Dokunmaya duyarli anahtar

kolıva

Üye
Merhaba arkadaslar,

Soyle bisey yapmak istiyorum ama pek bir fikrim de yok. Bana bir yardim edebilirseniz cok sevinecegim.

Yapmak istedigim sey aslinda dimmer devresine ufak bir ek. Bildiginiz gibi dimmer ile bir lambanin gucunu artirip azaltabiliyoruz. Bu artirip azaltmayi dimmer'daki potansiyometreyi cevirmek suretiyle yapiyoruz. Yapmak istedigim seyde iste pot. istemiyorum. Metal bir plaka olacak. Elimi metal plakaya degdirdigimde lamba yanacak. Ancak (isin zor kismi burasi), parmagimin metale dokunma siddetine gore lamba parlak yanacak. Yani diyelim ufak bi sekilde surttum, o zaman sonuk yanacak. Sert bi sekilde vurdum, parlak yanacak. Tabi bunun ara dereceleri de olmali. Var mi bana onerebileceginiz bir yol?

Cok tesekkurler simdiden.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
darlington tipi transistör kullanabilirsiniz elinizi bastırma şiddetine göre daha fazla enerji aktarabileceğiniz için olabir. ama sadece bi fikir .

Hocam cevabin icin tesekkur ederim. Yanliz benim pek bir bilgim yok bu konularda. Devreleri bi guzel kurar calistiririm ve temel bilgilerim de var az cok. Ama varmi boyle ornek bi devre elinde. Daha kolay anlardim o sekilde.

arabalarda kalorifer fanını bu bahsettığın gıbı kontrol eden sistem var her modelde olmıyabılır ben gordum tamır etmıştım devreyı çalıştıran irfz44 mosfet bu mosfet dc voltajda çalışır 220 volta sakın bağlamayın :)kolay gelsın

şimdi her markanın hemen hemen bu tip hazır anahtarları var ben on sene önce bile kullanmıştım....ama devresi hakkında bilgim yok.....

şimdi her markanın hemen hemen bu tip hazır anahtarları var ben on sene önce bile kullanmıştım....ama devresi hakkında bilgim yok.....

Hocam nerde var bana bir gosterebilir misin? Ben yok diye bu ise girisiyorum yoksa ugrasmam bile. Tesekkurler

tavsiyem sizde dokunmatik telefonlardaki gibi bir sistem yapın ekranlı yukarı artı aşşağı eksi ye doğru azalan parmak hareketiyle ışığı kumanda edin bence bu daha iyi olur renkli ekran insanların ilgisini çeker yeni bir model olur piyasada...

tavsiyem sizde dokunmatik telefonlardaki gibi bir sistem yapın ekranlı yukarı artı aşşağı eksi ye doğru azalan parmak hareketiyle ışığı kumanda edin bence bu daha iyi olur renkli ekran insanların ilgisini çeker yeni bir model olur piyasada...

güzel fikir ama nasıl yapılır dokunmatik telefondan yararlanabilirmiiz acaba ?