elektrik*elektronik mühendisliği hangi programlama dili

chitarra

Üye
ben elektrik-elektronik mühendisliği 2.sınfta okuyorum kendimi programlama konusunda geliştirmek istiyorum en iyisi bilen birilerine danışmak diye düşündüm
yardımınız olursa sevinirim.

okulda ilk sene c programlama dilini öğrendim temel düzeyde bilgim var.
hangi programlama dillerini bilmem gelecekte işime yarar. şimdiden yavaştan öğrenmeye başlamak istiyorum
benim bildiğim programlama dillerini yazdım bunlardan hangilerini bilmeliyim yada bilmem yararıma olur? ve sizin bildiğiniz bunların dışında kalan programlama dillerinden hangileri elektrik-elektronik mühendisleri bildiklerinde iş açısından daha ön planda olurlar
C++ PROGRAMLAMA
PLC
VISUAL C İLE PROGRAM GELİŞTİRME
DELPHI İLE PROGRAMLAMA
VISUAL BASIC VBA İLE OFFICE VE AUTOCAD UYGULAMALARI
VISUAL BASIC VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARI
dersleri var nunları hangi sırayla alsam yararlı olur bide bunların haricinde MATLAP ve AUTOCAD işime yarar mı gelecekte
cevabınız için şimdiden saol

C yi kesinlikle en iyi seviyede olacak şekilde öğren.

1 İngilizce
2 C Programlama dili

Bir elektronikçinin vazgeçilmezleri.

C yi kesinlikle en iyi seviyede olacak şekilde öğren.

1 İngilizce
2 C Programlama dili

Bir elektronikçinin vazgeçilmezleri.

eyw saolasın cevabın için
bir sorm daha olacak pic ve plc arasındaki fark nedir hangisini öğrenmek daha yararlı olur? her ikisinin bilinmesi gerekir mi yoksa sadece birinin üzerine uzmanlaşmak mı daha mantıklı mıdır?

pic ve plc ilk etapda bakıldığında aynı işi yapıyor gibi görünsede PIC daha cok endüstriyel olmayan alanlarda kullanılır ama PLC şartların ağır olduğu ortamlarda ve endüstriyel olarak kullanılır. Ayrıca PLC daha gelişmiş bir sistemdir ve görsel olarak program yapmak mümkündür. Unutmadan PLC içinde PIC barındırıyor da desek bi nebze doğru olur sanki "microprosesor var". Genel ve basit karşılaştırma bu olur.

Sana tavsiyem ozellikle PLC hatta SIEMENS S7 200 -S7 300 -S7 400 serilerini yala yut derim. Sadece bunlarla bile ekmek değil fırın yersinn ..

cSharp dersini al. ayrıca; matlab genel olarak bir mühendislk öğrencisinin bilmesi gereken bir programdır.. Büyük itimal 3. sınıfta kullanacaksın. Autocad ise cok sart degil fakat; sonucta basit düzeyde bi çizim programı öğrenmen faydalı olur.

.NET platformunu kesınlıkle ogren
bunun ıcınde
c#
sql
ıkıısı olmazsa olmazlardır
kıtap istersen
sefer alganın her yonuyle c# kıtapı cok guzel

okulda seçmeli mi bu dersler? isteyen c isteyen vb mi öğreniyo yani?

okulda seçmeli mi bu dersler? isteyen c isteyen vb mi öğreniyo yani?

yok hayır okulda birinci sınfta c yi öğrenmeye başladım
hangi programla dillerini öğrensem yararıma olur diye sormuştum kurslara giderek hangileri öğrenilmeli?

1.Mekanikçi veya inşaatçı olmasan bile Autocad öğrenmen şart. Bütün fabrika,tesis,yol,vs. projelerinin neredeyse tamamı autocad' de yapılıyor. Öğrenmesi de çok zor değil. Bir elektrik-elektronik mühendisi olarak bir kursa gidip 2 ay alacağın ders sana bir ömür boyu yeterli olacaktır.
2. Eplan veya Cofaso (Kontrol ve güç devreleri çizimleri için)
3. İngilizce ( Özelikle pratiği, mümkünse biraz eğitim aldıktan sonra kursların konuşma sınıflarına yazıl)
4. PLC ( Önce en popüler olduğu için siemens S7-200,300,400,1200 serileri, ilave olarak yerli PLC lerden birisi)
5. Son bir tavsiye . Gerektiği yerde eğitim için para harcamayı aptallık olarak düşünme.

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,262
Son üye
EminFurkan

Yeni konular

Geri