elektrik motorları

copland

Üye
İyi günler arkadaşlar;
varsayıyorum 4kw 1400dd bir elektrik motoru var elimde üstündeki etiket silinmiş
ben bu motorun 4kw 1400devir olduğunu nasıl bilebilirim.
devreye alıp çektiği akıma göre hesap edebiliriz tabii ki ama başka alternatif var mı?motora enerji vermeden ölçerek bulabilirmiyiz.
sargıları arası 3ohm geldi o zaman bu 4 kw tır,diyebilirmiyiz.
Mesele Birde 4kw lık bir sürücüm var motor 1400 devir ben 2200 devirde çevirmek istiyorum sürücüyü 90hz e yükselttim o deviri buldu diyelim.şimdi benim sistemimde malum bir harmonik oluşturacak benim merak ettiğim motor veya sürücüye bir zarar verirmi bu yaptığım 90 değilde 150hz yapsam mesela küçük devirli motorlarda 0.37kw gibi bu uygulamayı yaptım ama daha büyük motorlarda başıma ne gibi işler açabilir.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
bilgi paylaştıkça artar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
sadece bobin direncini ölçerek gücü bulmak zordur.Birbirine yakın güçleri standart bir avometre ile ayırt edemezsiniz.Tek bir sürücü ciddi bir harmoniğe sebeb olmaz.Devrede çok sayıda bulunması veya benzer harmonik üreticilerinin bulunması gerekir.çoğu motor 120hz üstüne iyi tepki vermiyor.mekanik kayıplar o denli fazlalaşıyor ki frekansı 400 bile yapsanız motor devri düşük kalıyor.(boşta bile)

etıketsiz motorun degerlerini su sekıldede bulabılırsınız. Çok eskı standart dılı olanlar hariç tabii.
Motoru normal çalıstırın, el takometresı ıle devrını ölçün. Motor fırmalarından birinin kataloğunu acın, motorun mılın punta deliğiin yerden yükseliğini ölçün. Mesela 112 mm.Kataloğda, 112 tıp gövdede ( ölçmenız 1450 devır olsun standardı 1500 d./dk) 1500 devir 112 gövdenın karsılıgını okuyun, motor gücü o'dur.

etıketsiz motorun degerlerini su sekıldede bulabılırsınız. Çok eskı standart dılı olanlar hariç tabii.
Motoru normal çalıstırın, el takometresı ıle devrını ölçün. Motor fırmalarından birinin kataloğunu acın, motorun mılın punta deliğiin yerden yükseliğini ölçün. Mesela 112 mm.Kataloğda, 112 tıp gövdede ( ölçmenız 1450 devır olsun standardı 1500 d./dk) 1500 devir 112 gövdenın karsılıgını okuyun, motor gücü o'dur.

teknik bir cevap böyle olur.

Arkadaş motora enerji vermeden diye sormuş o yüzden takometre ile nasıl ölçüyoruz?Ayrıca bazı güçlerde aynı gövde kullanılıyor.(0,25kw-0,37kw )bu gibi durumlarda hele ki devir de aynı ise anlamak zor olur.Yine bazı güçlerde devir mil çapından ayırt edilse bile bazılarında mümkün değildir.(4kw1500d/dk=4kw3000d/dk) bu durumda gövde ve mil aynıdır.O yüzden etiketi kaybetmeyin

Arkadasım, kataloğa bakarsanız,
mısal 112 gövdede 4 kw. 900 devır ıse,
yıne 112 gövdede 5,5 kw. 1500 devır
yine 112 gövdede 7.5 kw. 300 devır motor degerlerı vardır.
Ben bu güne kadar yanılmadım, umarım kontrol edenlerde yanılmaz..

iyide üstad motoru çalıştırdığım zaman tako ile devrini ölçer çektiği akıma görede kaç kw olduğunu bulabilirim,yorumlayabilirim.
Anladığım kadarı ile bir ohmmetre ile direnç değerinden motorun kaç kw olduğunu çıkaramıyoruz.

arkadasım motorlarla hasır nesırsen motoru calıstırdıgında onun kac devır oldugunu anlarsın.olmadı mılıne turmetreyi dayarsın devrini ögrenirsin

Elbetde turmetre ile devrını ölçersınız ama, gücünü kesın nasıl bıleceksınız, motorlar sarım şeklıne, dırekt yıldız veya üçgen, veyahut yıldız üçgen calışma şeklıne göre boşda çektiği akımlar değişiktir. Etıket gücünün %15 ın den tutun % 50 sıne kadar akım cekebilir, bunu arkadaşlarım hatırlıryıcakdır..

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri