doğal gazlı buji ateşlemeli fırın

arkadaşlar iş yerinde bir külah makinamız var . makinanın ateşleme sistemi çok eski ve ateşleme sorunu yaşıyoruz. kontrol eden cihaz ABB digitric 500 bunun yerine nasıl bir cıhaz kullanabiliriz.
örnek gösterebilecek bir video veya döküman

Brülor mi kullanıyorsunuz ? Yanmamı gercekleşmiyor ? yanarken sönüyor arızamı veriyor ? Set degerinemi ulaşmıyor ?

Yanma işlerinde bu cihaz zurnanın son deliği. Yani buna gelene kadar bir çok prosestat var. Onlardan eminseniz bunu değiştirmeye gidin. Tam olarak nedir sorun

iyonizayon çubugu beslemesi yapılmıyor. yanamaya başlama esnasında sönüyor

Son düzenleme:
Eger, ateşleme oldukdan sonra sönme oluyorsa, fotosel ve devresini kontrol edin. Ateşleme esnasında fotosele ışık tutun, yanma devam ederse fotosel konumu yanlışdır. Yanma olmazsa, gaz basıncı, hava ayar klape veya damperi ayarsızdır.
Ben, mazot/fuel oıl brülörüne göre anlatmaya çalışdım.Siz, kendinize göre uyarlayınız.
Bırde, brülör kapalı iken, ateşleme trafosuna dırekt gerilim verin, elektrodlar ateşleme yapıyormu,aralıkları normalmi. Elektrod kablolarında yıpranma varmı, şase yapıyormu vs. vs.

Sayın ustamın da dediği gibi çok fazla detay var. brulörden gelir bekleniyor ise aldırın RİELLO RS 130 tipi bi brülör bakın keyfinize. Diğer durumda revize görmüş brülörü randımanlı calıstırmak çoook zor

teşekkür ederim değerli ustalar. biraz araştırma yaptım ancak bir neticeye varamadım.
bizim makinada 2 adet ateşleme bujisi( pilotların önünde)
2 adet de iyonizasyon çubuğu bulunmakta. yanma bölgesinin diğer ucunda
pilot ateşleme sisteminde sıkıntıyok. 2 adet yanma bölgesinin durumunu kontrol eden iyonizasyon cubuklarının birinde 1mA deger ve voltaj görürken diğer iyonizasyon çubugunda ne akım degeri ne de voltaj görüyorum. iyonizasyon çubugunu kablosunu değiştirdim ancak sorun yine aynı.

Brulör ünüzü ısı transfer yağı gibi bişeyler ısıtmada kullanıyorsanız bu yağın bulundugu tank üzerindeki limit sviç lere bakın . Yağ ne alt sviç e ne ust swich e basacak. ortada olacak. Sviç ler calışacak. Sirkülasyon pompanıza bakın . Sirkülasyon yetersiz ise basınç şalteriniz set değerine ulaşmadıgından yol almaz. Ve dahi akış şalter leride olabilir hat üzerinde. Basınç ve akış şalterlerinden emin olmanız gerekir. Aksi durumda Ateslemeye gecmez. Su ısıtıyorsanız brulor su cıkıs uzerınde termostad vardır ona bakın. Bunlardan emınsenız sonra hava emiş olayları var. Sonra gaz , ısık ısı vs prosestad ları var. Yapmaya niyetliyseniz sırayla bakalım

Son düzenleme:
seydi arkadaşım biz brülörleri ram makinalarında kullanıyoruz anlattığın arıza çok başımıza geliyor ama bizdekilerde tek iyonizer çubuğu var çubuğu değiştirince arıza çözülüyor şimdi sizin makinanızda brülörler çift mi tek mi anlayamadım benim bildiğim hiçbir brülör beyninde çift iyonizer çubuğu ve çift buji yok eğer tek tek 2 brülörüzün varsa arıza yapan taraftakinin beynini değiştirin yerine landis LFI 1.122 veya 1.322 yada satronic dmg970 brülör beyni takın tabi bağlantılarıda değişecektir sorununuz çözülür
Ayrıca şimdi kontrol ettim sizin cihazınız kontrol paneli bu panel brülörleri paralel şekilde kontrol ediyor yani sizin 2 adet brülörünüz var biri yanmadığı için diğerinide kesiyor ve arızanızın bu cihazla alakası yok bence siz konu altındaki arkadaşların önerilerini dikkate alarak gözden geçirin hala olmuyorsa beyni değiştirirsiniz

Son düzenleme:
Arkadaşlar bizim fabrika da brülör sık sık arızaya geçiyor neredeyse bütün ayarları ile oynadım ama arızayı çözemedim var mı bilen bir arkadaş bu arada kazan erensan buhar kazanı brülör de ünigas

Ekli dosyalar

• 1452712847209.jpg
    1452712847209.jpg
    47.1 KB · Görüntüleme: 15
Arkadaşlar bizim fabrika da brülör sık sık arızaya geçiyor neredeyse bütün ayarları ile oynadım ama arızayı çözemedim var mı bilen bir arkadaş bu arada kazan erensan buhar kazanı brülör de ünigas
gaz prestatı arızası veriyor resimde prestatın kontağını kontrol et geçirmiyorsa ayarı bozuk olabilir yada kontak arızalıdır değişmesi gerekir birde gaz basınç saatini kontrol et neme lazım bazı kazanlarda şöte bobinle kuruluyor burada da sorun olabilir küresel gaz vanasıda yarım açık olabilir bunları kontrol etmekte yarar var

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri