Elektriğin dahisi

teknoseko

Üye
Elektriğin dahisi tesla

alıntıdır
saygılarımla

Ekli dosyalar

• Belge4.zip
    2.7 KB · Görüntüleme: 0
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu insana ben de hayranim. Ozellikle yarim kalmis havadan enerji aktarimi projesi oldugu konusuluyor. İnanilmaz bir fenomen.

Bu arada sen de yarim birakmissin hikayeyi olaylar tam isinma zamanina gelmisken. Devamini bekliyoruz...

prestij filminde tesla ve onun buluşlarının sihirbazlarca kullanılışı var mutlaka izleyin teslaseverler.

Torque ' Alıntı:
Bu insana ben de hayranim. Ozellikle yarim kalmis havadan enerji aktarimi projesi oldugu konusuluyor. İnanilmaz bir fenomen.

Bu arada sen de yarim birakmissin hikayeyi olaylar tam isinma zamanina gelmisken. Devamini bekliyoruz...
kardeş Nikola Teslanın yarım bıraktığı bu projeyi MIT üniversiteli bilimadamları gerçekleştirdi

Serbest dusuncenin ve ozgurluklerin kapilarinin acildigi gunumuz kosullarinda teknoloji her dalda ve hatta onun bilmem kac kat alt katinda ayrik olarak gelisiyor.

Gelismenin onundeki engeller kalktigina gore asil önemli hale gelen "rantabilite" denilen sey oluyor yani yatirim yapilabilirlik.

yani demem o ki cep telefonu teknolojisinde de sonucta cok kucuk bir enerji/sinyal hava yolu ile uzaga aktarilabiliyor. Fakat burda onemli olan guc olarak kullanilacak yuksek miktarda enerjinin gercekten fayda saglayabilecek sekilde (iletim hatlari insasi, onlarin bakimi, kablomasrafi vs yi amorti edecek) bir yerden biryere aktarilmasi ve bunun kullanıminin (endustride sivil hayatta) yayginlasmasi.

Not : Bahsettigin gelisme hakkinda bilgim yok beni ve arkadaslari bu konuda ayrintili olarak bilgilendirir misin?

Tesekkurler

arkadaşlar MIT üniversitesinin yaptığı bu proje iki anten arasında elektromagnetik dalgalarla güç iletimi
temeline dayanıyor.alıcı verici antenler 10 MHz de titreşerek bir güç alanı kuruyor şimdilik bu mesafe 3 metre ama mesafeyi 30 metreden uzağa taşımaya çalışıyorlar.verici anten titreşerek gücü gönderiyor yaklaşık %40 verimle alıcı antene iletiliyor ve alıcı tarafından emilmeyen enerji verici anten ile geri emiliyor

yani enerji israfı yok denecek kadar az oluyor.Kullanım alanları kabloların olduğu heryer olabilir örneğin kimsenin sevmediği bilgisayar kablolarının karmaşası ortadan kalkacak
laptoplar tasmalı köpek gibi bağlı kalmayacak model uçakçılar çok yararlanacak mesela 1km karelik güç alanında pil takmadan istediğin kadar uçak uçurabilecekler
Burada Einstein i saygıyla anmak durumundayım ne diyordu büyük fizikçi : "Geleceği merak etmiyorum çünkü gelecek çabuk gelecek." ;D şimdilik bu kadar

Burada dikkatimi çeken o elektrik sinyallerine insan degdigi zaman zararı olmuyormu..?

aykırı yayınevinin "anlaşılamamış dahi tesla" kitabı var. kitap da teslanın tüm hayatını, yaptığı icatları ve gerçekleştirdiği deneyleri anlatıyor. mutlaka okumanızı tavsiye ederim...

sn volcanoos varsa paylaşabilirmisiniz bu kitabı merak ettim

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri