DIŞ ÜNİTE ARIZASI

Selamın aleykum.. 15000 btu vestel platinumA klima var. Arizayi anlatmaya calisayim. Ic unite calisiyor ve dis uniteye gecerken (isitmak icin. Sogutmayi daha denemedim) neyse dus uniteye gecerken ic uniteden acilis sesi cikiyo ve yeni acmisin gibi yeniden basliyor ve tekrar dis uniteye gecerken bu olay tekrarlaniyor. Not dis unite hic calismiyo ve ic unite yeniden baslar gibi olurken bazen tikirti sesi geliyor.. Sorunu anlayan varmi
Ic unite fan islem yapiyormu.Klima kurulan ne kadar vakt olar

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Ic unite fan normal calisiyor klimayi acinca uniteden bip sesi gelir ve baslar calismaya. Burda bip sesi geliyor basliyor calismaya ic ynite fani yavas yavas donuyo.derken normal olarak dis uniteye gecerken dis uniteden tik tik ses geliyo okadar baska hareket yok bu arada dia unite tik tik yaparken ic unitedende ilk acarmis gibi bip sesi geliyo ve bastan basliyo ilk acilir gibi.bu boyle devam ediyo (ben 1 saat sonra sıkdım komple kapattım)
Biraz daha aciklayici olmustur umarim

Ic unite fan normal calisiyor klimayi acinca uniteden bip sesi gelir ve baslar calismaya. Burda bip sesi geliyor basliyor calismaya ic ynite fani yavas yavas donuyo.derken normal olarak dis uniteye gecerken dis uniteden tik tik ses geliyo okadar baska hareket yok bu arada dia unite tik tik yaparken ic unitedende ilk acarmis gibi bip sesi geliyo ve bastan basliyo ilk acilir gibi.bu boyle devam ediyo (ben 1 saat sonra sıkdım komple kapattım)
Biraz daha aciklayici olmustur umarim
Abim.Onun ilk evvel elektrik baglantisini kontrol yap.kopokluk bosluq ola bilir.
Isitma modunda ic fan dis unite calisdiqdan sonra islem yapmasi lazim.Sen dediyinden gorunuyorki ilk ic fan calisiyor.boyle ice ic unite boru sensoru kontrol yap.om dusmus ola bilir.yenisiyle deyisdirmen gerek

Ilk ic calismiyor.ilk once klimayi actigimda dis caliscagi icin dedigin gibi dis uniteden tik tik ses geliyo ic unitede yine bip sesi cikarip ilk acilmis gibi basliyor ama bu sefer ic unite fani yavas yavas calisiyor bir sure ve tekrar dis unite gecmeye calisinca aynisi yekrarliyo. Bu arada o dedigin aklima geldi ve baglantisina baktim hatta biraz daha siyirip kablolarini iyice saglam sardim (bu arada bende elektrikciyim) kopukluk olsaydi ic unitede calismazdi ama sigortayi kapatip tum kablolarini kontrol edip tekrar enerji verince ilk bastan e1 hatasi verdi bekledim bu olay tekrarlandi. Acaba dis uniteye giden kablomu hasar aldim.bu arada bu ariza klima calisirken dun aksam oldu.

Internetten biraz baktim konsator arizali, voltaj dusuk,gaz azalmistir ve en kotusu fan motoru sıkısmis yada yanmistir diye cevaplar okudum.yada senin dedigin gibi dis uniteye giden kablodami sorun nebileyim oksitlenmistir kopmustur vs

E1 kartı uzerinde kondansatörlere bak sismis ola bilir.cihazın etrafındaki manyetizme neden olabilecek şeyleri ortadan kaldır.turduğunuz alanda doğal bir manyetizma olabilir...
evin yakınlarında baz istasyonu olabilir
evin civarında yüksek gerilim hattı (yeraltında da) olabilir bunlar manyetizmaya neden olabilir
saygılar

Son düzenleme:
Vestel Platinum

Ekli dosyalar

• vestel.gif
    vestel.gif
    98.1 KB · Görüntüleme: 11
Mantetige sebep olan bir alan yada cihaz yok, e1 kartı nerde onu bilmiyorum ama aksam ic unitedeki acma kapama tusundaki girislere bi bakayim bude e1 karti nerede tarif edersen onada bakayim

Servisi cagirdim kardes. Kondansatorlere baktilar sorun yok ilk kalkisi yapiyo fakat icerden kesiyo tekrar ve yemin ederim 1 parmak toz olmus ici sasirdim. Neyse neticede kart arizaliymis 190 tl fiyat verdi servis ucreti dahil taktircaz artik caremiz yok siparisi verdik ilgin icin tskkrlr en azindan hangi arizalar nesebeple olabilir ogrendik birazda olsa saol

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri