elektrik çarpması

ArizHulk

Üye
Arkadaşlar,diyelim ki trafo 0,4 taraf nötrü toprakla bağlantısı YOK. Her hangi bir faza ayağım topraktayken dokunsam çarpılma olur mu? Devre kapanmadan akım akmaz diye biliyorum. faz toprak arası akım olur mu o zaman? İnsana etkisi ne olur?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
akım topraktan nötre gitmez nötrden toprağa akar. trafonun ag çıkışında nötr hattını toprağa vermeseniz de devre tamamlanır. her hangi bir faza dokunduğunuzda faz üzerinizden toprağa akacaktır.

Nötr toprakla baglantisi yoksa,toprak ve faz nasil devre tamamlaya bilir ki? Akim olmali ki insana zarar versin. Devre tamamlanmadiginda akim olmasi mumkun degil.
Dogru mu bildiklerim?

Nötr toprakla baglantisi yoksa,toprak ve faz nasil devre tamamlaya bilir ki? Akim olmali ki insana zarar versin. Devre tamamlanmadiginda akim olmasi mumkun degil.
Dogru mu bildiklerim?
devre sizin üzerinizden toprağa akıyor. seri lambanın bir ucunu faza diğer ucunu toprağa değdirdiğinizde lamba yanar. işte sizde bir lamba gibi yanarsınınız. ohm kanunu kendinizi lambanın içindeki drenç yerine koyabilirsiniz. toprakla drenciniz ne kadar düşükse üzerinizden fazla akım geçecektir. o yüzden arkadaşlarımız kak rolesinin takılmasını öneriyorlar.slm

Resme bakarsaniz ne demek istedigini tam anlarsiniz bence.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2015-12-22-21-31-01.png
    Screenshot_2015-12-22-21-31-01.png
    317.6 KB · Görüntüleme: 40
Arkadaşlar,diyelim ki trafo 0,4 taraf nötrü toprakla bağlantısı YOK. Her hangi bir faza ayağım topraktayken dokunsam çarpılma olur mu? Devre kapanmadan akım akmaz diye biliyorum. faz toprak arası akım olur mu o zaman? İnsana etkisi ne olur?
sizin sorduğunuz soru ayağım topraktayken verdiğiniz kuş örneği kuşlar çarpılmaz çünkü toprakla bağlantısı yok. o zaman soruyu yanlış sordunuz. zaten çarpılma olsaydı dünyada kuş kalmazdı herhalde slm

Abi,o resme bakarsaniz insan da carpilmaz yaziyo. Yalniz kus degil. Asagida da nedenini yaziyo.

Neyse. Anlatamadim demek ki. Tesekkur ederim yine de

yorumu arkadaşlara bırakalım bakalım ne diyecekler

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri