Dijital termostat takarken neye dikkat etmek gerekli

Lutfi19

Üye
Merhaba daha önce elektrikle hiç işim olmadı
Şimdi küçük bir kuluçka makinası yapacağım
15 yaşındayım pek deneyimlemedim elektrik devrelerini falan.
Dijital termostatta 4 adet bağlantı kablosu var 2 tanesi termostatı çalıştırıyor 2 tanesi de 220V kablo takiliyor bu takılan yerlerin arkasında çıkıntılı iğne gibi metaller var şimdi devreyi rastgele bı kablo kesip 220V a bağlıyorum diyelim. Bu dijital termostatta nereye değmemem gerekli neresi tehlikelidir.
Ve bağlayacağım yere o metal temas edince elektrik çarpar mı

Bundan ayrı olarak bir şey sormak istiyorum
24V la çalışıyor termostat ben yeni bı adaptör almasam evde bulunan 4.8V bı adaptörle çalıştırılabilir miyim

Teşekkürler yardım edeceklere hepinize hayırlı ramazanlar
Pardon 12V la çalışıyor

Son düzenleme:
foto ve kimliği ?

DİKKAT : 12 volt luk cihazı çalıştırmak direk enerji 220 volt verilmez .

https://www.direnc.net/w1209-dijital-termostat-seffaf-kutu

W1209 Dijital Termostatlı Röle Teknik Özellikleri​

• Sıcaklık Aralığı :-50/110 °C
  • Ölçüler: 48.5 * 40mm
  • Sıcaklık Kontrol mod: ON / OFF
  • Kararlılık: Sıcaklık 0.1°C olduğundan kararlılık -9.9/99.9, Diğer sıcaklıklarda 1°C'dir.
  • Kontrol Hassasiyet: 0.1°C
  • Gecikme Hassasiyeti: 0.1°C
  • Yenileme süresi: 0.5S
  • Sıcaklık koruması: 0-110°C
  • Çalışma Voltajı: DC 12V
  • Static akım: ≤ 35MA, akım çekmesinde ≤ 65MA
  • Çıkış voltajı: DC 12V
  • Output gücü: 20A röle
  • Ölçüm aleti: NTC (10K 0.5%) su geçirmez prob
  • Çevresel gereksinim: -10 / 60 °C, Nem 20% -85%
  • Prob Uzunluğu: 30cm

w1209-dijital-termostat-seffaf-kutu-nem-ve-sicaklik-sensorleri-cuiisw-41905-10-B.jpg

https://www.direnc.net/12v-xh-w3001-dijital-termostat

12v-xh-w3001-dijital-termostat-isi-ve-nem-olcer-cuiisw-49031-12-B.jpg

Son düzenleme:
foto ve kimliği ?

DİKKAT : 12 volt luk cihazı çalıştırmak direk enerji 220 volt verilmez .

https://www.direnc.net/w1209-dijital-termostat-seffaf-kutu

W1209 Dijital Termostatlı Röle Teknik Özellikleri​

• Sıcaklık Aralığı :-50/110 °C
  • Ölçüler: 48.5 * 40mm
  • Sıcaklık Kontrol mod: ON / OFF
  • Kararlılık: Sıcaklık 0.1°C olduğundan kararlılık -9.9/99.9, Diğer sıcaklıklarda 1°C'dir.
  • Kontrol Hassasiyet: 0.1°C
  • Gecikme Hassasiyeti: 0.1°C
  • Yenileme süresi: 0.5S
  • Sıcaklık koruması: 0-110°C
  • Çalışma Voltajı: DC 12V
  • Static akım: ≤ 35MA, akım çekmesinde ≤ 65MA
  • Çıkış voltajı: DC 12V
  • Output gücü: 20A röle
  • Ölçüm aleti: NTC (10K 0.5%) su geçirmez prob
  • Çevresel gereksinim: -10 / 60 °C, Nem 20% -85%
  • Prob Uzunluğu: 30cm

Ekli dosyayı görüntüle 73573

https://www.direnc.net/12v-xh-w3001-dijital-termostat

Ekli dosyayı görüntüle 73574

Teşekkür ederim foto ve kimliği derken anlayamadım foruma yeni katıldım da

Teşekkür ederim ama sormaya çalıştığım şey bu değil elektrik carpabilecek yerler neresi ona göre temastan kaçayım

Merhaba daha önce elektrikle hiç işim olmadı
Şimdi küçük bir kuluçka makinası yapacağım
15 yaşındayım pek deneyimlemedim elektrik devrelerini falan.
Dijital termostatta 4 adet bağlantı kablosu var 2 tanesi termostatı çalıştırıyor 2 tanesi de 220V kablo takiliyor bu takılan yerlerin arkasında çıkıntılı iğne gibi metaller var şimdi devreyi rastgele bı kablo kesip 220V a bağlıyorum diyelim. Bu dijital termostatta nereye değmemem gerekli neresi tehlikelidir.
Ve bağlayacağım yere o metal temas edince elektrik çarpar mı

Bundan ayrı olarak bir şey sormak istiyorum
24V la çalışıyor termostat ben yeni bı adaptör almasam evde bulunan 4.8V bı adaptörle çalıştırılabilir miyim

Teşekkürler yardım edeceklere hepinize hayırlı ramazanlar
Pardon 12V la çalışıyor
öncelikle sana başarılar ve kolay gelsin evlat, ilk kalın yaptığım yeri görsel olmadan cevaplayamayız
1- elektrik mantıktır
2- AC akım (yani senin kullandığın 220 volt) devre açık ise çalışmaz, devre kapalı ise çalışır, devrenin kapalı olması akımın akması demektir. akımın aktığı yere temas edersen devreye ortak olursun çarpılırsın
3- elektronik kartlara çıplak elle dokunmak bile tehlikelidir, statik elektrik elektronik bileşenlere ve kullanıcıya zarar verebilir, bu yüzden mutlaka topraklama yapılmalıdır. bu kurala çok kişi uymaz
4- senin nereye temas edip etmeyeceğini yazı üzerinden yönlendirmek çok tehlikeli olabilir. o yüzden görsel üzerinden yönlendirmek daha doğru olur.
5- ustalarım doğruluyacaktır, şakaya gelmez, gevşekliği hiç sevmez ve her zaman en kısa yolu seçer

Tamamda ürünü göster bize ,nedir hangi modeldir,nasıl çarparmı?,çarpmazmı?
Ekleyemedim kusura bakmayın yeni olduğum için.
Üstünde yazanı söyleyelim üstte atılan ilk fotoğraftakinin aynısı marka olarak farklı olabilir benim termostatta yazan songle SRA-12VDC-al
5 girişi var k0 k1 olarak ampulün devresi oluyor
2 adet de termostat için kullanacağım güç kaynağının var 1 adet de probun
1618836792742..jpg
1618836835135..jpg

öncelikle sana başarılar ve kolay gelsin evlat, ilk kalın yaptığım yeri görsel olmadan cevaplayamayız
1- elektrik mantıktır
2- AC akım (yani senin kullandığın 220 volt) devre açık ise çalışmaz, devre kapalı ise çalışır, devrenin kapalı olması akımın akması demektir. akımın aktığı yere temas edersen devreye ortak olursun çarpılırsın
3- elektronik kartlara çıplak elle dokunmak bile tehlikelidir, statik elektrik elektronik bileşenlere ve kullanıcıya zarar verebilir, bu yüzden mutlaka topraklama yapılmalıdır. bu kurala çok kişi uymaz
4- senin nereye temas edip etmeyeceğini yazı üzerinden yönlendirmek çok tehlikeli olabilir. o yüzden görsel üzerinden yönlendirmek daha doğru olur.
5- ustalarım doğruluyacaktır, şakaya gelmez, gevşekliği hiç sevmez ve her zaman en kısa yolu seçer
Teşekkür ederim topraklama gibi bir şey yapmadım ama kapalı devre
Bu sistem yapıldığı zaman şeffaf kutusu ile birlikte yapıştıracagim yapmamam gereken davranış nedir

PT100 bulb ucu, eğer çok uygun yere konuşlandırılmamışsa, sıcaklıkla ilgili otomasyonda istenilen sıcaklığı PID veya bulanık mantıkla sağlayabilmek biraz daha güçleşebilmiş olacaktır, deneme-yanılma yoluyla bu sensörün konulacağı optimum (en uygun şartın sağlanacağı) yeri kendiniz bulmanız gerekecek. Bir de DC kısmında özellikle topraklama konusunda gnd ucunun adaptörden 12 voltla çıktıktan sonra karttaki "GND" klemens bağlantısına girmeden önce teknik bilgilerinde topraklanma uyarısı varsa bunu mutlaka uygulayın, adaptörün GND ucunu sadece -12 volt ucuyla bu devre kartını topraksız olarak çalıştırmayın. Kolay gelsin.

PT100 bulb ucu, eğer çok uygun yere konuşlandırılmamışsa, sıcaklıkla ilgili otomasyonda istenilen sıcaklığı PID veya bulanık mantıkla sağlayabilmek biraz daha güçleşebilmiş olacaktır, deneme-yanılma yoluyla bu sensörün konulacağı optimum (en uygun şartın sağlanacağı) yeri kendiniz bulmanız gerekecek. Bir de DC kısmında özellikle topraklama konusunda GND ucunun adaptörden 12 voltla çıktıktan sonra karttaki "GND" klemens bağlantısına girmeden önce teknik bilgilerinde topraklanma uyarısı varsa bunu mutlaka uygulayın, adaptörün GND ucunu sadece -12 volt ucuyla bu devre kartını topraksız olarak çalıştırmayın. Kolay gelsin.
Hiçbir bilgi gelmedi kartla sadece kutu ve kart vardı teşekkür ederim.
Topraklama yapmasam ne olur hiç bilmiyorum yapmasını da malzemem de yok

12 volt adaptörden (+) uç +12v yazan yere (-) ucu gen yazan yere bağlayacaksın çalışacak

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri