Eğitim / Eğitim Seti Hazırlama : s7-300/1200 OP Scada AC Driver

Öncelikle merhaba,

Baştan bahsetmek gerekirse, kendimi bu setle geliştirmek ve öğrendiklerimi ve bildiklerimi ve en önemlisi deneyimlerimi sembolik ücret karşılığı başkalarına da öğretmek istiyorum. Belki 1-1 veya 3-5 kişiye özel ders gibi.

Bunun bir yasağı var mı? İlle de resmi olarak kurs açmak veya sadece vergiye kaydolmak yeterli midir? Hem çalışıp, hem resmi olarak dışarı iş yapanlar gibi...

İstanbul ve birkaç büyükşehir dışında otomasyon konusunda bilgi ve beceri çok düşük seviyelerde. İlk 16 büyükşehirin içerisinde yer alan bir şehirde ün salmış otomasyon firmalarında iş koşuşturan elemanların dahi çok düşük seviyede bildiklerini keşfettim. Örneğin analog scalandırma yı 0 - X arası kendi oluşturduğu programla düzgün sonuç alırken (katsayı ve offset ile); ">0" - X arası hesaplayamama, cihaz bozuk tespiti koyma, FB, FC blok kullanımında yanlışlık veya karışık diyerek kullanmamazlık...
Not: Kimseyi kırmak, küçümsemek istemedim. Karşılaştığım bir olayı anlatmak istedim.

Hem bu sebeple hem de kendi 7 yıllık deneyimlerimi; eğitim setleri hazırlayarak, eğitim vermek istiyorum.

1.Aşamada S7-1200 + KTP 400 Basic Başlangıç Seti ile başlamak istiyorum
Fiyatı 474 Euro + KDV yaklaşık 1600 TL

Ancak S7-300 ü dahi çok az bilenlerin veya bilmeyenlerin de olacağını düşünerek; S7-300 - S7-1200 karşılaştırmalı olarak ilerlemek istiyorum. Özellikle yeni başlayanların eski yazılım ile yeni yazılım arasındaki farkı görüp bilmeleri açısından da yararlı olacağını düşünüyorum.

Kısaca S7-300 ile konunun temelini öğretip, simulasyon ile de olsa çalıştırıp, S7-1200'de uygulamalı olarak pratik/örnekler yaptırıp geliştirmek istiyorum.

Bunun içinde katılımcıların Step7 Lite programı ve beraberindeki 14 günlük PLCSIM Lisansı ile de bunu desteklemek istiyorum.

S7 300 eğitimi veren kurumsal yerlerde bile Step7 Lite'ı öğretildiğini gördüğüm için böyle bir yol izledim. Kendim indirdim kurdum program yazıp, simule ettim...

KTP400 ile de alarm, reçete, trend vb fonkisyonları da öğretmek istiyorum.

Ayrıca AC Driver'ı da bu işin içine katarak frekans kontrol hatta hareket kontrol uygulamaları yapmak istiyorum.

Yazı biraz uzun olduğu için ilk etapta bu kadar kısmı açıklamak yeterli diye düşünüyorum.

Ayrıca bu eğitimler için kendi dökümanlarımı hazırlamak ve bu dökümanları burada ücretsiz yayınlamak, hatta ve hatta projesi olan fakat PLC, OP, Driver vb cihazlarla uygulamalar yapmak, pekiştirmek isteyenlere de setleri kullanıma açmayı düşünüyorum. Kim bilir belki yıllar içinde öğrencilere açık eğitim ve uygulama setlerinin olduğu, eğitimlerin verildiği bir kurum çıkar karşımıza...

Burada çok daha değerli hocalarımızın, deneyimli/tecrübeli programcı, eğitmen ve ustalarımızın olduğu bilincindeyim. Ve sizlerden bu konuda fikir almak istiyorum.

Belki ben yapamasam bile daha sonra yapmak isteyenler için bir kaynak olacağı düşüncesindeyim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri