Elektrik Kesintilerinde İşe Yarayacak Bir Çözüm

zaten onu sormuştum

eve jeneratör yada benzeri bi işlem değil. daha basit..! MUM gibi düşün. elektrik gittiğinde otomatik yanan bir ışık sistemi. Işıldak gibi ama daha uzun ömürlü ve sağlıklı..

Sorum çok basit. Işıldağı nasıl daha gelişmiş Fişsel hale getirebiliriz ? Akü dolunca otomatik sarjı kesen. elektrik gidince 30-40 tane led e ışık veren. bi sistem..!
Akü dolunca otomatik şarj kesmesini istiyorsan internete yazabilirsin otomatik kesmeli şarj devreleri var fişsel demek istediğiniz sürekli takılımı duracak?

Şu tür bir devre ile şebeke yokken devreye giren basit bir aydınlatma yapmak mümkündür.
https://www.electroschematics.com/battery-backup-circuit/

https://www.petervis.com/electronics/battery/battery-backup.html

Devredeki akünün şarjını da düşünmek lazım. İlk örnek devrede aküyü şarj edebilen bir 100 ohm'luk bir direnç olsa da sağlıklı bir şarj sağlamasını beklememek gerek!

Burada konuşmuştuk.
@rsimsek merhaba,
Paylaşmış olduğunuz devreler "Battery backup" devresidir. Bataryaları devamlı (tampon)şarjda tutmak ve daimi kullanım içindir. Elektrikler kesildiği zaman otomatik devreye girmeyip 24 saat enerji sağlamak amaçlıdır.

Doğru anlamış mıyım? Daha doğrusu vermiş olduğunuz örnekler otomatik açma-kapama değil, aküyü şarjda tutmak amaçlıdır doğru mu?

@rsimsek merhaba,
Paylaşmış olduğunuz devreler "Battery backup" devresidir. Bataryaları devamlı (tampon)şarjda tutmak ve daimi kullanım içindir. Elektrikler kesildiği zaman otomatik devreye girmeyip 24 saat enerji sağlamak amaçlıdır.

Doğru anlamış mıyım? Daha doğrusu vermiş olduğunuz örnekler otomatik açma-kapama değil, aküyü şarjda tutmak amaçlıdır doğru mu?
Bu biraz kullanım amacınıza bağlı. Ama dediğiniz gibi ben "Battery backup" mantığıyla olaya baktım. Yani battery backup demek şebeke yokken pil/akü devreye girsin anlamında. İlk devrede şarj da yapıyor gibi görünse de biraz sıradan bir şarj kısmı var. Yani aşırı şarjda ne olacağı belli değil! O yüzden şarj kısmını ayrıca aküye bağlamak gerekiyor. Burada otomatik açma kapama yok. Zaten dikkat edilirse röle yerine uygun amperdeki diyotlarla akım yönlendirmesi yapılmış. Benzer şekilde daha yüksek amperler için röle tetiklemesi de yapılabilir. Ali'de röleli olanları da mevcut. Belki TR'de de vardır? Benim ihtiyacım şebekeden DC 12V ile beslenen bir led diyelim, şebeke olmadığında tam dolu halde bekleyen akü ile kesintisiz şekilde beslenmeye devam edilebilmesi. Sizin ihtiyacınıza da uygun olduğunu düşünüyorum.

Benzer bir çalışma; https://www.kontrolkalemi.com/forum...a-devresi-paylaşım-İçerir.131307/#post-849474

Son düzenleme:
Bu biraz kullanım amacınıza bağlı. Ama dediğiniz gibi ben "Battery backup" mantığıyla olaya baktım. Yani battery backup demek şebeke yokken pil/akü devreye girsin anlamında. İlk devrede şarj da yapıyor gibi görünse de biraz sıradan bir şarj kısmı var. Yani aşırı şarjda ne olacağı belli değil! O yüzden şarj kısmını ayrıca aküye bağlamak gerekiyor. Burada otomatik açma kapama yok. Zaten dikkat edilirse röle yerine uygun amperdeki diyotlarla akım yönlendirmesi yapılmış. Benzer şekilde daha yüksek amperler için röle tetiklemesi de yapılabilir. Ali'de röleli olanları da mevcut. Belki TR'de de vardır? Benim ihtiyacım şebekeden DC 12V ile beslenen bir led diyelim, şebeke olmadığında tam dolu halde bekleyen akü ile kesintisiz şekilde beslenmeye devam edilebilmesi. Sizin ihtiyacınıza da uygun olduğunu düşünüyorum.

Benzer bir çalışma; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/acil-durum-aydınlatma-devresi-paylaşım-İçerir.131307/#post-849474
:D
Onu ben paylaştım. Küçük bir ilave yaparak birazdan güncelleyeceğim hatta.

Eğer şarj gerilimini Akü gerilimine eşlerseniz, otomatik kesme yapmanız gerek kalmaz(aşırı şarj/over charging sorunu olmaz). Akümülatörler devamlı şarjda kalabilirler; yeter ki şarj gerilimini ve akımını ideal şekilde ayarlayın. Bahsettiğiniz backup devresini yıllardır kullanıyorum aslında. Bugüne kadar bir sıkıntı çıkardığını görmedim. Dediğim gibi şarj gerilimi ve akımını düzgün ayarlayın yeter ki.
Selamlar.

@90numaraşanzımanyağı,
Aküler hassas olunca şarjda da hassas olmak gerekiyor! Her noktayı ayarlı tutmaya uğraşmaktansa basit bir solar şarj kontrol cihazıyla hem aşırı şarj durumunu hem de derin deşarj durumunu kontrol etmek mümkün.

sonuç olarak çok basit bir sisteme kavuşamadık yine :D Hepinizin bilgileri birbirinden şahane ama sizin kadar bilgiye sahip olmayanlar için çok zor şeyler. teşekkür ederim hepinize tekrardan.

hani istediğim şu ; kardeşim git Cata nın şu malzemesini al. ucuna şu aküyü bağla. ledleri şurdan bağla. elektiriği ver. çalışsın.

konun başındada dikkat ederseniz BASİT bir dille diye yazdım ama kafa allak bullak oldu yine :D :D

bi yerde böyle bir video izlemiştim. adam o kadar basit bir sistem kurmuştuki çok hoşuma gitmişti. ama ara ara bulamadım. malzemeleri bağlantılanırı vs. herşeyini anlatmıştı. ah o video yu bi bulsam ahhh :D :D

hepinize tekrardan teşekkür ederim arkadaşlar. ben biraz daha araştırayım olayı en iyisi..

sonuç olarak çok basit bir sisteme kavuşamadık yine :D Hepinizin bilgileri birbirinden şahane ama sizin kadar bilgiye sahip olmayanlar için çok zor şeyler. teşekkür ederim hepinize tekrardan.

hani istediğim şu ; kardeşim git Cata nın şu malzemesini al. ucuna şu aküyü bağla. ledleri şurdan bağla. elektiriği ver. çalışsın.

konun başındada dikkat ederseniz BASİT bir dille diye yazdım ama kafa allak bullak oldu yine :D:D

bi yerde böyle bir video izlemiştim. adam o kadar basit bir sistem kurmuştuki çok hoşuma gitmişti. ama ara ara bulamadım. malzemeleri bağlantılanırı vs. herşeyini anlatmıştı. ah o video yu bi bulsam ahhh :D:D

hepinize tekrardan teşekkür ederim arkadaşlar. ben biraz daha araştırayım olayı en iyisi..
Siz böyle bir cihaza kaç lira ödersiniz? Müsait olursam belki yapar size gönderirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri