echosat uydu alıcı arızası.

alican42

Üye
forum üyesi bütün arkadaşlara selamlar.benim echosat 12100 fta recever arızalandı cihazın fişini takıp power düğmesine basınca kırmızı ışık yanıyor ama yeşil ışık yanmıyor kendimce biraz uğraştım ama arızayı çözemedim. bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum. şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

eğer sorun yazılım yükleme esnasında olmadıysa beslemeden yapıyordur.besleme çıkışındaki tüm elektrolitik kondansatörleri değişin düzelir..fazla bir maliyetide yok kolay gelsin

hayır yazılım yüklemedim kendiliğinden arızalandı. elektrolitik kondansatör pil şeklindeki alüminyum kondansatörler değil mi yoksa mercimek kondansatör dediğimiz elemanlarmı ?:cool::confused:

100mf25volt470mf16volt elektrolitleri yenisi ile deyiştir.kolay gelsin.

hayır yazılım yüklemedim kendiliğinden arızalandı. elektrolitik kondansatör pil şeklindeki alüminyum kondansatörler değil mi yoksa mercimek kondansatör dediğimiz elemanlarmı ?:cool::confused:

Değiştireceğiniz eleman; silindir şekilli üzerinde "mFarad değeri" ve" voltu" yazan,mercimeğe göre epeyce büyük bir devre elemanıdır.Söylediğnze göre,kondansatör içinden kısa devre yaparak bozulmamış,bir olasılık olarak,elektrolitik iç sıvısı kuruması,akması veya armatür bağlantısı koparak bozulması gibi görünüyor.Aksi halde cihazınızın sigortası atar ve başlangıçtaki kırmızı ışık da,hiç yanmazdı.Elektrik akımı sigortayı geçip,SMPS'nin başındaki rezervuar kondansatöre kadar geliyor.Ancak bu eleman(Kond.) devre dışı olduğundan devre çalışıp da,uydu cihazını çalıştıramıyor gibi görünüyor.Çalıştırsa,yeşil ışık da yanacaktı.Arıza büyük değil göründüğü kadarıyla,ayni değerdeki elektrolitik kondansatörün (Ayni orijinal marka ve değerdekini ayrıca bulmaya çalışın) değişimiyle çalışacak gibi görünüyor.Kondansatörün bacak bağlantılarından biri soğuk lehim yüzündan de devreye bağlı olmayabilir,bunu da öncelikle gözönüne almalısınız.Eğer kondansatör avometre ile direnç ölçümünde,belli bir değere kadar hızla yükselmeyip de,boş değer gösteriyorsa zaten bozulmuş demektir.Sağlamıyla,ama önce bağlantı sağlamlığını da,devre yerinde fiziksel olarak bir kontrol edip sınayın ve neticeyi de forumda bizimle paylaşın lütfen.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
arkadaşlar trafonun yanındaki küçük çaplı beş adet kondansatör kısa devre gösteriyor.manuel ibreli ölçü aleti ile buzzer konumunda kısa devre gözüküyor öte yandan x1 konumunda kırmızı probu kondansatörün artı ucuna diğer probu eksi ucu ile ölçtüğüm zaman ibre yüksek değer gösteriyor ters kutupları ölçtüğüm zaman ibre değer göstermiyor.ben bu durumda parçanın arızalı olup olmadığından emin olamıyorum yardımınıza ihtiyacım var.birde büyük kondansatörün yanında üzerinde NTC10d-9 kodu olan parça da ölçümde kısa devre gösteriyor acaba arızalı mı diye düşünüyorum ne dersiniz.
ayrıca soğuk lehim olayına benzer bir durum görünmüyor.

Ntc10d-9 kodlu termistör 7-10 ohm.'sa bozuk değildir.Daha önce psu üzerinde merakla ölçtüğüm NTC 5D-9 ve NTC 5D-11 kodlu termistörler yaklaşık 7-10 ohm.değerdeydi.Bu değer kısa devre değil,son derecede normaldir,bu durumde sn.semihyazar'ın dediğini yapıp,emin olmak için besleme devresindeki tüm grup kondansatörlerini orijinalleriyle değiştirmeniz gereklidir.Kondansatörlere gelince,yalnızca 0.00 veya 0.01 ohm.değeri varsa kısa devredir,ayrıca iki yönde de şarj olup,belli bir değer göstermesi(Devreden bağımsız olarak havyayla sökülüp ölçüldüğünde) gereklidir.Montaj ederken yönlerine dikkat edin,yanlış olursa patlayabilir, - kutupları ayrıca devre üzerinde yazılı olması gerekiyor,yoksa bir yere not alın.Ölçümde diyot gibi tek yönlü değer gösterimli değildir.Kolay gelsin.

Mrb senin uyduda fr307 diyotta bozulmuş olabşlir.kontrol et istersen.

sn alican42 bu kondasatörleri ölçmekle boşuna vakit kaybetmeyin çünkü bunlar sizi yanıltabiliyor.siz sağlam olarak ölçüyorsunuz ama onlar enerji altında yüke bindiklerinde pes ediyorlar.en kesin çözüm değişmek.sn binbaşının da ifade ettiği gibi kutup yönlerine takarken çok dikkat edin.kolay gelsin

arkadaşlar bu nadide paylaşımlarınız için canıgönülden teşekkürler ediyorum tavsiyelerinizi hafta sonuna kadar uygulayıp sonucu sizlerle paylaşacağım sağlıcakla kalın

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri