Direnç hesaplama

Aşağıda resmini koymuş olduğum dirençte ki renkler soldan sağa syah+beyaz+ gri+altın+yeşil, dirençlerde siyahın başta olması yasaklı renklerden sayıldığını okudum,bunun hesaplaması nasıl yapılıyor.

Ekran Alıntısı.jpg

güç kaynağıyla üzerinden bilinen bir akım geçir . voltmetreyle ölç.
R=V/I

kesmez usta elimde ikinci bir sağlam psu var direnç uçlarını psu çıkış uçlarına yerleştirdiğimde psu stop ediyor nasıl bağlama yapmam gerekir.​

psu nuz akım ayarlıysa 100ma e ayarlayın ölçün.
değilse 100 ohm dirence seri bağlayın.
üzerindeki voltajı ölçün.

Usta siyah rengin ilk sırada olması yasak renklerden değil mi?

Değil kardeşim 5 bant kullanan bir farbrika 9.8ohm değerini nasıl yazacak? Ayrıca bu hesplayıcı digikeyin resmi uygulaması siyah başa gelmese onlarda seçeneklere koymazdı. Elindeki direncin değeri 9.8ohm olduğu için güç kaynağına bağlar bağlamaz aşırı akım çekiyor güç kaynağı kısa devre korumasına giriyor.

Değil kardeşim 5 bant kullanan bir farbrika 9.8ohm değerini nasıl yazacak? Ayrıca bu hesplayıcı digikeyin resmi uygulaması siyah başa gelmese onlarda seçeneklere koymazdı. Elindeki direncin değeri 9.8ohm olduğu için güç kaynağına bağlar bağlamaz aşırı akım çekiyor güç kaynağı kısa devre korumasına giriyor.

Abi tamda ohm kanunu ogretecektik arkadaşa. Sürprizi bozdun yaa :D:D😆

Bir şey bildiğimden ya da bir idiada bulunduğumdan değil bu direnç bozulmuştu değştirecektim, dirençleri okurken kafama takılmıştı aydınlattığın için teşekkür ederim.
Şu yazıyı okumuştum.

Yasaklı​

Abi tamda ohm kanunu ogretecektik arkadaşa. Sürprizi bozdun yaa :D:D😆

serkan_48 hiç yakıştıramadım sana biz bu yaştan sonra ohm kanunu öğrensek ne olur öğrenmesek ne olur.​

Renkler :​

• İlk bant siyah , altın ve gümüş rengi olamaz . Çünkü siyahın sayı değeri 0 ‘ dır . Altın ve gümüşün ise sayı değeri yoktur , tolerans değerleri vardır .
  • 4 renkli dirençlerde 3. renk ( çarpan rengi ) mavi ( 106 ) veya daha küçük olmalı renkler olabilir . Çünkü bu kadar yüksek değerler mümkün değerler .
  • 5 bantlı dirençlerde 4. bant ( çarpan rengi ) yeşil ve daha küçük renkler olmalıdır .

Bir şey bildiğimden ya da bir idiada bulunduğumdan değil bu direnç bozulmuştu değştirecektim, dirençleri okurken kafama takılmıştı aydınlattığın için teşekkür ederim.
Şu yazıyı okumuştum.

Yasaklı​

serkan_48 hiç yakıştıramadım sana biz bu yaştan sonra ohm kanunu öğrensek ne olur öğrenmesek ne olur.​

Renkler :​

• İlk bant siyah , altın ve gümüş rengi olamaz . Çünkü siyahın sayı değeri 0 ‘ dır . Altın ve gümüşün ise sayı değeri yoktur , tolerans değerleri vardır .
  • 4 renkli dirençlerde 3. renk ( çarpan rengi ) mavi ( 106 ) veya daha küçük olmalı renkler olabilir . Çünkü bu kadar yüksek değerler mümkün değerler .
  • 5 bantlı dirençlerde 4. bant ( çarpan rengi ) yeşil ve daha küçük renkler olmalıdır .
Espri yapayım dedim. Amacım kırmak değildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri