Elektrik depolama

mehmet7ali

Üye
Merhabalar ben RES de staj görmekteyim 48 MW elektrik üretmekteyiz benden bu elektriği nasıl depolama yapabileceğimize dair sunum istiyorlar maliyetine kadar her hangi bir fikri olan var mı yardımcı olabilecek konu hakkında bilgi sahibi olan var mı

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Galiba bunu isteyen ya dayak yememiş yada sayı saymasını bilmiyor.
stajer olduğumuz için her şeye evet demek zorundayız
48 MW elektriği depolamak mı?
Keşke öyle bir inkan olsaydı.
Madem hayal ürünü şeyler istiyorlar sizden,
Gözlerinizi kapatıp yazın biseyler
ürettikleri enerjinin bir kısmını depolayıp üretim azaldığında satmak istiyorlar

PDHES Pompaj Depolamalı Hidroelektrik Santraller ile bir dalçak irtifada diğeri daha yüksekte olan iki adet havuz göleti oluşturularak, üretilen elektrik enerjisi kullanılmadığı zaman alçaktaki göletten suyu üst seviyedeki gölete pompalamak için kullanılır. Rüzgarın olmadığı ya da üretimin ihtiyacı karşılamadığı zamanlarda yukarıdaki göletteki su tıpkı HES'lerdeki gibi aşağıdaki gölete salınır ve bu arada tahriklediği türbini ve alternatörü döndürerek sisteme enerji basar. Bu teknikte enerji veriminin yüzde seksen olduğunu okumuştum.
https://maabir.com/pompaj-depolamali-hidroelektrik-santraller/

PDHES Pompaj Depolamalı Hidroelektrik Santraller ile bir dalçak irtifada diğeri daha yüksekte olan iki adet havuz göleti oluşturularak, üretilen elektrik enerjisi kullanılmadığı zaman alçaktaki göletten suyu üst seviyedeki gölete pompalamak için kullanılır. Rüzgarın olmadığı ya da üretimin ihtiyacı karşılamadığı zamanlarda yukarıdaki göletteki su tıpkı HES'lerdeki gibi aşağıdaki gölete salınır ve bu arada tahriklediği türbini ve alternatörü döndürerek sisteme enerji basar. Bu teknikte enerji veriminin yüzde seksen olduğunu okumuştum.
https://maabir.com/pompaj-depolamali-hidroelektrik-santraller/
Buna benzer olarak gelgit kullanılarak da elektrik uretilebildigini okumuştum bir ara.
https://www.elektrikrehberiniz.com/enerji/gelgit-enerjisi-nedir-122773/
300 GW diyorlar kapasitesine.

Son düzenleme:
Değerli @mehmet7ali arkadaşım, yukarıda dediğim gibi bunu isteyen çok gerçekçi bir kişi ( elektrik enerjinin DC olarak depo edileceğini pek bilmiyor galiba ve ister traksiyoner veya stasyoner olsun ister lityum tabanlı olsun, pil, akü, batarya fiyatlarını bilmiyor sanırım. Bu durumda @Erhan_TR arkadaşımın verdiği linkten kopya çekeceksin demektir. Bu ödevi/görevi vereni acemiliğinde iyi öpmüşler anlaşılan hıncını sizlerden çıkarıyor. Depolama olayı olmaz değil, ki mutlaka olur, olurda fizibilite raporunu okuduğu zaman vazgeçmek zorunda kalır. tabii ki kendi parası olmadığı için hayal de kuruyor olabilir. Sunumunu hazırla ve verirken içine bir tane milli piyango bileti koymayı ihmal etme. (yetmez ya neyse) bol şans.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri