Ekran kartı öneriniz

yavuz31

Usta Üye
Arkadaşlar elimde i7 3.6 işlemcili 8 GB ram Asus PC var masa üstü ekran kartı r7 200 rodeon lakin ekran kartimi yenileyecegim bütçemiz 1000 TL oyun ve grapic cižim after effect için alacağım GTX 1050 sizce nasıl olur yada öneriniz nedir teşekkürler

Son düzenleme:
İşlemciden ziyade yeni model ekran kartlarından tam performans alabilmen için anakart daha önem taşıyor.
GTX1050 gibi seriyi tam performansta kullanabilmen için işlemcinin en azından 6. nesil vaya daha yüksek olması gerekmektedir. Anakartının da tam destek vermesi önemlidir.
Ben çok eski bir PC de GTX1050Ti kullanmaktayım.
NVID.png

Performans testlerine baktığımızda grafik kartının gücünün 1/4 üne bile ulaşamadığımı görmekteyim.
GPU PM.png

Dikkat edilirse PCI slotum sadece 2.5GT/sn hızındadır.
Buna rağmen GPU özellikleri bana çok avantaj sağlıyor.
GPUVDPAU.png

Düşük çözünürlüklü eski model ekranımda son derece ideal performans alabiliyorum.
Eğer senin işlemci ve anakartın uygunsa DTX1050Ti veya bütçen uygun ise GTX1060 ı tavsiye ederim.
Ama OC modellerinden uzak durmalısın.
https://www.vatanbilgisayar.com/msi...4gb-gddr5-128bit-nvidia-dx12-ekran-karti.html
Eğer ekranın 1080P den yüksek değilse 2GB modelleri işini görecektir.
Daha yüksek çözünürlüklü veya çoklu ekran kullanıyorsan GRAFİK RAM 4GB olmalıdır.

İşlemciden ziyade yeni model ekran kartlarından tam performans alabilmen için anakart daha önem taşıyor.
GTX1050 gibi seriyi tam performansta kullanabilmen için işlemcinin en azından 6. nesil vaya daha yüksek olması gerekmektedir. Anakartının da tam destek vermesi önemlidir.
Ben çok eski bir PC de GTX1050Ti kullanmaktayım.
Ekli dosyayı görüntüle 52927
Performans testlerine baktığımızda grafik kartının gücünün 1/4 üne bile ulaşamadığımı görmekteyim.
Ekli dosyayı görüntüle 52928
Dikkat edilirse PCI slotum sadece 2.5GT/sn hızındadır.
Buna rağmen GPU özellikleri bana çok avantaj sağlıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 52929

Düşük çözünürlüklü eski model ekranımda son derece ideal performans alabiliyorum.
Eğer senin işlemci ve anakartın uygunsa DTX1050Ti veya bütçen uygun ise GTX1060 ı tavsiye ederim.
Ama OC modellerinden uzak durmalısın.
https://www.vatanbilgisayar.com/msi...4gb-gddr5-128bit-nvidia-dx12-ekran-karti.html
Eğer ekranın 1080P den yüksek değilse 2GB modelleri işini görecektir.
Daha yüksek çözünürlüklü veya çoklu ekran kullanıyorsan GRAFİK RAM 4GB olmalıdır.
sadece ekran kartı bütcem var 1200 tl ancak çıkar işlemcim 4 cü nesil 3.6 ghz ram 8 gb

idare edecekse gtx 1050 almak istiyorum teşekkürler.

ekran 1920x1080p

sadece ekran kartı bütcem var 1200 tl ancak çıkar işlemcim 4 cü nesil 3.6 ghz ram 8 gb

idare edecekse gtx 1050 almak istiyorum teşekkürler.

ekran 1920x1080p
4. nesil işlemci zayıf kalabilir.
Anakartın iyi ise idare edebilir.

intel core i7 4790 haswell socket 1150 lga cpu 3.60 ghz core speed 4000 mhz işlemci
h81m-k 1104 versiyon pcı expres nuvoton nct6779 mainbord
ddr3 8 gb single chanel ram
amd rodeon r7 200 4 gb series core 300 mhz memory 300 mhz grapich kat

bu bilgiler yeterlimi sizce gtx1050 uyarmı

gtx 1050 faydası ne zararı nedir
4. nesil işlemci zayıf kalabilir.
Anakartın iyi ise idare edebilir.
Sezgisel UEFI BIOS, üstün dahili grafik ve benzersiz USB 3.0 performansı ile Micro-ATX H81 anakart
  • Yeni UEFI BIOS – Kullanıcı dostu, daha kolay ve daha sezgisel arayüz
  • USB 3.0 Boost (UASP Desteği) - USB 3.0'dan %170 daha yüksek aktarım hızı
  • AI Suite 3 - Yenilikçi ASUS özellikleri için tam erişim
  • GPU Boost - iGPU ile sınırları zorlayın!
  • EPU - Tam enerji tasarrufu ve detaylı işlemci watt ayarl
  • Anakart Boyutu Micro ATXBluetooth YokChipset Intel H81COM Port YokDahili Ekran Kartı VarDisplayPort YokDVI Çıkışı VarGeliştirilmiş Teknolojiler Intel Smart Response, Non-ECC Desteği, XMP DesteğiHDMI Çıkışı Yokİşlemci Soket Tipi 1150 PinM.2 Slotu YokOptik Ses Çıkışı YokOverclock (Hız Aşırtma) YokParalel Port YokPCI Express Hızı PCI Express 2.0PCI Slot YokPCI-E x1 Slot 2 AdetPCI-E x16 Slot 1 AdetPS/2 Girişi VarRAM Frekansı 1600 MHzRam Kapasitesi 16 GBRam Slotu 2 AdetRam Tipi DDR3SATA 2 2 AdetSATA 3 2 AdetSATA Express YokSes Çıkışı 5+1USB 2.0 2 AdetUSB 3.0 2 AdetUSB 3.1 YokUSB C YokVGA Çıkışı VarWi-Fi Yok

Son düzenleme:
intel core i7 4790 haswell socket 1150 lga cpu 3.60 ghz core speed 4000 mhz işlemci
h81m-k 1104 versiyon pcı expres nuvoton nct6779 mainbord
ddr3 8 gb single chanel ram
amd rodeon r7 200 4 gb series core 300 mhz memory 300 mhz grapich kat

bu bilgiler yeterlimi sizce gtx1050 uyarmı

gtx 1050 faydası ne zararı nedir

Sezgisel UEFI BIOS, üstün dahili grafik ve benzersiz USB 3.0 performansı ile Micro-ATX H81 anakart
  • Yeni UEFI BIOS – Kullanıcı dostu, daha kolay ve daha sezgisel arayüz
  • USB 3.0 Boost (UASP Desteği) - USB 3.0'dan %170 daha yüksek aktarım hızı
  • AI Suite 3 - Yenilikçi ASUS özellikleri için tam erişim
  • GPU Boost - iGPU ile sınırları zorlayın!
  • EPU - Tam enerji tasarrufu ve detaylı işlemci watt ayarl
  • Anakart Boyutu Micro ATXBluetooth YokChipset Intel H81COM Port
Benim önerim GTX in uyup uymayacağı değil. GTX1050 benim çok daha eski PC de de çalışıyor. Ama yukardaki resme bakarsan ekran kartının 7000MHz memory band genişliğine ulaşamıyorum.
Memory band genişliğine ulaşamayınca da 1000MHz hız ile çalışması gereken GPU 139MHz de çalışıyor. Yani bu kart güçlü bir kart olmasına rağmen eski kartlardan bile daha fazla performans alamıyorum.
CINE SON IDENT 2.png

Bu test XP ile ve Win7 ile ayrı ayrı yapılmıştır.
Kullanılan ekran kartı eski bir model olan ATI 6570 tir.
SC COMP.png

Aynı testi GTX1050Ti ile yaptığımda daha düşük FPS almış olduğum görülüyor.
Üstelik işlemcim 4 çekirdek Q8200.
Burada ekran kartının güçlü olması pek birşey ifade etmiyor. Anakart veriyollarının ekran kartına gerekli veri akışını sağlayabilmesi gerekmektedir.
Bu veri akışı anakartla da doğrudan ilişkili olduğu için veriyollarının da tam desteklemesi gerekmektedir.
Aksi takdirde yeni bir ekran kartı anlamsız olacaktır.
Senin anakartın ise H serisi alt model bir anakart. Dolayısı ile riske girmemeni öneririrm.

Ancak tecrübelerime dayanarak sana önerebileceğim ekran kartı GTX760 veya GTX770 olabilir.
Ne yazık ki bu ürünü sıfır olarak bulabilmek zor. İkinci ellerden güvenilir birisinden uygun fiyatla temin edebilirsin.
Sen de benim gibi kumar oynayıp 1000TL yi çöpe atmak pahasına 1050 yi alıp test etmek istersen elbette bilemem.
Ciddi bir öneri gerekirse en ideal seçenek QUADRO serisidir.
Sıfır olarak mümkün olmasa da ikinci ellerden oldukça iyi fiyata bulabilirsin.
En ideal ürün
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...bit-768-cuda-profesyonel-kart-639343564/detay
Alt modelleri de var.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...tu-pny-quadro-k2000-2-gb-ddr5-556230203/detay
Çizim için çoğu ekran kartlarından kat kat iyidir. Bir arkadaşım hala kullanıyor.
Daha uygun fiyatlı ve daha üst modellerini de bulabilirsen daha iyi olur elbette.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...profesyonel-cizim-ekran-karti-666797137/detay
QUADRO ekran kartları sadece öneridir. GTX10XX serileri bile günümüzde ölmek üzeredir. GTX20XX serileri şu aralar gündemde.
Ama GTX20XX serileri için de yeni bir PC şart ne yazık ki.

@Mr_YAMYAM hocam işletim sistemi 64bit yükleseniz, ekran kart 64bit tir her halde, GTX1050 nin performansı artar mı acaba

@Mr_YAMYAM hocam işletim sistemi 64bit yükleseniz, GTX1050 nin performansı artar mı acaba
Veriyolları desteklemiyorsa daha fazla veri göndermek sistemi zorlar.
KISACASI
Bu sefer de işlemci yükü kaldıramaz.
Test etmiştim win7 64 bit ile.
Ankarada isen benim GTX1050 yi senin sisteme takıp test edebiliriz.
Performans alabilirsek sen yenisini alabilirsin.
Ankarada değilsen bu kartı kullanan bir arkadaş bulup test edebilirsiniz.

KISACASI
Peki ozaman şöyle yapabilirmiyiz bu anakartda en iyi verimi alabilecek sizin de öneride bulunduğunuz bir ekran kartı alıp buna extra olarak 250 GB SSD HD ve 8 GB extrâ ram ile deştekleyebilirmiyiz toplam ram 16 GB yanına SSD HD ve sizin onerdiginiz ekran kartı nasıl olur
KISACASI
Kısacası bilgisayarıma 1000 TL yatırım yapmak amacim net oneriniž nedir biraz oyun biraz iş performansı artsin

Son düzenleme:
Arkadaşlar elimde i7 3.6 işlemcili 8 GB ram Asus PC var masa üstü ekran kartı r7 200 rodeon lakin ekran kartimi yenileyecegim bütçemiz 1000 TL oyun ve grapic cižim after effect için alacağım GTX 1050 sizce nasıl olur yada öneriniz nedir teşekkürler

Performans randumanı yüksek günümüz popüler oyunları rahatlıkla 60-70 fpsnin üstünde oynarsın
CS:GO 250 FPS alıyorum gerisini sen düşün. msı b250 anakart ve 8 gb ram var

a.PNG

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri