S7 300 v5.5, WinCC, tia portal, MicroWin aynı PC ye yükleme çalışma problemleri

Ben Win7 prof.32bit te hepsini kullanıyorum.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
tamam hallettim saol. şimdi de plcsimi aktif etmeye çalışıyorum. fakat v5.5 sp2 için hangi plcsim i kurmam gerekir biliyor musun? hatta linkini gönderebilirsen sevinirim
arkadasın bendede win 7 64 bit var bu proglamları nerden bulup nasıl kurucam yardımcı olursan sevinirim

Merhaba,

Uzun zamandır uğraşıyorum.Forumda parca parca çok benzeri konu var.
Toplayıp hepsini birarada bu konuda sormak istiyorum.

İşletmemizde,
Step5
S7 300 V5.5
Wincc Op ler
Tia portal ile yazılmış OP ler
S7 200 Plc ler mevcut

Bu işler için aldıgımız ve özellikle XP yuklu tercih ettiğimiz bir PC miz var.
Bu pc ye s7300, s7 200, S5 programlarının yükledim ve baglanıyorum, problem olmuyor.

Ancak bu PC ram ve işlemci bakımından çok güdük kaldıgı için WinCC ve tia portalı yukleyemiyorum, kasıyor.

Kendi kişisel PC de denemeler yapıyorum.Elimde win7 ultimate ve win8.1 yuklu 2 pc var.
Win8 kafadan hicbir siemens yazılımına uyumlu değil zaten.

Readme dosyalarına göre

S7300 v5.5 sp2..... Xp ile ve win 7 ultimate ile uyumlu gözüküyor.
Ama Win7 ye kurulmuyor???

Wincc win7 ultimaye 64 bit ile uyumlu görülüyor ama kurulmuyor

Microwin Sp9 win7 ile uyumlu görülüyor ama kurulum için pc de yuklu eski versiyon istiyor, eki versiyon 4.0 sp1 ise winye zaten kurulamıyor.

uyumluluk modunda kurma denemeleri yaptım onda da portları tanımıyor.
Sanal PC denedim, ram sınırlı kaldıgından sıkıntı oluyor, şişiyor.

Özetle sorum şu?

Nasıl bir PC almalıyım ki

Microwin
Step7 v5.5
Wincc
Tia portal
programlarını kurup bağlanabilmeliyim.

Step5 eski Pc den devam ederim.

Bu pc yi secmek için yardımlarınızı rica ederim.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Öncelikle Merhabalar,

PC yi aldınız mı bilmiyorum ama en azından bu cevabı okuyacak olan diğer kişilere de yardımcı olmak adına cevaplamak istedim.

bugün bende bir deneme yaptım kardeşimin laptopuna 64 bit win7 ultimate işletim sistemi ve siemens step7 v5.5 yükledim. bunu nasıl yaptım derseniz microsoft virtual machine ve xp mode uygulamalarını yükleyip sanal bir xp ortamı oluşturdum. bu xp mode hakkında bir araştırma yaparsanız sorununuz çözülecektir. dikkat etmeniz gereken virtual machine yi işletim sisteminiz 32 bit ise 32 bit 64 bit ise 64 bit olarak indiriniz ve dili de mümkünse işletim sistemi ile aynı olsun.

Son düzenleme:
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Öncelikle Merhabalar,

PC yi aldınız mı bilmiyorum ama en azından bu cevabı okuyacak olan diğer kişilere de yardımcı olmak adına cevaplamak istedim.

bugün bende bir deneme yaptım kardeşimin laptopuna 64 bit win7 ultimate işletim sistemi ve siemens step7 v5.5 yükledim. bunu nasıl yaptım derseniz microsoft virtual machine ve xp mode uygulamalarını yükleyip sanal bir xp ortamı oluşturdum. bu xp mode hakkında bir araştırma yaparsanız sorununuz çözülecektir. dikkat etmeniz gereken virtual machine yi işletim sisteminiz 32 bit ise 32 bit 64 bit ise 64 bit olarak indiriniz ve dili de mümkünse işletim sistemi ile aynı olsun.

Ben Win7 ultimate64 ile sorunsuz olarak S7 300 v5.5 , Microwin Sp9 çalıştırabildim.
Sadece wincc çalışmıyor.S5 den ise vazgecmek zorunda kaldım.PG 2000 ile işimi görmeye çalışıyorum.

Önce microwin sonra S7 300 kurmak gerekiyor.
Virtual pc sanal Xp ile ben de hepsini kurdum , hepsi de PCde çalıştı ama hiçbirisi kablo ile PLC ye online olamadı.
Bilginize

SON DURUM
Yeni aldıgım yeni Dell PC ye programları kurdum.
Dell pc ye windows 7 ultimate+Sp1 64 bit yukledim.

Sırasıyla
1- Microwin 4.0 xp uyumluluk modu olarak gösterip kurdum, daha sonra Sp9 kurdum, sp9 önce kurulu bulunan ver 4.0 ı uninstall ettiği için sorunsuzca çalıştı.
2- Esa Operator panel programını sorunsuzca kurdum.
3- S5 plc ler için windows altında çalışan PG2000 programını kurdum.
4- S7300 V5.5 kurdum.
5- Wincc Flexible SP3 buldum ve kurdum.SP3 win7 uyumlu.
6- Tia portal V13 kurdum çalıştı.

Özetle klasik S5 hariç herseyi bir PC de toplamış oldum.S5 de Pg2000 ile USB seriport adapter ile vipa seri port kablo ile baglantı saglayıp program yukleyebiliyorum.
Bu şekilde tüm Plc / OP Program yukleme özellikleri de eksiksiz çalışmış oldu.
Sanal Pc falan gerek kalmadı.
Ohh be :)

SON DURUM

Sırasıyla
1- Microwin 4.0 xp uyumluluk modu olarak gösterip kurdum, daha sonra Sp9 kurdum, sp9 önce kurulu bulunan ver 4.0 ı uninstall ettiği için sorunsuzca çalıştı.
4- S7300 V5.5 kurdum.

Özetle klasik S5 hariç herseyi bir PC de toplamış oldum.S5 de Pg2000 ile USB seriport adapter ile vipa seri port kablo ile baglantı saglayıp program yukleyebiliyorum.

Kardeş bende de dell win7 x64 var ama ben s7 300 ve wincc'yi kuramadım sadece microwin x64 full buldum onu kurabildim. Bi anlatabilirmisin nasıl kurdugunu mümkünse program linkleriyle birlikte?

SON DURUM

Sırasıyla
4- S7300 V5.5 kurdum.

Kardeş bize de yolunu göstersen. Ben de win7 x64 var, Tia Portal tamam, microwin tamam, s7 300 ve wincc Flexibel x64 uyumlu full paketi bulamadım. x64 uyumlu SP'leri çıkmış fakat x64 olan ana program olmadan yaptırmıyor, ana programda bende yok!
Bir yardımcı olursan sevinirim..

tıa portalı kuran arkadaşlar, tıa portal ın için de s7 1200 s7 300-400 s7 1500 ve wincc mevcut sadece s7 200 ve s5 yok. tıa portalı ve s7 200 vs kurmak yeterli .

İşletim sistemim 64 bit win 7 professional + sp1 'e önce Step 7 v5.5+SP3 ve WinccFlexible+SP3 kurdum ama Microwin v4.0+SP9 u bir türlü kuramadım.
Önce MicroWin v4.0 XP uyumluluk modunda kurdum, daha sonra SP9 'u kurmadan önce manual Microwini kaldırıp sp9 u kurmayı denedim fakat bir türlü kuramadım...

İşletim sistemim 64 bit win 7 professional + sp1 'e önce Step 7 v5.5+SP3 ve WinccFlexible+SP3 kurdum ama Microwin v4.0+SP9 u bir türlü kuramadım.
Önce MicroWin v4.0 XP uyumluluk modunda kurdum, daha sonra SP9 'u kurmadan önce manual Microwini kaldırıp sp9 u kurmayı denedim fakat bir türlü kuramadım...

yeni sürüm microwin sıkıntı yaratıyor.64 bitte çalışıyor ama tia portal programına direk etki ediyor.
denetim masasından pg/pc ayarlarına bakın kaç bit olarak gözüküyor merak ettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri