Batarya 3 ledli şarj göstergesi problemi

1. Led ler yanarken uçlarındaki voltajı okuyun.
2. Bu voltajı zener voltajına ekleyip öyle düşünmeniz gerekir
3. Yani LED üzerinde 1.6 volt okuyorsanız ve zeneriniz 12 volt ise bu led 12+1.4 voltta yanmaya başlar, 12+1.6 V olunca tam parlaklıkta yanar.
4. Yanmasını istediğiniz voltaj seviyelerini bu hesaplama ile çözeceksiniz. Her renk ve tip LED, yanarken üzerinde farklı voltaj düşer örneğin 1.6 voltta yanan LED normal parlaklığında, voltajı arttırsanız bile 1.65'ten daha fazla olmaz ve daha fazla parlamaz bu değerler tabii ki örnek olarak verilmiştir, ledin içerisinden gerekenden fazla akım geçirmek led i bozar. Kullandığınız led lerden 5 mA geçirmek yeterlidir. Seri olarak taktığınız dirençler bunun içindir.
Kırmızı led 1.97 volt
sarı led 1.97
yeşil led 2.5

zener 12v : 0,7 volt yeşil led+ direnç 1,48
zener 9v: 0,7 volt sarı led +direnç :3.9
zener 8v: 0.1 volt kırmızı led +direnç 6,67

ölçüm yaparken son anda zener ledlerden birisinin için nokta şeklinde kızardı ve akımı kesince söndü. Sanırım yanlış bağladım timsahları. Ölçüm için 9v pil kullandım. 9v da versem 12v de versem bütün ledler yanıyor...
resimde gösterdiğimden farklı olarak dirençleri led altına onların altına da zenerleri bağladım. Bilemedim hata nerede.
zenerlerin yönleri de direnç altına zenerin artı ucuna bağladım (çizgisiz) eksi uçlarını da birleştirdik.
Kafam karıştı :D
sanırım voltaj artırma yolunu buldum :)

Kırmızı led 1.97 volt
sarı led 1.97
yeşil led 2.5

zener 12v : 0,7 volt yeşil led+ direnç 1,48
zener 9v: 0,7 volt sarı led +direnç :3.9
zener 8v: 0.1 volt kırmızı led +direnç 6,67

ölçüm yaparken son anda zener ledlerden birisinin için nokta şeklinde kızardı ve akımı kesince söndü. Sanırım yanlış bağladım timsahları. Ölçüm için 9v pil kullandım. 9v da versem 12v de versem bütün ledler yanıyor...
resimde gösterdiğimden farklı olarak dirençleri led altına onların altına da zenerleri bağladım. Bilemedim hata nerede.
zenerlerin yönleri de direnç altına zenerin artı ucuna bağladım (çizgisiz) eksi uçlarını da birleştirdik.
Kafam karıştı :D
sanırım voltaj artırma yolunu buldum :)
1. Birinci bölümde verdiğiniz led üzerindeki voltajlar ise tamam, zener voltajlarına bu voltajları ekleyerek yanma voltajlarını bulacaksınız.
2. İkinci bölümde yazdığınız zener üzerindeki voltajlar ise (0.7V), (korktuğum başımıza geldi) zenerler ters takılmış demektir. Zenerler bir yöne diyot olarak çalışır ve üzerinde 0.7V düşer.
3. Parlayıp sönen zener yanmış demektir, kısa devre veya açık devre olmuştur, ölçü aleti ile anlayabilirsiniz.
Bunları düzelttikten ve led ve zener voltajlarını hallettikten sonra mutlaka çalışır, pes etmeyin, kolay gelsin

1. Birinci bölümde verdiğiniz led üzerindeki voltajlar ise tamam, zener voltajlarına bu voltajları ekleyerek yanma voltajlarını bulacaksınız.
2. İkinci bölümde yazdığınız zener üzerindeki voltajlar ise (0.7V), (korktuğum başımıza geldi) zenerler ters takılmış demektir. Zenerler bir yöne diyot olarak çalışır ve üzerinde 0.7V düşer.
3. Parlayıp sönen zener yanmış demektir, kısa devre veya açık devre olmuştur, ölçü aleti ile anlayabilirsiniz.
Bunları düzelttikten ve led ve zener voltajlarını hallettikten sonra mutlaka çalışır, pes etmeyin, kolay gs
Sizi de uğraştırıyorum ama alıp ledleri paramparça edesim geldi.
Diyoltların yönünü değiştirdim. 8v bir diyot aldım yananın yerine. 12v aküye bağlayınca kırmızı ve sarı yanıyor yeşil yanmıyor.
led bacaklarının yönlerini değiştirdim yine aynı. ölçümlerde diyotların gerilimi 7,50.
hata nerede bilemedim...
Yeşil lede probları dokunup ölçüm yapınca yanıyor (zayıf) fakat direnç üzerinden gerilim ölçülmüyor. Diğerlerinde sorun yok...

Ekli dosyalar

• GDDFHGH.jpg
    GDDFHGH.jpg
    69 KB · Görüntüleme: 6
Sizi de uğraştırıyorum ama alıp ledleri paramparça edesim geldi.
Diyoltların yönünü değiştirdim. 8v bir diyot aldım yananın yerine. 12v aküye bağlayınca kırmızı ve sarı yanıyor yeşil yanmıyor.
led bacaklarının yönlerini değiştirdim yine aynı. ölçümlerde diyotların gerilimi 7,50.
hata nerede bilemedim...
Yeşil lede probları dokunup ölçüm yapınca yanıyor (zayıf) fakat direnç üzerinden gerilim ölçülmüyor. Diğerlerinde sorun yok...
Hiç problem değil. Yeter ki siz bıkmadan uğraşın.
Önce şemayı kağıda çizin fotoğraftan zor anlaşılıyor sonra voltajları oraya yazın, böylece çok hızlı yol alırız.

Nereden değer gördüysek oraya bağladık :)
Şekle göre kırmızı ledin artısına bataryanın artısını bağladık.
bataryanın + ve - uçlarını nereye bağladınız, şema üzerinde işaretlermisiniz. Tekrar fotoğraf çekerken yazılarında okunabilecek şekilde çekebilirseniz
bataryanın + ve - uçlarını nereye bağladınız, şema üzerinde işaretlermisiniz. Tekrar fotoğraf çekerken yazılarında okunabilecek şekilde çekebilirseniz
Bunu şunun için soruyorum, şemanızda terslik var, + yı bağladığınız yere göre ya ledler ters veya zenerler, ledler yanıyorsa, o zaman zenerler ters

Son düzenleme:

Bunu şunun için soruyorum, şemanızda terslik var, + yı bağladığınız yere göre ya ledler ters veya zenerler, ledler yanıyorsa, o zaman zenerler ters
Umarım bu resim olmuştur.

Ekli dosyalar

• ERGET.jpg
    ERGET.jpg
    134.6 KB · Görüntüleme: 13

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata