Direkten gelen kablo değişimi için yapılması gerekenler nedir?

abi 60 amper napıyon evde sen ? 13 kw yük yapar o ? şimdiye kadar yanmadığı iyi. sayaca bak yanmıştır bir yerler sigorta dipleri falan ?:)
Sayaç yanmadı. Luna LUN10 sanırım 100A ya kadar dayanıyor üzerinde öyle bir ibare var.
Ve bahsettiğim 60A yükü 24 saat çekmiyorum elbette. Zaman zaman o değere ulaşıyor, çünkü 3 adet klima ve bir çok elektrikli cihaz var.

Esas sorun şu; Bazen Şebeke gerilimi düşüyor o zamanda çekilen akım artıyor. O zamanlarda da normalde çektiğim akımın daha fazlası görünüyor hatta. Şebeke gerilimi bazen 190V a düşüyor. Özellikle gündüz. Hiç hoş değil. Aslında bunun için ayrı bir konu açıp danışmayı düşünüyordum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
güç artırımı olmadan 3 klima kullanmayın zaten kira gibi fatura gelecek 190v normal sayılır voltaj düşünce akımın artması doğal.

maksimum 40A taşır diye görmüştüm 100A yapmışlar demek ki bir çok sayaç yanmış daha dayanıklı yapılmış.
Sayaçlarin uzerindeki akım degerleri, örneğin 10(80)A bu sayacin normal olcum yapabilecegi nominal akim değerlerini gösterir. 10(80)A = Bu cihaz 1A ile 80A yuk altinda hatasız ölçüm yapar. Bu akim degerleri dışında olcumlerde hata yapabilir anlamindadir. Devreden gecen yuk sayaca zarar vermez Sayaç yanmasi gevsek baglanti ile olusan sonuctur

cıvata ilacı diye geçen bişey var klemens vidalarına uygulasalar klemensler gevşemezdi...

Konuyla ilgisi yok ama bir şey merak ettim. Evinizdeki klimalar inverter klima mı yoksa normal klima mı?

Sayaçlarin uzerindeki akım degerleri, örneğin 10(80)A bu sayacin normal olcum yapabilecegi nominal akim değerlerini gösterir. 10(80)A = Bu cihaz 1A ile 80A yuk altinda hatasız ölçüm yapar. Bu akim degerleri dışında olcumlerde hata yapabilir anlamindadir. Devreden gecen yuk sayaca zarar vermez Sayaç yanmasi gevsek baglanti ile olusan sonuctur
100 a sayaçtan 150 a güç geçerse evet sayaç yanmaz çünkü patlar. Çok da güzel patlar üstelik. 100a larda bile Deli gibi ısınır üstelik. O100 a ibaresi doğru ölçüm aralığı değil ustam sayacın dayanabileceği yük diye biliyorum

Son düzenleme:
100 a sayaçtan 150 a güç geçerse evet sayaç yanmaz çünkü patlar. Çok da güzel patlar üstelik. 100a larda bile Deli gibi ısınır üstelik. O100 a ibaresi doğru ölçüm aralığı değil ustam sayacın dayanabileceği yük diye biliyorum
Hiç bir yerde sayaç patlamasina ilişkin bir bilgi görmedim üstadım, şahit te olmadım. Patlaması teknik olarak ta mümkün degil. Ancak kullanim amaçları doğrultusunda her ürünün uretiminde kullanilan malzeme tür ve kapasitesi, üzerinden gececek azami yüke göre dizayn edilir. Sayaclardaki durum da bundan farklı değildir. Buna bağlı olarak sayacin uzerinden kapasitesi uzerinde akim gecirmek cihazin arizalanmasina ve işlevselligini kaybetmesine neden olacaktir. Dogru olcumleme icin doğru degerlerdeki urunler kullanilmalidir. Ancak bu durum sayaç patlar anlamina gelmez. Patlama olasiligi sayaç uretiminin tabii olduğu hic bir şarta uymayacagi gibi kabul edilemez de.
Not; Devrik cumle, noktalama eksiklikleri duzeltmeleri vb.. msg editlenmistir.

Son düzenleme:
Hiç bir yerde sayaç patlamasina ilişkin bir bilgi görmedim üstadım, şahit te olmadım. Patlaması teknik olarak ta mümkün degil. Ancak kullanim amaçları doğrultusunda her ürünün uretiminde kullanilan malzeme tür ve kapasitesi üzerinden gececek azami yuke göre dizayn edilir Sayaclardaki durum da bundan farklı değildir. Dogru olcumleme icin doğru degerlerdeki urunler kullanilmalidir ancak bu patlar anlamina gelmez. Patlama olasiligi sayaç uretiminin tabii olduğu hic bir şarta uymayacagi gibi kabul edilemez de.
Sayın ustam bu arkadaşların üzerinden geçmesi gerek akım sınırsızmı bir dayanımı yokmudur. Bizim 170 amperlerdeydi ve tedaş tan çok ciddi uyarı almıştık. Bizimi korkuttular ozaman

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri