El Yapımı Şerit Testere

Aynından bende yapacağım ama bi türlü vakit bulamıyorum. Kullandığın testerenin ölçüleri nasıl. Motor kaç devir yapıyor, çalışma esnasında balans vs. varmı?

Bütün malzemeleri hazırladım ona göre bende hız veeceğim çalışmaya...

Selamun aleyküm
Makina imalatı ile naçizane uğraşmaya çalışıyorum. İhtiyacınız olan mekanik kısımları rahatlıkla iletebilirsiniz. "Beni kimse tutamaz" diyen arkadaşlar da rahatlıka yazabilir.

Motorunun küçük olduğunu söylemeye gerek yok sanırım, siz kesme yaparken daha iyi anlarsınız. Testerenin sabitleyici için seçtiğiniz rulmanları da dğiştirebilirsiniz. Hazırda uygun olabilir ama etrafına sarı malzeme takılmış daha küçük rulmanlar veya direk sarı malzemeye açılmış uygun kısımlarda çalışan bir sistem uygulanabilir. Teli gerdirmek içi de küçük eklemeler gerekli.

Bu testerelerin elmas tel yöntemi ile kesenlerini başka alanlara da uygulama düşüncem var. Siz testere yerine elmas emdirilmiş çelik tel kullanmayı düşünür msünüz? Bu tel tahta ve daha yumuşak malzemeleri rahatlıkla kesmeli çünkü mermeri kesiyor.

Hayırlı akşamlar.

arkadaşlar sadece küçük bir uyarı yapılmalı neticede bu forumu takip eden çeşitli mesleklerden insanlar var.
Bu tür dönen makinalarda güvenlik önlemlerine çok dikkat edilmeli, sonuçda bir takım imkansızlıklar içinde eldeki malzemeler kullanılarak yapılıyor.
Aman deyim daha ne olduğunu anlayamadan kaza geçirebilirsiniz.
Benim yaptığım bir çalışmada testere yerinden fırlamıştı Allah'dan kimseye denk gelmedi.
Bu arada arkadaşımı yaptığı iş için tebrik ediyorum.

Aynından bende yapacağım ama bi türlü vakit bulamıyorum. Kullandığın testerenin ölçüleri nasıl. Motor kaç devir yapıyor, çalışma esnasında balans vs. varmı?

Sn. ramerturk motorun devrini bilmiyorum ölçebilen bir aletim yok henüz, bildiğimiz mutfak robotunun motorunu ve hız kontrol devresini ve şalterini kullandım en düşük devrinde kullanıyorum yetiyor. Zaten biraz yüksek devirde kullanılamıyor pek testere bıçağı ısnma yapabiliyor bu tip testerede düşük devirler yeterli oluyor.

Son düzenleme:

Ölçüleri unutmuşuz :) tekerlek çapları 22cm iki tekerlek arası mil mesafesi 41cm zaten diğer herşey bu ölçülere göre şekilleniyor

Ama bu iş dışardan üç beş tahtanın birleşimi gibi görünsede bilen arkadaşlar bilir ince ayarları çok uğraştırıyor mesela en ufak bir balans bozukluğu veya açı bozukluğu testereyi tekerlekten çıkarıyor, titreme oluşuyor titreme olunca zaten testere çıkmasa bile titremeden düzgün kesim yapılamıyor ben bu sorunlarla çok uğraştım ama sonunda hallettim saat gibi çalışıyor.. :)

Selamun aleyküm
Makina imalatı ile naçizane uğraşmaya çalışıyorum. İhtiyacınız olan mekanik kısımları rahatlıkla iletebilirsiniz. "Beni kimse tutamaz" diyen arkadaşlar da rahatlıka yazabilir.

Motorunun küçük olduğunu söylemeye gerek yok sanırım, siz kesme yaparken daha iyi anlarsınız. Testerenin sabitleyici için seçtiğiniz rulmanları da dğiştirebilirsiniz. Hazırda uygun olabilir ama etrafına sarı malzeme takılmış daha küçük rulmanlar veya direk sarı malzemeye açılmış uygun kısımlarda çalışan bir sistem uygulanabilir. Teli gerdirmek içi de küçük eklemeler gerekli.

Bu testerelerin elmas tel yöntemi ile kesenlerini başka alanlara da uygulama düşüncem var. Siz testere yerine elmas emdirilmiş çelik tel kullanmayı düşünür msünüz? Bu tel tahta ve daha yumuşak malzemeleri rahatlıkla kesmeli çünkü mermeri kesiyor.

Hayırlı akşamlar.

Aleykum selam tertip öncelikle teşekkür ederim desteğinden dolayı...

Motor küçük gibi görünsede bu testereye fazla bile geliyor şöyleki en düşük devirde çalıştırıyorum 10*10 lık 1mt boyunda keresteyi boydan boya hiç zorlanmadan kesiyor

Teli gerdirmek derken testere bıçağını kasdediyorsanız üst kısımda iki tane saplama vida var onlarla gerdirmeyi ve açı ayarını yapıyorum

Farklı testere bıçaklarıda kullanmayı düşünüyorum tabiki bu bahsettiğiniz elmas emdirilmiş teli nereden temin edebiliriz tabi uygun fiyatlı ve ortadirek işi olması gerek :)

Selamun aleyküm

Hayırlı akşamlar.

Bende size çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Şu anda sutun matkap ve freze çalışmam var ve buna birde koordinat sehpası yapıyorum koordinat sehpasının yataklarında ne kullanmamı tavsiye edersiniz ...

arkadaşlar sadece küçük bir uyarı yapılmalı neticede bu forumu takip eden çeşitli mesleklerden insanlar var.
Bu tür dönen makinalarda güvenlik önlemlerine çok dikkat edilmeli, sonuçda bir takım imkansızlıklar içinde eldeki malzemeler kullanılarak yapılıyor.
Aman deyim daha ne olduğunu anlayamadan kaza geçirebilirsiniz.
Benim yaptığım bir çalışmada testere yerinden fırlamıştı Allah'dan kimseye denk gelmedi.
Bu arada arkadaşımı yaptığı iş için tebrik ediyorum.

Çok haklısınız inanın ellerim her gün yeni bir kesik ve yara ile tanışıyor sağlam bir günüm geçmiyor :) buda bu işlerin tuzu biberi işte

Hani nederler '' Gülü seven dikenine katlanır..''

Ama her an için büyük kaza riski var arkadaşlara çok dikkatli olmalarını öneriyorum silah kullanmaktan çok daha tehlikeli...

Allah(c.c.) mubaffakiyet nasip etsin. Memleket erbabının kazanmasından zarar olmaz.
Yalnız kedi imkanlarınızla zorlandığınız bir kısım işlerinizde yardımcı olabiliriz. Metal olması greken bir kısmı tahtadan yapmaya uğraşmayın.Yazın belki yardımcı olunur size. Maliyeti ile hallolabilir.

Testere fiyatlarının bilinmeside fayda olur. Testere tekerlekleri için küçük bisiklet cantları da düşünülebilir. Ortadan rulmanlı (bilyalı) olduğundan direk kullanılabilir.Bu iki cantın belirli mesafede tutulması için karşılıklı 50 u demirinden küçük bir şase yapıp direk oturtulabilir. Tabi hiç bahsedilmemiş ama bu testere gerdirilmiyor mu? Bunun için ayar vidası lazım. U demirinin alt kısmına sabit olarak cant takılırsa, üst kısma kanal açılır ve vidalı gerdirme sistemi sayesinde üst cant bu kanalda yukarı hareket ettirilip testere gerilebilir.
Aslında tümleşememiş ama yoğun bir bilgi birikimin olduğu bu ortamda motor bisiklet cantı dediğimiz kısımlara sarılan sargılar ve şasedeki kollektör vb ile direk geliştirilebilir. Tabi elektrikli bisikletlerde daha önce gördüğümüz motorlu cantın direk uygulandığını söylemeye gerek yok herhalde.
Devri alt kısımdan vermek faydalıdır. Direk dönme anında testere gerginliğie faydası olur.
Başarılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri