Ekranda sadece ortada dikey beyaz çizgi - Arcelik 70" crt tv Beko 10.3 58g190-01

hearthief

Paylaşımcı üye
Arkadaşlar Tv ekranında ortasında sadece parlak, bir iki santim, dikey beyaz çizgi var, arıza hangi parçalardan olabilir, arızanın adı nedir, neler yapabilirim ?

- Arcelik 70" crt tv Beko 10.3 58g190-01 şase

p0jN4z.jpg

Arkadaşlar Tv ekranında ortasında sadece parlak, bir iki santim, dikey beyaz çizgi var, arıza hangi parçalardan olabilir, arızanın adı nedir, neler yapabilirim ?

- Arcelik 70" crt tv Beko 10.3 58g190-01 şase
10.3 Şase Arçelik 70 ekran Tv.nizin yatay saptırma devresinde bir arıza olduğu görülmektedir.Arızanız öncelik sırasına göre muhtemelen.
1- Tüp arkasındaki saptırma bobine giden kabloların bağlı olduğu, PCB şase üzerinde BU/ST 802 pozisyon nolu soketin altında ve civarındaki lehimler de hata veya eleman ayaklarında veya yollarda ısınma nedeniyle kopma,açılma mevcuttur.
2-Saptırma darbesini bobine taşıyan C805 (330 nf) kond.arızalıdır.
3-Tüp arkasındaki saptırma bobini bozuktur.
Saptırma bobini haricindeki 1 ve 2 mad.de belirtilen hususları bilgi ve tecrübeniz var ise kolaylık ile çözebilirsiniz.Kolay gelsin.

10.3 Şase Arçelik 70 ekran Tv.nizin yatay saptırma devresinde bir arıza olduğu görülmektedir.Arızanız öncelik sırasına göre muhtemelen.
1- Tüp arkasındaki saptırma bobine giden kabloların bağlı olduğu, PCB şase üzerinde BU/ST 802 pozisyon nolu soketin altında ve civarındaki lehimler de hata veya eleman ayaklarında veya yollarda ısınma nedeniyle kopma,açılma mevcuttur.
2-Saptırma darbesini bobine taşıyan C805 (330 nf) kond.arızalıdır.
3-Tüp arkasındaki saptırma bobini bozuktur.
Saptırma bobini haricindeki 1 ve 2 mad.de belirtilen hususları bilgi ve tecrübeniz var ise kolaylık ile çözebilirsiniz.Kolay gelsin.

Cevabınız için çok teşekkür ederim, şaseyi hareket ettirince çizgide oynamalar oldu, önerdiğiniz gibi BU/ST 802 soketinde gevşeme varmış çıkartıp tekrar takdım ve düzeldi, zor değilmiş yani, yardımlarınızdan dolayı allah razı olsun, işlerinizde başarılar dilerim.

Sizlerden bir konuda daha yardım isteyeceğim:

Şu anda tv resminde çok bozukluklar; görebildiklerim yukarıya kayma, aşağıya doğru daralma ve sağ altta anormallik var.

Bu konuda, arıza hangi parçalardan olabilir, neler yapabilirim ?

018XAY.jpg

nRkd35.jpg

@hearthief servis menüsünden geometri ayarları yapmanız lazım. Ayar yapmayı bilmiyorsanız servisin ayarlaması daha doğru olur.

@hearthief servis menüsünden geometri ayarları yapmanız lazım. Ayar yapmayı bilmiyorsanız servisin ayarlaması daha doğru olur.

Yardımlarınız için teşekkür ederim, ayar yapabilirim, ayarlarda ne tür seçenekler var söylermisiniz, bilmiyorum ama sanırım menü için program + - tuşlarina ayni anda basarak tv yi çaliştırmak gerekiyor, yardımcı olur musunuz.

Soğuk lehim olan kond değiştir alttan bakınca yanık veya deforme olduğunu görürsün..

@hearthief bu iş için pattern jeneratörü gerekebilir. Çünkü servis menüsündeyken yayın alınmaz.Tabi tv de pattern modu yoksa. Ya da internette aratıp orjinal geometri ayarlarını bulup onları gireceksiniz.

Son düzenleme:
@hearthief bu iş için pattern jeneratörü gerekebilir. Çünkü servis menüsündeyken yayın alınmaz.Tabi tv de pattern modu yoksa. Ya da internette aratıp orjinal geometri ayarlarını bulup onları gireceksiniz.

Teşekür ederim, bu ayar çok hassas ve sadece teknik servisin bildiği ayarlar var sanırım imkansız

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri