Elektrik Kesintilerinde İşe Yarayacak Bir Çözüm

leonziar

Üye
Merhaba Arkadaşlar;

Size hem bir konuda danışacağım hemde benim gibi basit düşünen arkadaşlar bir ışık tutmak isterim

Sorum Şu ; Bir ışıldak düşünün. piyasada basit bi şekilde satılan; elektriğe takılınca şarj olan, elektrik gidince otomatik yanan. Ben bunun biraz daha gelişmişini ve uzun vadede sıkıntı çıkarmayananı yapmak istiyorum. ama sizin kadar bilgim yok. şimdi böyle bir sistem için bir devreye ve bu devlerlerin bağlanması gereken güçlü güç kaynaklarına ihtiyaç var.

sizden istediğim bu işi gören bir devre varmıdır. Satılan? Bu devreyi kuvvetlendirme şansımız nedir ?

Yapmak istediğim; tavandaki gizli led aydınlatma yerine böyle bir şey yapmak, elektrik gidince gizli led yerine bu aydınlatma yansın. ama dediğim gibi sıkıntı çıkarmayacak uzun ömürlü bir sistem.

bunu daha önceden bir ups e röle takarak denedim ama röle elektiriği emdiği için olmadı beceremedik. bence bunun daha basit bir şekli vardır. Aliexpress de satılan bir kaç devre aldım dedikleri gibide bağladım ama 1-2 kullanımdan sonra devreler sapıtmaya başladı..

bu konuda yardımlarınızı çok basit bir anlatım diliyle bekliyorum. dediğim gibi çok profesyonel değiliz..
saygılarımla

..hiçbiri sıkıntı çıkarmaz ..tek şart akülerin ve şarj devresinin kaliteli olması..
internette devre çok..
zaten onu sormuştum
eve jeneratör yada benzeri bi işlem değil. daha basit..! MUM gibi düşün. elektrik gittiğinde otomatik yanan bir ışık sistemi. Işıldak gibi ama daha uzun ömürlü ve sağlıklı..

Sorum çok basit. Işıldağı nasıl daha gelişmiş Fişsel hale getirebiliriz ? Akü dolunca otomatik sarjı kesen. elektrik gidince 30-40 tane led e ışık veren. bi sistem..!

Ben evimdeki aydınlatmaları lede döndürüp ups ile desteklemiştim. Kesintilerden etkilenmiyordum. Ups bataryasını oto aküsü ile çalıştırıyordum. Tv, modem ve pc de çalışmaya devam ediyordu. Sorun çıkmamıştı.

Acil aydınlatma kitleri var mevcut led trafosuna bağlanır yaklaşık 3 saat idare eder, içindeki pile eşdeğer kapasite ekler veya daha büyük tek pil takarsanız süreyi aynı oranda arttırırsınız.

Merhaba Arkadaşlar;

Size hem bir konuda danışacağım hemde benim gibi basit düşünen arkadaşlar bir ışık tutmak isterim

Sorum Şu ; Bir ışıldak düşünün. piyasada basit bi şekilde satılan; elektriğe takılınca şarj olan, elektrik gidince otomatik yanan. Ben bunun biraz daha gelişmişini ve uzun vadede sıkıntı çıkarmayananı yapmak istiyorum. ama sizin kadar bilgim yok. şimdi böyle bir sistem için bir devreye ve bu devlerlerin bağlanması gereken güçlü güç kaynaklarına ihtiyaç var.

sizden istediğim bu işi gören bir devre varmıdır. Satılan? Bu devreyi kuvvetlendirme şansımız nedir ?

Yapmak istediğim; tavandaki gizli led aydınlatma yerine böyle bir şey yapmak, elektrik gidince gizli led yerine bu aydınlatma yansın. ama dediğim gibi sıkıntı çıkarmayacak uzun ömürlü bir sistem.

bunu daha önceden bir ups e röle takarak denedim ama röle elektiriği emdiği için olmadı beceremedik. bence bunun daha basit bir şekli vardır. Aliexpress de satılan bir kaç devre aldım dedikleri gibide bağladım ama 1-2 kullanımdan sonra devreler sapıtmaya başladı..

bu konuda yardımlarınızı çok basit bir anlatım diliyle bekliyorum. dediğim gibi çok profesyonel değiliz..
saygılarımla
Merhaba. Ben bu tür devrelerle uğraşıyorum. O gizli LED sisteminin kaç amper çektiğini bana ölçüp verebilir misiniz?
Akünün ya da LED trafosunun artısına Ampermetrenin artısını, LED şeridinin artısına Ampermetrenin eksisini bağlayın. LED trafosunun eksisi ile LED sisteminin eksisini birleştirin. Ölçü aletini varsa 10A veya 20A kademesine alıp kablosunu ona göre takın. Trafoya güç verin. Kaç Amper gözüküyor?

En geç birkaç güne size düzgün bir devre baskıya hazır halde verebilirim.
Elinizde LED adaptörü varmı?
Elektronik parça (diyot miyot röle gibi) alabilir misiniz?
Kendiniz Baskı devre yapabilir ya da en azından yaptırabilir misiniz?

Bunları bileyim ona göre yola çıkalım.

Konuyu açan arkadaşımızın sorununu çözer mi bilemiyorum ancak konuyla ilgili olarak şuraya başlık açtım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/acil-durum-aydınlatma-devresi-paylaşım-İçerir.131307/
ilgilenen olursa bakıp bana olumlu olumsuz geribildirimde bulunabilir.

"'bunu daha önceden bir ups e röle takarak denedim ama röle elektiriği emdiği için olmadı beceremedik. bence bunun daha basit bir şekli vardır.'"

Röle neden ups in elektriğini emsin ? Elektrik var iken bir mini röle ile ups anahtarını tetikleme için aktif enerjide kapalı kontakta beklesin. Aşırı bir elektrik sarfiyatı yapmaz. Enerji kesilince röle kendini bırakır ve kapalı kontaktan tetikleme yapar. Jeneratör misali. Böylece ups röleden akım kullanmamış olur.

"'bunu daha önceden bir ups e röle takarak denedim ama röle elektiriği emdiği için olmadı beceremedik. bence bunun daha basit bir şekli vardır.'"

Röle neden ups in elektriğini emsin ? Elektrik var iken bir mini röle ile ups anahtarını tetikleme için aktif enerjide kapalı kontakta beklesin. Aşırı bir elektrik sarfiyatı yapmaz. Enerji kesilince röle kendini bırakır ve kapalı kontaktan tetikleme yapar. Jeneratör misali. Böylece ups röleden akım kullanmamış olur.

sanırım yanlış bir bağlantı yapıldı. röle hep çekili kaldı. biz bunu ups üzerine eklemeye çalıştık ama bceremedik. bilen bi kaç kişiye sorduk ama olmaz dediler. bizde kurcalamadık. hatta sonrasında ups arzalandı bidahada çalışmadı :D
Konuyu açan arkadaşımızın sorununu çözer mi bilemiyorum ancak konuyla ilgili olarak şuraya başlık açtım:
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/acil-durum-aydınlatma-devresi-paylaşım-İçerir.131307/
ilgilenen olursa bakıp bana olumlu olumsuz geribildirimde bulunabilir.

aynen aradığım şey bunun gibi birşey. fakat bunun içindeki pil yerine ups aküsü bağlama şansımız olurmu acaba. ?

sanırım yanlış bir bağlantı yapıldı. röle hep çekili kaldı. biz bunu ups üzerine eklemeye çalıştık ama bceremedik. bilen bi kaç kişiye sorduk ama olmaz dediler. bizde kurcalamadık. hatta sonrasında ups arzalandı bidahada çalışmadı :D

aynen aradığım şey bunun gibi birşey. fakat bunun içindeki pil yerine ups aküsü bağlama şansımız olurmu acaba. ?
Merhaba,
O devrenin içinde pil yok. Haricen akü ve aküyü dolduracak kaynak istiyor. Yani aküyü, şarj adaptörünü ve LED sistemini o devreye bağlamanız gerekiyor.
Çizdiğim o devre UPS sistemler için değildir. UPS gibi bir sistem daima enerji sağlar. Daima enerji sağlayan sistemlerde elektriğin gittiğini devre anlayamaz. Ancak UPS'lerde kullanılan akü, çizdiğim o iki devrede de kullanılabilir. Zaten o amaçla çizdim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri