Eş yaşlanma

oğuz.65

Üye
''N'' adet pompam var yani pompa sayısı belli değil, ve ben bu pompaları eş yaşlanma ile çalıştırmak istiyorum yani her start verdiğimde en genç olan iki pompa devreye girecek, eğer start verdikten sonra 15sn. içinde pompa çalışmazsa daha yaşlı pompa çalışacak, pompa çalışmaya başladıktan sonra eğer çalışma süresi uzarsa sistem durup genç olanı devreye almayacak stop verene kadar devam edecek. Böyle bir soru ile karşı karşıyayım C dilinde yada PLC'de yazmam gerek bana yardımcı olur musunuz ??

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
15sn. içinde pompa çalışmazsa daha yaşlı pompa çalışacak
Bunun için çalışacak pompa kumanda devresi kontaktöründen açık kontak PLC ye input almalısınız . Daha da güvenli olmasını isterseniz 4-20 mA analog çıkışlı toroidal akım trafosundan PLC ye input girmelisiniz . Böylece pompanın çalışmadığı net bilgi olur . Bu bilgi 0 olduğu anda diğer yaşlı pompalara programdan start verilecek röle eklenmelidir.
Her start verdiğiniz de pompaların sırayla devreye girmesi için çözüm çok .
Sayıcı kullanabilirsiniz ya da çalışan pompanın röle kontağından bir sonraki pompa rölesine kontak seri bağlamalısınız . İncik boncuk bunların programını yazmaya kusura bakmayın vaktim ve hevesim yok . Sanırım öğrencisiniz , vaktiniz ve enerjiniz çoktur . Başarırsınız sanırım .

Son düzenleme:
Bunun için çalışacak pompa kumanda devresi kontaktöründen açık kontak PLC ye input almalısınız . Daha da güvenli olmasını isterseniz 4-20 mA analog çıkışlı toroidal akım trafosundan PLC ye input girmelisiniz . Böylece pompanın çalışmadığı net bilgi olur . Bu bilgi 0 olduğu anda diğer yaşlı pompalara programdan start verilecek röle eklenmelidir.
Her start verdiğiniz de pompaların sırayla devreye girmesi için çözüm çok .
Sayıcı kullanabilirsiniz ya da çalışan pompanın röle kontağından bir sonraki pompa rölesine kontak seri bağlamalısınız . İncik boncuk bunların programını yazmaya kusura bakmayın vaktim ve hevesim yok . Sanırım öğrencisiniz , vaktiniz ve enerjiniz çoktur . Başarırsınız sanırım .
çok teşekkür ederim ilginiz için, sağ olun dediklerinizi yapmaya çalışacağım :)

pompa sayısı kaç
plc de pompaların çalışma süresini bir dataya kaydedip sonra bu dataları karşılaştırma komutları ile karşılaştırıp yapabilirsin tabi pompa sayısı artıkça işlem karışacaktır birde arıza gibi durumları artı çalışma şartlarını da dikkate almak gerekiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri