Elektrik mı? Elektronik mı?

AliDilekci

Üye
Merhabalar
Ben 2017 Elektrik Elektronik Teknolojisi lise mezunuyum ben tyt sınavına girecem ama kararsızım Elektrik mı yoksa Elektronik mi seçeyim.

Bölümler;
Elektrik
Elektronik Teknolojisi

Hangisinin alanı daha iyi, hangisinde daha çok iş var, hangisinde Matematik konusu az var kısaca Türkiye'de önü açık olan hangisidir?

Merhaba. Hangisini sececegin kendi kararin. Ona bir sey diyemem. Elektrik icin de elektronik icin de onu acik meslekler. Ben elektronik sectim. Baskasi elektrik secti. Bana neden elektronik sectin demediler. Digerine de neden elektrik sectin demediler. Sececegin meslegi sadece kazancina gore secmen yanlis olur. Hangisini yapinca daha mutlu olacaksan onu secmelisin. Kendi adima konusursam meslegini severek yapinca is kendisi geliyor. Pandemi oncesi aylik 50 - 60 bin lirayı rahatlikla kazaniyorduk. Simdi yarisina raziyiz. Matematik konusuna gelince matematigi az olani secmek yerine matematigi ogrenmeni tavsiye ederim.

bende meslek lisesi elektrik- elektronik mezunuyum her zaman ağılıklı olarak elektronik üzerine çalıştım....

Hem elektrik hem elektronik üzerine yıllarca çalışmış biri olarak diyebilirim ki ikiside biribiri ile doğrudan bağlantılıdır. Elektrikten anlamayan bir adam elektronikte eksik kalır. Elektronikten anlamayan bir adam elektrikte eksik kalır. Ben ayırmazdım birbirinden ki öylede yaptım faydasını sahada görüyorum. Ama illa ki birini seçecek olsaydım elektrik derdim çünkü iş sahası daha geniş bana göre. Elektronikçilerin pek bir değeri yok nedense piyasada. Robot gibi lehim dumanında ciğerlerine kurşunu çek babam çek. Gözler kan çanağı düşünmekten yorumlamaktan kafa balon gibi oluyor.

Elektrik ile elektronik keskin bir bıçakla ikiye ayrılmış iki ana daldır. Elektriği seçiyorsan sana lazım olabilecek olan güç elektroniğidir. Hepsine hakim olayım dersen çuvallarsın. Yaş 50 daha çok iyi diyebileceğim bir elektronikçi ile tanışmadım/görmedim. Aslında aynı durum elektrikçi için de geçerli.
Ne yaparsan yap sevdiğin işi yap
Ne yaparsan yap en iyisini yapmaya çalış.

Elektrik ile elektronik keskin bir bıçakla ikiye ayrılmış iki ana daldır. Elektriği seçiyorsan sana lazım olabilecek olan güç elektroniğidir. Hepsine hakim olayım dersen çuvallarsın. Yaş 50 daha çok iyi diyebileceğim bir elektronikçi ile tanışmadım/görmedim. Aslında aynı durum elektrikçi için de geçerli.
Ne yaparsan yap sevdiğin işi yap
Ne yaparsan yap en iyisini yapmaya çalış.
Çok iyi elektronikçi tanımı alayım :) ustam elektroniğin her tarafına hakim olmak zor. Kendine uygun bir yer seçip oraya yönelmek mantıklı. Elektrik için de farklı değildir sanırım.
Hem elektrik hem elektronik üzerine yıllarca çalışmış biri olarak diyebilirim ki ikiside biribiri ile doğrudan bağlantılıdır. Elektrikten anlamayan bir adam elektronikte eksik kalır. Elektronikten anlamayan bir adam elektrikte eksik kalır. Ben ayırmazdım birbirinden ki öylede yaptım faydasını sahada görüyorum. Ama illa ki birini seçecek olsaydım elektrik derdim çünkü iş sahası daha geniş bana göre. Elektronikçilerin pek bir değeri yok nedense piyasada. Robot gibi lehim dumanında ciğerlerine kurşunu çek babam çek. Gözler kan çanağı düşünmekten yorumlamaktan kafa balon gibi oluyor.
Ben hiç lehim dumanı çekmiyorum. Lehimleme yaparken fan / karbon filtre vs kullanıyorum. Düşünmekten kafa balon gibi de olmuyor. Düşünmeden bir iş ortaya koymak mümkün değil zaten ama balon gibi olmasına da gerek yok... Elektronikçilerin bir değeri yok olayına da katılmıyorum. Sizin bulunduğunuz köyde elektronikçilerin değeri henüz anlaşılmamış olabilir de dünya geneline bakınca elektronik her zaman daha değerli bir uzmanlık olmuştur...

Son düzenleme:
Çok iyi elektronikçi tanımı alayım :) ustam elektroniğin her tarafına hakim olmak zor. Kendine uygun bir yer seçip oraya yönelmek mantıklı. Elektrik için de farklı değildir sanırım.

Ben hiç lehim dumanı çekmiyorum. Lehimleme yaparken fan / karbon filtre vs kullanıyorum. Düşünmekten kafa balon gibi de olmuyor. Düşünmeden bir iş ortaya koymak mümkün değil zaten ama balon gibi olmasına da gerek yok... Elektronikçilerin bir değeri yok olayına da katılmıyorum. Sizin bulunduğunuz köyde elektronikçilerin değeri henüz anlaşılmamış olabilir de dünya geneline bakınca elektronik her zaman daha değerli bir uzmanlık olmu

Ben hiç lehim dumanı çekmiyorum. Lehimleme yaparken fan / karbon filtre vs kullanıyorum. Düşünmekten kafa balon gibi de olmuyor. Düşünmeden bir iş ortaya koymak mümkün değil zaten ama balon gibi olmasına da gerek yok... Elektronikçilerin bir değeri yok olayına da katılmıyorum. Sizin bulunduğunuz köyde elektronikçilerin değeri henüz anlaşılmamış olabilir de dünya geneline bakınca elektronik her zaman daha değerli bir uzmanlık olmuştur...
Hevesinizi kırmayım öyle diyosanız öyledir ben 37 yaşındayım tecrübelerimi paylaştım. Daha yolun başında bende dünyayı yakar küllerimden yeniden doğarım derdim sizin gibi 🙂 ayrıca köyde değilim başkentteyim. Artı asgari ücretle çalıştırılmaya çalışılan ve fazla mesai ile 3-5 kuruşta üzerine koyularak göz boyama usulü modern kölelik sistemi uzerine inşa edilmiş elektronikçilikte uzman olmanız size huzur veriyorsa sözüm olmaz aynen devam 😉

Bir veya birkaç devre elemanı yanmış kartı götürüyorsun adam elektronikçi arızalı parçayı bulamıyor, bir diğeri ben buldum ama üzerindeki kodu silik okunmuyor buna yapacak birşey yok diyor mesela.
Arkadaş devre elinde yerini görüyorsun bunun muadili ne olmalı bilemiyorsan bence ortalıkta elektronikciyim diye dolaşmayacaksın. Çünkü eski kartı çöpe atıp yenisini almayı kapıcı cafer efendide becerebiliyor. Haksız mıyım?

bak ustam ben tamirciyim, hem de 47 yaşından sonra öğrendim bu işi, hani öyle devre çizimi okumak, o bileşen ne işe yarar bilmem, elektronik bilgim buradaki ustaların yanında solda sıfır. ama günümüzün çağı sayesinde olmazı olduruyorum, tamir edilmezi tamir ediyorum. diploma bazen hiç bir şey. ne elektrik - elektronik mühendisler gördüm bir bilsen. yani iş merakta, istekte. yeter ki sen iste heves et olmaz olmaz. bunu bil hala AC yi sevmiyorum.

bak ustam ben tamirciyim, hem de 47 yaşından sonra öğrendim bu işi, hani öyle devre çizimi okumak, o bileşen ne işe yarar bilmem, elektronik bilgim buradaki ustaların yanında solda sıfır. ama günümüzün çağı sayesinde olmazı olduruyorum, tamir edilmezi tamir ediyorum. diploma bazen hiç bir şey. ne elektrik - elektronik mühendisler gördüm bir bilsen. yani iş merakta, istekte. yeter ki sen iste heves et olmaz olmaz. bunu bil hala AC yi sevmiyorum.
Ustam dc'de ac'de var ama bende DC seviyorum tehlikesiz ama bana zor gibi geldi ama öğrenmeye çalışıyorum kendime Arduino almayı düşünüyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri