Elektrik kumanda ve otomasyon örnekleri

[ÇÖZÜLDÜ]
Elektrik kumanda kursuna yeni başladım. Örnek çözmeye başladık. Hocamız bir ödev verdi çok uğraştım fakat bir türlü diyalogları kuramadım ileri diyalog oldu fakat gerisi olmadı.

Soru :
3 motorumuz var. 2 start butonu,1 stop kullanıyoruz. 1.start butona basıldığında 1. ve 2.motorlar çalışacak,2.butona basıldığında 2.ve3.motor çalışacak 1.motor duracak. Stop butonu tüm devreyi durduracak.

Lütfen şemasını atar mısınız?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Geri dialog derken?

1motorun kontaktörünün bobin uçunu 3 motorun kontaktörün kapalı kontagından alın
2 start butonu ise 3 kontaktörü çalıştırsın
2kontaktöründen de mühürleme yaparsınız

Geri dialog derken?

1motorun kontaktörünün bobin uçunu 3 motorun kontaktörün kapalı kontagından alın
2 start butonu ise 3 kontaktörü çalıştırsın
2kontaktöründen de mühürleme yaparsınız

Hocam geriden kastın şuydu 1.butona basıp 1-2.motorları çalıştırdım, 2.butona basıp 2-3.motorları çalıştırdım fakat 2ve 3 çalışırken 1.butona bastığımda 3.motoru durdurup 1i tekrar çalıştıramadım.

Bu dediğinizi anlamaya çalıştım fakat uygulayamadım tam olarak şema olarak basit bir çizim de olabilir atabilir misiniz

Moderatör tarafında düzenlendi:
sen çizdiğin şemayı at biz inceleyip görelim nerede yanlış yapıyorsun.

Buyrun

RR.JPG

yukarıda ki çizimi örnek alır isek s1 ve s2 butonlarından mühürsüz olarak röle çektirin ve tetikleme yaptırarak kilitlemeleri fazı direk alarak yapınız.

çizim ektedir.

Ekli dosyalar

• DENEME-2.pdf
    159.1 KB · Görüntüleme: 124
Biraz geç oldu
Butonlar ın kontagı ile de olabilir istenirse rölede kullanılarak yapılabilinir

Çiziminizde r1 ve r2 ye. İhtiyaç yok saden butonlar no kontak rölenin yaptığı işlemi yapıyor ve 2 motor kısa süreliginede olsa duruyor yük altında ki bir motor da bu kısa süreli boşta kalmalar büyük hasarlara yol açabilir çizimizi tekrar gözden geçirmelisiniz
Kullandınız program nedir acaba?

1. ve 2 .motor çalıştırılıp 2. ve 3. motor çalıştırılabiliniyor fakat 1. ve 2. motor tekrar çalışması istendi sistem çalışmıyor yine sizde de kısa süreli enerji si kesiliyor motorun

Ekli dosyalar

• 20171017_133138.jpg
    20171017_133138.jpg
    243.7 KB · Görüntüleme: 108
kullandığım program EPLAN

mühürlemelerin altında ki NC kontaklar r1 ve r2 nin kontakları olacaktı.aceleyle seçilmiş.

kullandığım program EPLAN

mühürlemelerin altında ki NC kontaklar r1 ve r2 nin kontakları olacaktı.aceleyle seçilmiş.
Röle kullanmak yerine butonların kapalı kontaklarını kullanmak maliyet ve yerden tasaruf için daha iyi deyilmi sizce bu mesaj ımı yanlış anlamayın konu yanlış yerlere gitmesin lütfen sadece konuya en uygun cevap için diyorum

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri