Doğru akım devre analizi problemi

memik

Üye
SELAMIN ALEYKÜM ARKADAŞLAR BENİM BİR DADA PROBLEMİM VAR Rab:?
ARASI EŞDEĞER DİRENCİN ÇÖZÜMÜ LAZIM Rab:ARASI:7,12ohm ÇIKIYORMUŞ BEN 5,küsürat BULUYORUM EĞER ÇÖZÜMÜ YAPACAK OLAN VARSA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.. resim aşağıda.. NOT: DİRENÇLERİN HEPSİ 1 ohm...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

En klasik tuzak direnç sorusu. Çözüm üçgen-yıldız dönüşümünde gizli! ve bu da çözüm konusunda sana aşağıdaki bilgilerr yardımcı olacak

Kolay gelsin.

Yıldız Üçgen Direnç Bağlantıları ve Dönüşümleri

Aşağıda görüldüğü biçimde direnç bağlantıları olduğunda, aşağıda vereceğimiz biçimde dönüşümler uygulayarak çözümlere ulaşabilirsiniz.

Yildiz-ve-Ucgen.png

Dönüşüm mantığını görelim:

Yıldız olan devremize baktığımızda A ile B noktaları arasında R1 ve R2 dirençleri görülüyor. Üçgen olan devrede ise A ve B arasında Ra ve Rb dirençlerinin birbirine seri ve bu iki direncinde Rc direncine paralel olduğu görülüyor. Diğer dirençlerinde bu bağıntıları kurulduğunda aşağıdaki gibi denklemler elde ediyoruz:

bagintilar1.gif

Bu bağıntıları çözüp ara işlemleri yaptığımızda ise artık tam eşitlikleri elde etmiş oluyoruz.

bagintilar2.gif

bagintilar3.gif

teşekür edrim ama nerde yıldız nerde üçgen çevircem onu bilmiyorum.....

başlarda seri ve paraleller war galiba sondaki 2 kareyi üçgene çeviriceksin sorası iplik söküğü gibi geliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri