dtmf decoder sorunu!!!

ks58015 ile 7 rakamının tone frekanslarını üretiyorum ve bunu mt8870 veya cm8870 decoder devresi ile çözmek istiyorum fakat çözemiyorum....decoder çıkısında 7 rakamının binary karsılığını göremiyorum...decoder devresi internette bulunan basit bir devre....
bu konuda bilgisi olan var mı_?

Kendi ürettiğin tondan ziyade ilk denemeler için güvenilir bir ton sinyalini yakalamanı tavsiye ederim. Telefon hattına pararlel bağlanarak mesela.
Devre şemanı incelemek isterim.
8870 için komponenetlerde hata yapmadı isen ton sinyali yakalandığında RD pini high olur ve 4 bit olarak çıkışta ton decode edilmiş ve binary olarak kilitlenir. Ton kaynağı tonu kestiğinde RD pini low olur lakin 4 bitlik bilgi halen kilitli olarak kalır.

Ya ahmetkartaldemir usta bu sözünü ettiğiniz ks58015 entegresini ben baya aradım ama bulamadım bu entegreyi bulup satın aldığınız yerin adres ve telefon hatta mail bilgilerini burada bizimle paylaşabilirmisiniz fiyatı ne kadar birde bu entegre bana da çok lazımlı bir entegre de sırf bu yüzden koca projem yarım kaldı bir el atarsanız çok memnun olurum saygılarımla....

Maliyet önemli değil ise basit bir pic ile dahi aynı işi yapabilirsiniz. KS58015 yongasını inceledim ve pic ile karşılaştırma bakımından sadece besleme aralığı konusunda avantajı var.
Pic ile yapmak için PBP veya Proton ile DTMFOUT komutu 20mhz kristal ile çok güzel çalışıyor. Çıkışına birde RC filitre yapmak lazım. 2.2k+220nf+2.2k+220nf ...

has_artvin_li ' Alıntı:
Ya ahmetkartaldemir usta bu sözünü ettiğiniz ks58015 entegresini ben baya aradım ama bulamadım bu entegreyi bulup satın aldığınız yerin adres ve telefon hatta mail bilgilerini burada bizimle paylaşabilirmisiniz fiyatı ne kadar birde bu entegre bana da çok lazımlı bir entegre de sırf bu yüzden koca projem yarım kaldı bir el atarsanız çok memnun olurum saygılarımla....

arkadasıma karaköyden aldırdım fakat hangi elektronikçiden aldı bilmiyorum....
fiyatı 4 ytl...öğrenince buraya yazarım

katana ' Alıntı:
Kendi ürettiğin tondan ziyade ilk denemeler için güvenilir bir ton sinyalini yakalamanı tavsiye ederim. Telefon hattına pararlel bağlanarak mesela.
Devre şemanı incelemek isterim.
8870 için komponenetlerde hata yapmadı isen ton sinyali yakalandığında RD pini high olur ve 4 bit olarak çıkışta ton decode edilmiş ve binary olarak kilitlenir. Ton kaynağı tonu kestiğinde RD pini low olur lakin 4 bitlik bilgi halen kilitli olarak kalır.

mt8870 veya cm8870 e ton sinyali girişte uygulanmadığı takdirde devreye besleme verdiğim zaman decoderin çıkısındaki ledler yanabiliyor...beslemeyi kesip tekrar verdiğimde yanan ledler değişebiliyor...bunun nedeni nedir????
verici devresinde 16f877A ve ks58015 kullanıyorum...pic in pin b0,b1,b2,b3 bacakları dtmf girişine bağlı....encoderın tone enable pinini pic den pin_d0 ile sağlıyorum...kristal 3.5Mhz...çıkışta 10K var...digital skopta baktığımda örneğin 7 rakamının tone frekansını görebiliyorum....encoder ın tone out çıkısını standart bir cm8870 veya mt8870 e bağladım ama ledler yanmadı....decoder devresini cm8870 ve mt8870 in datasheetinde var....decoder ve encoder ların zaman diyagramlarına uyuyorum fakat istediğim olmuyor....
acil yardıma ihtşyacım var....program burda :
örneğin 7 rakamını bastırıyorum
#include <16f877A.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD
#use delay(clock=4000000)
#use fast_io(b)
#use fast_io(d)
#define tone_enable pin_d0
char telefon_no[7]={'7','5','4','7','8,'1','4'};
int i;

void main()
{

setup_psp(PSP_DISABLED);
setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_ccp1(CCP_OFF);
setup_ccp2(CCP_OFF);

set_tris_b(0x00);// B portunu tamamen çıkış
set_tris_d(0b00000000);// Pin_d0 çıkış(tone_enable)
output_b(0x00);// B potunu baslangıcta sıfırla(data çıkışları)
output_bit(tone_enable,0);// Pin_d0 sıfır
while(1){
output_low(tone_enable);// KS58015 entegresinin tone enable ucu lojik 0
output_b(telefon_no[0]);// B portuna data çıkışı
delay_ms(1);// "Data set up time" süresi tsu
output_high(tone_enable);// KS58015 entegresinin tone enable ucu lojik1
delay_ms(500);// "Data hold time" süresi thd
output_low(tone_enable);// KS58015 entegresinin tone enable ucu lojik 0
delay_ms(30);// Telefon hattında tone frekansının gönderilme süresi
}}

katana ' Alıntı:
Maliyet önemli değil ise basit bir pic ile dahi aynı işi yapabilirsiniz. KS58015 yongasını inceledim ve pic ile karşılaştırma bakımından sadece besleme aralığı konusunda avantajı var.
Pic ile yapmak için PBP veya Proton ile DTMFOUT komutu 20mhz kristal ile çok güzel çalışıyor. Çıkışına birde RC filitre yapmak lazım. 2.2k+220nf+2.2k+220nf ...

dtmfout komutu nasıl oluyor.....ben ccs biliyorum....daha açıklayıcı olabilirmisin

mt8870 li decoder devresini tel hattına paralel bağladım...arama yapınca hattı kendim elle açttırdım.ç..fakat ondan sora bir tusa basınca cep telefonundan decoder çıkışlarında bişi olmuyor....
acaba devreyi tel hattına bağlarken splitter dan ev telefonuna giden hatta mı bağlamak gerekir...
evde net var bu sorun olur mu????

Devre şeması verirsen onun üzerinden konuşalım.8870 devresini denemek için doğrudan telefon hattına bağlayıp sonra tel ahizesini kaldırarak tuşlara basınca ledlerin yanması gerekir.
aramaya falan gerek yok.
dtmf komutu picbasic de var.tek satır ile dtmf tonları üretir.

elek ' Alıntı:
Devre şeması verirsen onun üzerinden konuşalım.8870 devresini denemek için doğrudan telefon hattına bağlayıp sonra tel ahizesini kaldırarak tuşlara basınca ledlerin yanması gerekir.
aramaya falan gerek yok.
dtmf komutu picbasic de var.tek satır ile dtmf tonları üretir.

pic basic de yazabilirmisin dtmf nasıl olusturuluyor....????alttaki resim devre.....,

verici devresi ise ks58015 kataloğunda var onu kurdum

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Forum istatistikleri

Konular
128,354
Kullanıcılar
450,212
Son üye
salamakas

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri