Dinamo Güç Hesaplaması Hakkında

Değerli üyeler merhabalar;
Adım ismail can toker, işletme mezunuyum, cevabından emin olamadığım bazı sorular hakkında yardımcı olmanızı çok rica ediyorum.
Dinamo, kendine bağlı çapı 1 metre olan bir makara sayesinde, 100 Newton kuvvet ile 100 devir döndüğünde bu iş sonunda kaç kW enerji üretir? Sorunun cevabını hesaplama yöntemi ile rakamları oturtarak paylaşırsanız çok mutlu olacağım,
Teşekkürler,
Saygılar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
gücüydü büyüklüğüydü çalışmasıydı derken çeşit çeşit dinamo var, sorunda açık olman lazım, birde verdiğin bilgilerle üretilecek enerji hesaplanır mı bende merak ettim şimdi

Soruma teorik cevap arıyorum bir yardımcı olacak bulunur diye düşünüyorum.

Elektrik kW Biriminden deyil KVA Biriminden üretilir.
Sorunuzu birim çevirme hesaplama programına yazınca aşağıdaki sonuçlar çıkıyor.

nm-kw.PNG

Güç=(Tork X Devir Sayısı)/9550

Bu formülden bulabilirsiniz. Tork birimi Newton.metre, Güç birimi kiloWatt, devir sayısı ise devir/dakika şeklindedir.

Saygılar....

N=T X ω

ω=(π x n)/30

N=Güç (W)
ω=açısal hız (1/s)
n=devir (d/dak)
π=3,14

Formül tekrar düzenlenirse;

T=(9550 x P) / n

P=Güç (kW)
T=Moment (Nm)
n= devir (d/dak)

Saygılar...

Hocam ilgini ve alakanız için teşekkürler,
eğer vaktiniz var ve mantık olarak mümkün ise, benim verdiğim değerler üzerinden konuşacak olursak, 50 newtonmetre güç üzerinden baz alarak 100 devir iş sonunda ( ne kadar sürede işin biteceği belli değil) ne kadar bir KW cinsinden bir güç elde edilebilir.?

Ben buradan merkeze bir şeyler yazacam soracağım nasıl yazarım

Forum istatistikleri

Konular
128,185
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri