ekranda yatay çizgiler var

murat2323

Üye
37 ekran vestel black tv arızası ses ve görüntü yok ekranda yatay çizgiler mevcut acaba arızası nerede tda entegresi olabılırmı cevaplarınız bekliyorum

37 ekran vestel black tv arızası ses ve görüntü yok ekranda yatay çizgiler mevcut acaba arızası nerede tda entegresi olabılırmı cevaplarınız bekliyorum

sayın murat2323.
Ev aletleri duyurular bölümünü okuyunuz .
Sordugunuz soruya yanıt verebilmemiz için yeterli ön bilgi sahibi olmamız gerekir .
Tv sizin önünüzde biz burdan hiç bir done (veri) sahibi olmadan sadece sizin veri vermenizi bekleriz yorum yapma şansı vermiyorsunuz.

Tv sase etiketini ,varsa ölçüm yaptıgınız noktalar ve ölçüm degerleri cihazın geçmişi (hikayesi) tamir görüp,görmedigi.tamir görmüşse orjinal parca kullanılmış veya kullanılmamış .

Biz bunları bilmeden sizin yazınızı okur ,bir kahva içer ,fincan kapatır ,sonrasında fal bakarız...

yok tv daha önce tamir görmedi durup dururken ses ve görüntü gitti tda 1771 ısınmıştı aldım değiştrirdim değişen bişey olmadı yıne ses yok ekranda yatay çizgiler var

tv nın typ no:A34KQV42X01
SERİ NO:3271027228 İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Moderatör tarafında düzenlendi:
murat2323 kardeşim ali abinin dediği gibi bu konuda ön bilgin olması gerekir yani arıza vertical katında gözüküyor o bölgeyi bilip doğru bir şekilde müdale etmen lazım ezbere sorun entegrede diyerek değiştirirsen sadece cebine zarar vermiş olursun çok küçük soğuk bir lehide olabilir

Ali bey lehimleri tazeledim hepsini yanlız bu defa cihaz tamamen sustu benim için tv nın çalışıp çalışmaması çok önemli değil yanlız ben bu işe merak sardım öğrenmek istiyorum çimento sektörümde otomasyoncuyum dünde böyle bir tv arızası vardı tda entegresini değiştik düzeldi lütfen bana bilgi verin iyi günler

Stby düğmesi kumandadan kontrol ediliyor kumandaya bastığımda tepki veriyor kırmızı yanıyor

sizin besleme hatası var besleme gerilimlerinizi ölcün gerimlerin birtanesi kayıp 15 volt olabilir .
şema ile çalışırsanız malzeme ve devre takibiniz daha kolay olacaktır
dijital bir ölçü aleti ile beslemedeki tüm gerilimlerin tam olarak geldigini görün

ali bey beslemedeki elemanları kontrol ettim sağlam yalnız by239 da 16v olması gerekirken burdaki voltaj devamlı sapıyor cevabınızı bekliyorum

vertikal entegresinin cevresindeki yarı iletken leri (diyot ve transtörleri ) kontrol edin muhtemelen( bc 547 ) kesik !

ali bey 547 i bulamadım acaba tam olarak yeri neresidir.

548, 547 nin karşılığı olabılırmi transistör karşılık kıtabım yok da

dogrudur bc 547-548 hemen hemen aynı trastörlerdir çalışma gerilim aralıkları farklıdır ama aynı devrede kullanılabilinir

Forum istatistikleri

Konular
128,260
Kullanıcılar
450,082
Son üye
feritkvl14

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri