Duvardaki yerinden çıkan priz girişleri için çözüm arıyorum

rkdr

Üye
Duvardaki yerinden çıkan prizlerin çözümü nedir merak ediyorum bu görüntü gittiğim bir çok evde var çok sıkıntı aslında çocuklar için

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230816_212429_Gallery.jpg
    Screenshot_20230816_212429_Gallery.jpg
    51.3 KB · Görüntüleme: 36
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu gibi durumlarda prizin duvar içinde bulunan kasasının değiştirilmesi veya tamir edilmesi gerekiyor. Kasa sıva yüzeyinden daha derinde kaldığı için, priz montaj tırnakları kasaya değilde sivaya tutunuyor. Tabi buda yeterli olmuyor. Aslında bu gibi durumlar için üreticiler daha uzun tırnaklı veya farklı bir kasaya sıkıştırma metodu geliştirmeliler. Ama yenilik ve geliştirme işlerini ülkemizde beklemek nafiledir. Yenilik gelişim yurt dışında olur. Eeee onlarda da priz kasası sıva yüzeyinden derinde kalmıyor ki ihtiyaç duyup çözüm bulsunlar.
Şöyle yaparsak olur gibi geliyor bana; Avrupa ülkelerinde inşaatları sabote edelim. Priz kasalarını derine gömelim. İşte o zaman ya çözüm olacak prizi geliştirirler. Yada elektrik iyi gelistirirler.
Yani uzun sözün kısası iş gelişmekle ilgili olduğu için çözüm zor.

40*20 çıta dan 30 -40mm kesiyoruz kestigimiz parçayı 45° dik üçgen olacak şekilde kesiyoruz uzun kenarı prizin vidalama çenesine denk gelen yere denk getirip sıkıyoruz (yerleştirmede sorun yaşarsanız lastik ile tuttura bilirsiniz.)

Duvardaki yerinden çıkan prizlerin çözümü nedir merak ediyorum bu görüntü gittiğim bir çok evde var çok sıkıntı aslında çocuklar için
güzel insan, bir şeyin nasıl çalıştığını bilmezsen onu tamir edemezsin. çözüm çok basit, ihtiyacın olan şey bir adet paket lastiği ve bir adet kontrol kalemi (tornavida olarak kullanacağız)
ilk önce elektriğimizi kesiyoruz, yani prizimizde elektrik olmayacak, prizimiz dış kasasını çıkartıyoruz, göbek vidasını da aldık mı, prizimiz buatı içinde çıplak olarak kalıyor. şimdi prizimizin iki kenarında iki vida var. saat yönü tersine çevirip priz kasamızı nazikçe dışarı alıyoruz. sağında ve solunda 2 adet metal tırnak var paket lastiğimizi bu tırnaklara takıp vidaları tekrar yerine takarak sıkıyoruz. yalnız takmadan önce priz buatının içinde deforme var mı bir kontrol etmek lazım eğer varsa plastik ambalajlı (deterjan kutusu olabilir) buatın içine bir parça kesip koyabiliriz.
kafanız karıştıysa yada ben anlatırken karışık anlattıysam, elektrikçiye gidin bir tane sıva altı priz alın. ve inceleyin masanızın üzerinde montaj yaparken vidaları sıkarken tırnakların nasıl sıkıştırdığının mantığını öğrenin. biraz el beceriniz varsa hiçte zor değil.

40*20 çıta dan 30 -40mm kesiyoruz kestigimiz parçayı 45° dik üçgen olacak şekilde kesiyoruz uzun kenarı prizin vidalama çenesine denk gelen yere denk getirip sıkıyoruz (yerleştirmede sorun yaşarsanız lastik ile tuttura bilirsiniz.)
Anlayamadım içine nasıl girecek oynamaz mı zamanla
güzel insan, bir şeyin nasıl çalıştığını bilmezsen onu tamir edemezsin. çözüm çok basit, ihtiyacın olan şey bir adet paket lastiği ve bir adet kontrol kalemi (tornavida olarak kullanacağız)
ilk önce elektriğimizi kesiyoruz, yani prizimizde elektrik olmayacak, prizimiz dış kasasını çıkartıyoruz, göbek vidasını da aldık mı, prizimiz buatı içinde çıplak olarak kalıyor. şimdi prizimizin iki kenarında iki vida var. saat yönü tersine çevirip priz kasamızı nazikçe dışarı alıyoruz. sağında ve solunda 2 adet metal tırnak var paket lastiğimizi bu tırnaklara takıp vidaları tekrar yerine takarak sıkıyoruz. yalnız takmadan önce priz buatının içinde deforme var mı bir kontrol etmek lazım eğer varsa plastik ambalajlı (deterjan kutusu olabilir) buatın içine bir parça kesip koyabiliriz.
kafanız karıştıysa yada ben anlatırken karışık anlattıysam, elektrikçiye gidin bir tane sıva altı priz alın. ve inceleyin masanızın üzerinde montaj yaparken vidaları sıkarken tırnakların nasıl sıkıştırdığının mantığını öğrenin. biraz el beceriniz varsa hiçte zor değil.
Haklısınız ama bu dediğim 1 -2 yıllık yeni evlerde bile var hemen deforme olmaları ilginç tamam usta çağıralım ama sürekli bozulması da işçilik mi yoksa malzeme mi düşündürüyor
Tırnaklar çok çabuk atıyor
Şimdi banyoda olanı (eklediğim resimdeki) gördüm çok sağlam çok sert asılsak bile çıkmıyor o diğer priz yuvalarından farklı hepsi ondan olabilirdi
Bu desğim yine bir çok evde gördüğüm sorun
Ayrıca ben her seferinde usta çağırmaya karşıyım onun arkasından işini toparlıyouz en azından çevremde denk geldiğim de gerkesi zan altında bırakmıyorum işini iyi yapan var elbette

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230816_224042_Gallery.jpg
    Screenshot_20230816_224042_Gallery.jpg
    56.3 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Eline ağzına sağlık @paskomya. Üşenmeden anlatmışsın zaman ayırıp.
iyi dileklerin için teşekkür ederim ustam, anlatmak, tarif etmek, zor iştir bilirim. ben görerek daha iyi anlıyorum. benim ustalarım cahil insanlardı (sakın kötü anlamayın) konuşmazlardı sadece gösterirlerdi ve "böyle yapacaksın" derlerdi. ışıklar içinde uyusunlar. ben iyi kötü mürekkep yaladım, yaladığım mürekkeple bu kadar anlatabiliyorsam ve birileri anlıyorsa, birilerine yol gösterici oluyorsam ne mutlu bana. ve siz büyük öğretmenlerin takdirini almak beni mutlu ediyor.

Ustalar olması gerekenleri sıralamış bu işin birde uydurmasyon metodu var kalın karton veya mukavva kesip hilal şeklinde kasaya yerleştirip sıkıyorsun. Yok nem alır zamanla dağılır deselerde inanmayın bu metodla yapip uzun yıllardır kullandığım prizler var.

Ustalar olması gerekenleri sıralamış bu işin birde uydurmasyon metodu var kalın karton veya mukavva kesip hilal şeklinde kasaya yerleştirip sıkıyorsun. Yok nem alır zamanla dağılır deselerde inanmayın bu metodla yapip uzun yıllardır kullandığım prizler var.
karton / mukavva selüloz yani rutubet/ nem harcar. bak yazlığımla oturduğum ev arası 20 km. (sefa pezevengi diyebilirsin) oturduğum evde rutubet var. aklına gelmeyecek naneler rutubetten kötü yola düşüyor. 20 km ileride yazlığa gidiyorum izolasyon sıfır. ve dolaptaki nescafe bıraktığım gibi duruyor. yani şartlar her zaman değişkendir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri