Elektrik motoru marş istiyor :-S

cxaner

Üye
Herkese merhabalar. Dün bulaşık makinesinin, beko marka 10 yıllık, devirdaim motoru bozuldu ve kısıtlı mekanik bilgim ile incelediğimde motora elektrik gittiğini vınnn sesini çıkardığını ama dönmediğini fark ettim. kontrol kalemi ile arkadaki pervanesinden çok az bir hareket verdiğimde ise sorunsuz dönmeye başladı. Makinenin beyni motoru durdurup tekrar çalıştırmak istediğinde bazen aynı hareketi yapmam gerekiyor bazen kendiliğinden çalışıyor. Bu motorun sorunu ne olabilir. Makine eski olduğu için yedek parçası kolay bulunmuyor çıkma oluyor. Motoru tamir ettirmek mümkünmüdür söküp bobinajcıya götürdüğüme değer mi. Ayrıca kontrol kalemi ile kuvvet uygulamam gerek olmuyor ufak bir dürtme yeterli oluyor. Herhangi bir cisim takılmış değil yani.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2 sebep olabilir.
1- kondansatör varsa kondansatör arızalıdır (kuvvetli ihtimal)
2- yardımcı sargı yanmıştır.

Mesajınız için teşekürler.
Hiç bir yanık kokusu veya görüntüsü göremedim. Motorda ara da bir yerde çok net gözlemleyemiyorum işin gerçeği. Motorunun elektrik girişlerine ulaşabiliyorum. 3 adet giriş var kahverengi, siyah ve yeşil/beyaz kahverengi ve siyahda elektrik var yeşil/beyaz da yok. Bu motorun neden 2 ayrı elektrik girişi var. Bir faz bir nötür yeterli değilimdir ac motor için

iki ana sargı giriş çıkışı, iki tane de yardımcı sargı giriş çıkışı olarak toplam 4 kablosu var.

E2303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Büyük ihtimal pompa kireçleme yapmış veya pompa pevanesine kıl veya iplik dolanmış olabilir.
çözüm elektriği kesin. motoru sökün temizleyin takın. veya yenisini alın 20.tl civarındadır.
eski parçayı götürüp aynısısı veya muadilinini alırsınız.

Ayrıca, yatak/rulman nesı varsa oda aşınmış veya sıkışmış olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,390
Kullanıcılar
450,276
Son üye
ESENBEL

Yeni konular

Geri