dinamo yapimi

sdag

Üye
Arkadaslar merhaba. Paylaşacağım link te bir dinamo yapilmis ancak yapiminda ise bobin olarak camasir makinesi tahliye pompa sinin bobini kullanilmis. Simdi sorum su: bu sistemi ayni mantikla yapmak istiyorum ama tahliye motoru bobini yerine onu da kendim yapmak istiyorum... Yani bi bobin sarsam istediğim gerilime güce aklima gore sipir sayisi ni nasil belirleyebilirim. Yardimci olur musunuz?

Link:

dinamonun da 10w 2a cikisi nin olmasini istiyorum.. sonrasında devresini tasarlayip sabit 5v 10w 2a cikis alip lityum pili depolayip bir power led lambayi bu sistem uzerinden yakmak istiyorum...yani oyle bir dinamo yapmam lazim ki cikis değerleri de yazdigim gibi olsun istiyorum

Dinamo kısmı için bişey demicem ancak lityum pil kısmında pili nasıl şarj edeceğini biliyormusun ? Eğer bu pillerin karekteristiğini bilmiyorsan bu piller çok tehlikeli şekilde patlıyor yada yanıyor. kendi emniyetinizi lütfen elden bırakmayın.

elımde besleme gerılımı 3-9v olan bu dc motorun rotorunu cevırsem yıne aynı sekılde 3-9v dc elde edermıyım pekı?

Ekli dosyalar

• 3-9V-DC-Elektrik-Motoru__120498210_0.jpg
    3-9V-DC-Elektrik-Motoru__120498210_0.jpg
    47.3 KB · Görüntüleme: 14
tam olarak elde edemezsiniz. Bu motorlar dinamo olarak dizayn edilmediği için sargıları ince tel ve çok spirlidir. Evet bir voltaj elde edersiniz. ancak çok bir akım alamazsınız. Ve örnek veriyorum bu motora 9 volt verdiğinizde saniyede 1000 devir alıyorsanız siz bu motoru 1000 devir döndürdüğünüzde 9 volt olmaz ama yakın bir voltaj almanız teoride mümkün.

Böyle bir motorla ancak bir veya birkaç led yakabileceğinizi düşünüyorum.

El çarklı şarjların mantığı budur, bu motora birkaç dişli ekleyerek istediğin voltaja yakın değer alırsın kolunu çok yormadan. Farklı tipte de yapabilirsin kola ağırlık veya dış kılıf gibi parça koyup çevirerek ip atlama veya pervane koyup kolunla diaresel hareket yaparak çevrende dönerek ağırlık bağlayıp yer çekimi ... hayal gücüne kalmış ;)

El çarklı şarjların mantığı budur, bu motora birkaç dişli ekleyerek istediğin voltaja yakın değer alırsın kolunu çok yormadan. Farklı tipte de yapabilirsin kola ağırlık veya dış kılıf gibi parça koyup çevirerek ip atlama veya pervane koyup kolunla diaresel hareket yaparak çevrende dönerek ağırlık bağlayıp yer çekimi ... hayal gücüne kalmış ;)

Abi seninde hayal gücün çok genişmiş yav.. :D :D

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri