Elekronik Devreye Led Bağlantısı

Arkadaşlar elimde şu aşağıda gördüğünüz sisteme 4 adet led bağlamam lazım ancak ledler sistem kapandığında kapanmalı sistem açıldığında açılmalı Aşağıdaki resimde 2 renkli led power tuşuna bastığında mavi kapattığında(stand by) kırmızı yanıyor. Ben mavi konumdayken benim ledlerimde yansın kırmızı yandığında bendeki ledlerden sönsün istiyorum.
Şimdi ben elime bir ledi açıp 2 renkli ledin 2 ayağına temas ettirdiğimde istediğim oluyor(mavide yanma kırmızıda(stand by) sönme işi) Ancak ledler çok cılız yanıyor.
Sormak istediğim şu: Resimde +3v olarak ve toprak olarak işaretlenmiş yerlere temas ettirdiğimde ledler tam istediğim gibi yanıyor ancak sistemi açsamda kapatsamda ledler yanmaya devam ediyor. Ben şimdi ledilerin + uçlarını 3v yazan yere bağlasam - ucunuda şu 2 renkli ledin bulunduğu toprak kısmına bağlasam sisteme zarar gelir mi ve bu şekilde ledlerin açılıp kapanmasını sağlayabilir miyim.
Biraz karışık oldu ama yardımcı olun lütfen.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
ekstra bir LED eklediğinde tabii ki daha fazla voltaj gerekeceği için LED' ler cılız yanıyor. bunu birkaç şekilde yapabilirsin ki zaten yaklaşmışsın

1-) kart üzerine bağlanmış mevcut LED' e seri bağlı direnç var ise onu küçük bir direnç ile değiştirebilirsin (SMD ise tüm elemanlar hiç bulaşma :) )
2-) 3V' un uygunluğunu tam olarak hesaplayamadım ama mantar LED için uygun olduğunu düşünüyorsan açma-kapama anahtarı üzerinden LED-3V bağlantısı yapmalısın. zaten kendin söylemişsin "açsamda kapasamda yanıyor" demişsin.

ekstra bir LED eklediğinde tabii ki daha fazla voltaj gerekeceği için LED' ler cılız yanıyor. bunu birkaç şekilde yapabilirsin ki zaten yaklaşmışsın

1-) kart üzerine bağlanmış mevcut LED' e seri bağlı direnç var ise onu küçük bir direnç ile değiştirebilirsin (SMD ise tüm elemanlar hiç bulaşma :) )
2-) 3V' un uygunluğunu tam olarak hesaplayamadım ama mantar LED için uygun olduğunu düşünüyorsan açma-kapama anahtarı üzerinden LED-3V bağlantısı yapmalısın. zaten kendin söylemişsin "açsamda kapasamda yanıyor" demişsin.

1-) nolu seçenek için direnci küçülttükten sonra ikinci LED' in paralel bağlanması gerekiyor.

Bilgilendirme için teşekkürler ama hiç bulaşma seçeneği benim için daha uygun sanırsam

Forum istatistikleri

Konular
128,208
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri