ( giriş ve çıkışlar )
Şemayı tam çizin , ne varsa bilği verin ( Uyduruk olmasın )

Ana sayaçın öncesi enerji alınmış oluyor ( şema )
Kaçak kullanım !!!

Not : sayaçla ilğili kişisel bilğileri silip fotolar yayınlayın .

IMG_3312.jpg

Son düzenleme:
Arkadaşlar bağlantı doğru şimdi yeniden kontrol ettim ama neden kaçak değil ben de anlamadım. Alt dairede kimse yokken de fatura geliyordu ve olağan bir faturaydı 150 lira civarında. Neden kaçağa girmediğini hala anlamış değilim. Sayaç çıkışından merdiven otomatiği de beslenmiş. şimdi oraya bağlayacağım üst katı

Arkadaşlar bağlantı doğru şimdi yeniden kontrol ettim ama neden kaçak değil ben de anlamadım. Alt dairede kimse yokken de fatura geliyordu ve olağan bir faturaydı 150 lira civarında. Neden kaçağa girmediğini hala anlamış değilim. Sayaç çıkışından merdiven otomatiği de beslenmiş. şimdi oraya bağlayacağım üst katı

Uyduruk şemalar yayınlarsanız olacağı ? Böyle şema olmaz .

Şema :
Sayaçların girişleri çıkışları ,kabloların gidişleri , siğorta bağlantıları ,kaçak akım rölesi bağlantıları , enerjinin gidiş yolu , vs gibi tüm ürünlerin gösterilmesi

Diğer :
Fotolar yayınlayın ( bağlantılar ) gözüksün .
Kişisel bilğilerinizi silip .

Uyduruk şemalar yayınlarsanız olacağı ? Böyle şema olmaz .

Şema :
Sayaçların girişleri çıkışları ,kabloların gidişleri , siğorta bağlantıları ,kaçak akım rölesi bağlantıları , enerjinin gidiş yolu , vs gibi tüm ürünlerin gösterilmesi

Diğer :
Fotolar yayınlayın ( bağlantılar ) gözüksün .
Kişisel bilğilerinizi silip .
Doğru bağlantı şu şekilde şuan.
Tedaşın okuduğu sayaç çıkışından Daire1'e ve merdiven otomatiği sigortasına ve merviden otomatiği nötr barasına giden hat üzerinden Daire2'ye ait olan süzme sayaca bağlanıyor. Oradan da daire2 enerjileniyor.
IMG_3313.jpg

Bu arada T değeri bu bahsettiğim. t1-t2-t3 değerleri birbirinden farklıydı.
şimdi topladım doğru. T değerini veriyor hepsinin toplamı. Vallahi kafayı yiyeceğim
düzeldi diyorsunuz .

Bu hali ile sorununuz nedir ? yazmanız . ( kafa karışıklığı , kafayı bende yiyeceğim )

Üst şema bağlantı normal / merdiven otomatik sizin sayaca yazmıyor !!!

DİĞER :
Tam şema değil . ( Sistemi etkileyen durum olabilir )
Tesisatta siğortalar kaçak akım rölesi vs diğer ürünler varsa belirtmeniz gerekir .
Kabloların bağlantıları ve bilğiler .

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri