Dijital termostat takarken neye dikkat etmek gerekli

Nem kontrol cihazın varmı ?

Bakın, bence bu topraklamayı yaparsanız eğer, örneğin statik elektrik açınızdan devre kartını mutlaka korumuş olursunuz, çünkü adaptördeki 220>12 volt besleme iç trafosu çıkışında doğrultulan DC uçlar topraktan tam izoledir, tıpkı bir izolasyon trafosu çıkışı gibidirler. gnd olarak belirtildiği uç,- uç olarak belirtilmediğinden topraklanması kanımca çok daha uygunudur. Yine de size kalmış bunu tercih edip etmemek, çünkü hiç topraklanmasa bu devre yine sorunsuz çalışacaktır. Kolay gelsin.

Bakın, bence bu topraklamayı yaparsanız eğer, örneğin statik elektrik açınızdan devre kartını mutlaka korumuş olursunuz, çünkü adaptördeki 220>12 volt hat trafosu çıkışında doğrultulan DC uçlar topraktan tam izoledir, tıpkı bir izolasyon trafosu çıkışı gibidirler. GND olarak belirtildiği uç,- uç olarak belirtilmediğinden topraklanması kanımca çok daha uygunudur. Yine de size kalmış bunu tercih edip etmemek, çünkü hiç topraklanmasa bu devre yine sorunsuz çalışacaktır. Kolay gelsin.
sayın @binbaşı , genç arkadaşımız 14 yaşında, ben karta dokunurken, tamir ederken satatik elektrikten dolayı topraklamak lazım demiştim, şimdi kart temiz ve sıfır yeni bir kart, doğru kabloları doğru yerlere takacak ki kullanabilsin.

Nem kontrol cihazın varmı ?
Evet var
12 volt adaptörden (+) uç +12v yazan yere (-) ucu gen yazan yere bağlayacaksın çalışacak

Teşekkür ederim tam o kısımda çalışıyordum ama aldığım adaptörde kablolar aynı renk artı ve eksiği bulamadım siz söyleyebilir misiniz rica etsem
161883978031784725302288281873.jpg
Birde fanla birlikte bağlayacağım adaptörü damdaki iki kablo kırmızı ve siyah adaptördeki ekşi ucu siyahla mı bağlamam gerekli

Moderatör tarafında düzenlendi:
sayın @binbaşı , genç arkadaşımız 14 yaşında, ben karta dokunurken, tamir ederken satatik elektrikten dolayı topraklamak lazım demiştim, şimdi kart temiz ve sıfır yeni bir kart, doğru kabloları doğru yerlere takacak ki kullanabilsin.

Evet, sn. paskomya; hiç topraklamasa da güvenli olur, bu konuda haklısınız. Bu kart bir PC PSU'su olsaydı mutlaka topraklı bir hatla girmesi gerekirdi, PC PSU'sunun artı 12 voltu bu hobi devre kartına girecekse GND ve - uç müşterek (toprak hattı da kendi içinden ortak olarak) girecektir, bildiğiniz gibi. Toprak hattından aldığını -12 voltla devreye de otomatik olarak toprakla taşımış olacaktı, sözgelimi. Ama bu türden risksiz devrelerde buna pek gerek yok. Kolay gelsin.

Evet, sn. paskomya; hiç topraklamasa da güvenli olur, bu konuda haklısınız. Bu kart bir PC PSU'su olsaydı mutlaka topraklı bir hatla girmesi gerekirdi, PC PSU'sunun artı 12 voltu bu hobi devre kartına girecekse GND ve - uç müşterek (toprak hattı da kendi içinden ortak olarak) girecektir, bildiğiniz gibi. Toprak hattından aldığını -12 voltla devreye de otomatik olarak toprakla taşımış olacaktı, sözgelimi. Ama bu türden risksiz devrelerde buna pek gerek yok. Kolay gelsin.
+ Ve eksi hangisi yardım edebilir misiniz birde küçük fan var onda da iki renk var kırmızı ve siyah onun ile güç kaynağının hangi kablosunun bağlamam gereklidir
16188408191805850021487992595616.jpg

@binbaşı @paskomya rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama bulamadım o yüzden yardım istedim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba. DC elektrikte kırmızı renk kablolar genellikle artı, siyah kablolar ise genellikle - (GND) uçtur. Bu fanın kırmızı kablosu artı, siyah kablosu - dir, iki kablolu bir PC fanı ise. Resimdeki kablo 12 volt adaptör kablosu ise (termostatınız 12 volt DC' liktir, 24 volt DC veya 4.8 volt DC,vb. beslemeyin, 24'de yanar, 4.8'de hiç çalışamaz, bu devreniz) T-TTech gibi ucuz bir avometreyi DC kısmına alıp kırmızı prob ucu, siyah prob ucu doğru deliklerde takılı ise (siyah prob GND'de olmalı) örneğin 12 volt DC yazıyorsa, 12'nin önünde - işareti hiç çıkmıyor ise, kırmızı probun gösterdiği artı kutup, siyah probun gösterdiği ise - uçtur, adaptör jak çıkış ucu olarak. Bu şekilde kutupları bilinmeyen bir adaptör kablosu çıkışında bu ölçümlerle kolayca bulunabilir. Bir avometreyi (dijital veya analog) hiç kullanmadıysanız eğer önce avometrelerin doğru kullanımını netten elbette bu ölçümü doğru olarak yapabilmek için öncelikli öğrenmeniz gerekiyor. Kolay gelsin.

Merhaba. DC elektrikte kırmızı renk kablolar genellikle artı siyah kablolar genellikle - (GND) uçtur. Bu fanın kırmızı kablosu artı, siyah kablosu - dir, iki kablolu bir PC fanı ise. Resimdeki kablo 12 volt adaptör kablosu ise (termostatınız 12 volt DC' liktir, 24 volt DC veya 4.8 volt DC,vb. beslemeyin, 24'de yanar, 4.8'de hiç çalışamaz, bu devreniz) T-TTech gibi ucuz bir avometreyi DC kısmına alıp kırmızı prob ucu, siyah prob ucu doğru deliklerde takılı ise (siyah prob GND'de olmalı) örneğin 12 volt DC yazıyorsa, 12'nin önünde - işareti hiç çıkmıyor ise, kırmızı probun gösterdiği artı kutup, siyah probun gösterdiği ise - uçtur, adaptör jak çıkış ucu olarak. Bu şekilde kutupları bilinmeyen bir adaptör kablosu çıkışında bu ölçümlerle kolayca bulunabilir. Avometreyi hiç kullanmadıysanız eğer önce avometrenin kullanımını netten elbette bu ölçümü doğru yapabilmek için öncelikli öğrenmeniz gerekiyor. Kolay gelsin.
Ters takarsam yanar mı deneme yanılma ile bulmaya çalışsam

Kağıda projelendirin ve fotolar yayinlayin
Hatalar varsa düzeltilir.
Projeye göre bağlantılar yapıp tekrar fotolar yayinlayin gözden geçirilir.
Şu anda hiç bir şekilde ( elektrik ) enerjilendirmeyin yanlış bağlantıdan cihaz kartlar yanmasına neden olur. ve tehlikeli durum olmasın

Kolay gelsin sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
Ters takarsam yanar mı deneme yanılma ile bulmaya çalışsam
Bak oğlum yanabilir de yanmayabilir de bu işer küçük olsun büyük olsun şakaya gelmez, taktın yanmadı ve şansına çalıştı, sevinirsin, taktın yanmadı kısa devre koruması yoksa yanar, elindeki malzemeden olursun. ben her şeyi 2 kere ölçerim hata payımı sıfıra indirmek için. en ucuzundan olsa bile bir ölçü aleti (avometre) al ölçmeyi hem ölçmeyi öğrenirsin, hem de bildiğin doğruyu doğrularsın hata da yapmamış olursun. şimdi ben desem kesik çizgili olan kablo artı sen de benim sözümle bağladın ve kartın yandı, adaptörü bilmiyorum nasıl böyle bilgi vereyim. evrensel olsa kırmızı-siyah o zaman kırmızı artıdır derim, beyaz ve kesik çizgili olan adaptörde nereden bileyim üreticinin hangisini artı hangisini eksi yaptığını? doğrusu ölçüm yapmaktır

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri