Microusb bağlantısı hakkında

denizbay1

Üye
1- Bu arkadaşın iki microusb soketi arızalı (artık sürekli sök tak yapıldığından dolayı yıpranmış ve temassızlık yapıyor);
20231030_000326.jpg

2- Elimde ısı tabancası olmadığı için soketleri değiştiremiyorum ve aşağıdaki microusb devresinden iki adet sipariş ettim, fakat renklerin hangi girişlere denk geldiğini bilmiyorum;
mikro-usb-dip-donusturucu-12994-56-B.jpg

3- Renkler sırasıyla; Sarı + Turuncu + Gri + Mavi + Siyah + Yeşil + Beyaz + Kırmızı.
Bu renkleri hangi girişlere lehimlemeliyim?

Usb pinlerinden gelen 5 adet pini bir multimetre ile ölçerek hangi renklere gittiğinin bulunması gerekir.

Standartlara uymayan bir renk kullanımı olabilir. Bu nedenle ya ölçmek yada bakir hatları nereye gidiyor takip etmek gerekir. Bunun için de bir kaç yerde pcb üzerindeki boyaları kaldırmak gerekli.

Yer neresi Antalya ise yardımcı olmaya çalışayım.

Renkler aşağıdaki gibi ama sizin renkler buna uymuyor. Multimetre ile uçları tespit etmeniz lazım.
Ekli dosyayı görüntüle 102492
Maalesef multimetremi de memlekette unuttum işin kötüsü :)
Ama sanırım bendeki sıralama mantıktan yola çıkarak şöyle;
USB 1: Kırmızı + Beyaz + Yeşil + Siyah
USB 2: Sarı + Turuncu + Gri + Mavi (Veya Mavi + Gri + Turuncu + Sarı).
Şu anda tek şansım USB 2 için her iki sıralamayı da denemek olacak.
Usb pinlerinden gelen 5 adet pini bir multimetre ile ölçerek hangi renklere gittiğinin bulunması gerekir.

Standartlara uymayan bir renk kullanımı olabilir. Bu nedenle ya ölçmek yada bakir hatları nereye gidiyor takip etmek gerekir. Bunun için de bir kaç yerde pcb üzerindeki boyaları kaldırmak gerekli.

Yer neresi Antalya ise yardımcı olmaya çalışayım.
Multimetremi memlekette unuttuğum için ölçüm de yapamıyorum ama USB 1 için Kırmızı + Beyaz + Yeşil + Siyah kablolar zaten standart, diğer USB 2 için renkler farklı kalıyor. Onları da deneyip bulacağım artık. Yalnız bende 4'er adet kablo var, aldığım USB devresinde ise 5 giriş mevcut (ID girişi) ben bu girişe kablo lehimlemeyeceğim, herhalde bu diğer projelerde veri taşımak veya cihaz kimliğini okumak için gerekli olan giriş...

Maalesef multimetremi de memlekette unuttum işin kötüsü :)
Ama sanırım bendeki sıralama mantıktan yola çıkarak şöyle;
USB 1: Kırmızı + Beyaz + Yeşil + Siyah
USB 2: Sarı + Turuncu + Gri + Mavi (Veya Mavi + Gri + Turuncu + Sarı).
Şu anda tek şansım USB 2 için her iki sıralamayı da denemek olacak.

Multimetremi memlekette unuttuğum için ölçüm de yapamıyorum ama USB 1 için Kırmızı + Beyaz + Yeşil + Siyah kablolar zaten standart, diğer USB 2 için renkler farklı kalıyor. Onları da deneyip bulacağım artık. Yalnız bende 4'er adet kablo var, aldığım USB devresinde ise 5 giriş mevcut (ID girişi) ben bu girişe kablo lehimlemeyeceğim, herhalde bu diğer projelerde veri taşımak veya cihaz kimliğini okumak için gerekli olan giriş...
İşi şansa bırakmayın. Yanlış bağlantı yapıp usb ye takacağız cihazlarıda bozar üzülürsünüz.

Pil, direnç ve ledden oluşan basit bir düzeneklede kablo uçlarını tespit edebilirsiniz.

1698861419848.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,194
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri