KL TIG MMA 160 Kaynak Makinası Arızası İçin Yardım

Guluc

Üye
Merhaba ustalar.

KL marka tig kaynak makinası kullanıyoruz. Geçen kaynak yaptım, ardından 1 dakika geçmeden kaynağa devam etmek istediğimde cihaz kaynak yapmadı. Bu arada ne düğmesini kapattım ne de fişini çektim. Yerinden de kımıldatmadım. Kırmızı ikaz lambası var fakat yanmıyordu. - çalışıp çalışmadığını test etmedim- Hava sıcak ve açık alanda fakat makina gölgede ben ise güneş altında çalışıyordum. :) Neyse, ortam ve durum bu iken cihaz arızalandı.
20161118115933_kl_makine_tig_mma_160.jpeg
Evde;
* kaynak uçlarını multimetre ile ölçtüm. Voltaj yoktu. Bende makinayı söktüm.
* Sigortasına baktım, sigortası yoktu:p düz bağlamışlar .
* Fişten içeriye vidalı bağlantıları kontrol ettim gevşeklik veya kopukluk yoktu.
* İçi resimlerde de görüldüğü gibi toz kaplıydı. - Hatta plastik ön kapakla kasa arasından bir salyongoz çıktı :confused:
* El pompası ile tozuna hava üfledim ve gözle kontrol ettim.
* Kondansatörler şişmemiş, dirençler yanmamış, patlayan çatlayan olmamış, fiziksel deformasyon izleri yoktu.

Ben de ikinci iş olarak açma kapama düğmesini kontrol ettim ve tahmin ettiğim gibi -böylesine hor kullanılmış bir makinada bugüne kadar sağlam kalması çok iyi- düğmenin iç mekanizması yerinden kaymış. Onu düzelttim ve kontrol ettikten sonra tekrar makinayı çalıştırmayı denedim.

Bu durumda düğmeyi açtığımda kaynak uçlarında 10v DC ve 130v AC ölçtüm. Kırmızı ışık yanmıyordu ama kaynak denemesinde elektrod ucunda çok cılız bir ark oluşuyordu. Bu arada kırmızı çember içine aldığım ne olduğunu ve neye yaradığını anlamadım iki plaka arasında kıvılcım oluşuyordu. Oksitlenmiştir diye arasını zımparaladım olmadı. Tam açık değildir diye biraz arasını açtım ark yapmaya devam etti, kaynak olmadı. Tam değmesi gerekir diye arasına tornavida koydum, direnç yandı - resimde görülüyor-.
20180723_193117.jpg

Şimdi; direnci değiştireceğim. (Ama bakınca kaç watt'lık anlamadım. Std direncin iki büyüğü sanki.) Ancak sorun devam edecek. Bu noktadan sonra neresine el atmam gerekir?

Diğer konuları incelediğimde bildirmeyi unuttuğum hususlar:
* fan çalışıyor durma filan olmuyor.
* birinci resimde görülen yeşil ışık yanıyor, hiç sönmüyor.
* fişten itibaren multimetre ile kontrol ettim, kopukluk yok.

Ekli dosyalar

• 20180723_182354.jpg
    20180723_182354.jpg
    320 KB · Görüntüleme: 58
  • 20180723_182404.jpg
    20180723_182404.jpg
    349.8 KB · Görüntüleme: 59
  • 20180723_182412.jpg
    20180723_182412.jpg
    222.6 KB · Görüntüleme: 57
  • 20180723_182432.jpg
    20180723_182432.jpg
    246.2 KB · Görüntüleme: 57
Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamam usta. Başlayacak bir yer verdin inşallah orda çıkar arıza.

Bu arada yanan Direnç in 5w olduğunu öğrendim. ( 510 k ohm 5w 5% toleransli.)

Diğer paralel levhaları ne olduğu hala meçhul benim için. [emoji16]

paralel olanları boş ver senin için bir değeri yok. o karta başka ilaveler yapıp değişik modellerde kullanıyorlar orada işe yarıyor. senin işine yaramazlar

Merhaba ustalar.

KL marka tig kaynak makinası kullanıyoruz. Geçen kaynak yaptım, ardından 1 dakika geçmeden kaynağa devam etmek istediğimde cihaz kaynak yapmadı. Bu arada ne düğmesini kapattım ne de fişini çektim. Yerinden de kımıldatmadım. Kırmızı ikaz lambası var fakat yanmıyordu. - çalışıp çalışmadığını test etmedim- Hava sıcak ve açık alanda fakat makina gölgede ben ise güneş altında çalışıyordum. :) Neyse, ortam ve durum bu iken cihaz arızalandı.
Ekli dosyayı görüntüle 46648
Evde;
* kaynak uçlarını multimetre ile ölçtüm. Voltaj yoktu. Bende makinayı söktüm.
* Sigortasına baktım, sigortası yoktu:p düz bağlamışlar .
* Fişten içeriye vidalı bağlantıları kontrol ettim gevşeklik veya kopukluk yoktu.
* İçi resimlerde de görüldüğü gibi toz kaplıydı. - Hatta plastik ön kapakla kasa arasından bir salyongoz çıktı :confused:
* El pompası ile tozuna hava üfledim ve gözle kontrol ettim.
* Kondansatörler şişmemiş, dirençler yanmamış, patlayan çatlayan olmamış, fiziksel deformasyon izleri yoktu.

Ben de ikinci iş olarak açma kapama düğmesini kontrol ettim ve tahmin ettiğim gibi -böylesine hor kullanılmış bir makinada bugüne kadar sağlam kalması çok iyi- düğmenin iç mekanizması yerinden kaymış. Onu düzelttim ve kontrol ettikten sonra tekrar makinayı çalıştırmayı denedim.

Bu durumda düğmeyi açtığımda kaynak uçlarında 10v DC ve 130v AC ölçtüm. Kırmızı ışık yanmıyordu ama kaynak denemesinde elektrod ucunda çok cılız bir ark oluşuyordu. Bu arada kırmızı çember içine aldığım ne olduğunu ve neye yaradığını anlamadım iki plaka arasında kıvılcım oluşuyordu. Oksitlenmiştir diye arasını zımparaladım olmadı. Tam açık değildir diye biraz arasını açtım ark yapmaya devam etti, kaynak olmadı. Tam değmesi gerekir diye arasına tornavida koydum, direnç yandı - resimde görülüyor-.
Ekli dosyayı görüntüle 46662
Şimdi; direnci değiştireceğim. (Ama bakınca kaç watt'lık anlamadım. Std direncin iki büyüğü sanki.) Ancak sorun devam edecek. Bu noktadan sonra neresine el atmam gerekir?

Diğer konuları incelediğimde bildirmeyi unuttuğum hususlar:
* fan çalışıyor durma filan olmuyor.
* birinci resimde görülen yeşil ışık yanıyor, hiç sönmüyor.
* fişten itibaren multimetre ile kontrol ettim, kopukluk yok.
bu direnç2 w 150.kohm bu bölge eht bçlgesi argonu yakmaya yarayan kıvılcımı üretiyor yani yüksek voltaj devresi

levhalar spark yani buji anlamında yüksek voltaj var demeye geliyor

Uzun bir aradan sonra makina ile ilgilenebildim ve sorunu çözdüm.

Öncelikle yanan direnç renk kodlamasına göre 510 kohm. 2 wattan fazla oldugu kesin. Çünkü 1 Mohm 2 watt direnci paralel bağladım yerine küçük geldi. Bu işlem tamam.

Direnci takmama rağmen çalışmamasının sebebini ise kartları yerinden çıkarınca buldum. 3 kat asılı duran sistemin katları taşıyan ayakları kırıktı. Bu nedenle üstte duran kartın altı aşağı kattaki elemana değerek kısa devre oluşturmuş ve lehim yerinde küçük bir oyuk oluşturmuş [emoji33] Bolgeyi yeniden lehimledim ve katları asılı tutan ayakları yeniledim.

Şimdi çalışıyor. Mutlu son. Yorum yapan, bilgisini paylaşan herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri