El yapımı powerbank sorunu

athenamsx1

Üye
1 adet 18650 batarya ile yaptığım powerbank aşırı ısınıyor ama normal değerler mi bilemiyorum. Aşağıda her detayı vereceğim bunlara göre nerede hatalıyım ya da normal mi bu ısı?
Yardımlar için teşekkürler şimdiden.
Pil: Samsung ICR18650 26F (2600mAh)
3.7v to 5v yükseltici:
images (1).jpeg

Çıkış akımı maks.: 1200mAh
Pili şarj ederken kullandığım kart: tp4056
images (2).jpeg

Telefon LG K10 LTE 2016
Telefonun bataryası: 2300mAh
Telefonun anakartı hızlı şarj destekli değil.
Orijinal şarj adaptörü: 5volt 850mAh
Powerbank için kullandığım kablo en fazla 30cm uzunluğunda ve orta kaliteli az kullanılmış bir kablo.
Şema:
Screenshot_2019-11-16-23-44-10.png

Şemadaki terimler:
tp: tp4056 lipo şarj kartı (p=pil girişi ş= şarj girişi)
Sw: Switch (on/off buton)
Yük: yükseltici kart (g= giriş ç= çıkış)
Yükseltici kartta 3 eleman çok ısınıyor: 4r7 bobini, entegre ve ss34 diyot.
Not: ısıyı pek ölçme imkanım yok ama parmağın iç kısmını bile biraz yakıyor tahminimce 55-60 derece olabilir.

Telefon bataryası boost konvertörün ısınmadan verebileceği akımdan daha fazla akım çekiyor. Ondan ısınıyor. Daha yüksek amperli konvertör kullanabilirsin. Fakat bu invertörde idare edebilir. 50-60 derece kabul edilebilir bir ısı.

Telefon bataryası boost konvertörün ısınmadan verebileceği akımdan daha fazla akım çekiyor. Ondan ısınıyor. Daha yüksek amperli konvertör kullanabilirsin. Fakat bu invertörde idare edebilir. 50-60 derece kabul edilebilir bir ısı.
Teşekkür ederim yanıtınız için rahatladım :) Bir kablonun iki ucunu kesip 6-7cm lik bir kablo daha yaptım onunla denedim ısı baya bir düştü neredeyse ılık gibi oldu. Sanırım kablo direnç yaratıyormuş. Yakın zamanda batarya sayısını artıracaktım zaten bahaneyle daha profesyonel bir konvertöre de geçerim o zaman.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri