Elektrik motorlu araç projesi

Raunchy

Üye
Günlük Hayatta Kullanmayacağım bir proje olacak 65 Kiloyum Beni Taşıyabilecek Bir Motor Önerirmisiniz? Bütçe Dostu Olursa Güzel Olur..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1- elektrikli mi olacak?
2- benzinli mi?
3-mesafe nedir? yani her gün rutin yapılacak km? yol şartları nedir? yokuş, düz, asfalt filan
bu şartları bilmeden tavsiyede bulunmak çok sağlıklı olmaz.

1- elektrikli mi olacak?
2- benzinli mi?
3-mesafe nedir? yani her gün rutin yapılacak km? yol şartları nedir? yokuş, düz, asfalt filan
bu şartları bilmeden tavsiyede bulunmak çok sağlıklı olmaz.
Elektrikli olacak mesafe 40-45km arası olabilir her türlü yolda gitsin yani

".. günlük hayatta kullanmayacağım" ne anlama geliyor?

Eğlence olsun diye yapıyorum sıkıldım ve birşeyler yapmak hoşuma gidiyor o yüzden yapacağım belki ara sıra kullanırım
eğlence olsun diye elektrikli araç alınmaz. elektrikli araç kullanmak için bir standardın olmalı. çünkü aracını her yerde şarj etme olanağından yoksun kalabilirsin. ekonomik olsun dersen hız takıntında olmamalı. hayatında belli bir düzen olmalı, her şeyi planlı yapabilecek bir durumda olmalısın. kafama esti şöyle bir çıkıp dolaşayım da bile gideceğin kmyi hesap etmek zorundasın. yani bağımlı olmayı kabul etmelisin. peki bütün bunlar aşılamaz mı? kesinlikle aşılabilir ama asla ekonomik değildir. her yolda gitsin, canım istediği zaman canımın istediği yere gideyim ekonomik değildir.
oturup hesap yaparsın evden işe veya okula git gel, kaç km, arabamla gidersem ne yakar, toplu taşıma ile gidersem ne kadar tutar. zaten bunların hesabını yapıyorsan alabileceğin araç sana kapasitesini söyler. senin hayat pencereni bilmediğim için, şu iki tekerliği al diyemiyorum.
1687694108746.png
böyle bir şey size uygun mu?

eğlence olsun diye elektrikli araç alınmaz. elektrikli araç kullanmak için bir standardın olmalı. çünkü aracını her yerde şarj etme olanağından yoksun kalabilirsin. ekonomik olsun dersen hız takıntında olmamalı. hayatında belli bir düzen olmalı, her şeyi planlı yapabilecek bir durumda olmalısın. kafama esti şöyle bir çıkıp dolaşayım da bile gideceğin kmyi hesap etmek zorundasın. yani bağımlı olmayı kabul etmelisin. peki bütün bunlar aşılamaz mı? kesinlikle aşılabilir ama asla ekonomik değildir. her yolda gitsin, canım istediği zaman canımın istediği yere gideyim ekonomik değildir.
oturup hesap yaparsın evden işe veya okula git gel, kaç km, arabamla gidersem ne yakar, toplu taşıma ile gidersem ne kadar tutar. zaten bunların hesabını yapıyorsan alabileceğin araç sana kapasitesini söyler. senin hayat pencereni bilmediğim için, şu iki tekerliği al diyemiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 99140böyle bir şey size uygun mu?
Siz beni çok yanlış anladınız.. dcmotorlardan(örnek olarak verdim aklıma gelmedi) kendim yapmak istiyorum

Siz beni çok yanlış anladınız.. dcmotorlardan(örnek olarak verdim aklıma gelmedi) kendim yapmak istiyorum
ben seni yanlış anlamadım sen soruyu soramamışsın. ilk postta yazdığını bir daha oku ben neyi yanlış anlamışım onu söyle.

1: Siz 65 kilo ama motor gücü için aracın ağırlıda hesap edilmeli. Yani kullanıcı + araç ağırlığına göre hesap edilmeli ki araç ağırlığı denilince Şasi , batarya, koltu kanape... hepsi lazım.

2: Ne kadar hız yapmak istiyorsunuz? Bu önemli ,motor gücü için kaç kiloyu kaç km de sürecekseniz onuda kriter almak lazım..

3:40-45 km menzil büyük bir menzili hangi batarya çeşidini kullanarak sağlamayı düşünüyorsunuz? bildik araç aküsü mü? Yoksa Li-on batarya mı?

4: En önemlisi 100 kg yükü belirli hızda hareket ettirmek önemli ve zor değildir. Bunu nasıl durduracağınız daha önemli. Frenlemeyi ne ile yapmayı düşünüyorsunuz. Müstakil bir fren tertibatı mı olacak yoksa Elk. Motorunu kullanarak mı frenleme yapacaksınız?

Günlük Hayatta Kullanmayacağım bir proje olacak 65 Kiloyum Beni Taşıyabilecek Bir Motor Önerirmisiniz? Bütçe Dostu Olursa Güzel Olur..
Bütçe dostu ... hele günümüzde??? Ben baştan susmayı tercih ediyorum maalesef ne önersek boşa gidecek.

Çoğu arkadaşımız kardeşimiz aynı hataya düşüyor, video seyrediyor içlenip ben de yapayım demekte, eksik verdiği bilgilerle yardım istiyor. Biz de Google gibi bunları temin et bunu şuna bağla diye başlıyoruz mesaja.

Neyse sen kendini tanıt etin budun harcın ne? Yani neler yaptın neleri yapar veya yapamazsın? Nerde kullanacaksın özel arazi var mı, yksa ara sokaklarda macera mı düşünüyorsun? Arkadaşların tavsiyesi yerinde nasıl duracaksın duramadığında farklı senaryolar gerçekleşecek mecbur etraflı ve ileri görüşlü detaylı düşünmelisin.

İlla bir şeyler yapayım hem öğreneyim hem tecrübem artsın dersen kömürsüz motor yapmaya ve sürmeye dene. Küçük model yapıp jiro sistemi ekle, geliştirmeye bak bu arada yapılmışları örnek al. Böyle başla ilerle. Şimdilik vereceğim öğütler bu kadar.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri