Devredeki aşırı ısınmaya başlayan regülatör?

97kerem333

Üye
Merhaba, elimde yurt dışından kapasite kontrol etmek için aldığım bir kör yük var. (Linkteki üründen.) Uzun süredir sorunsuz kullanmamın ardından, geçen gün yine sabit akım çekerken bilgisyardaki yazılımından durdurmama rağmen hala aynı akımla devam ediyordu. Artık usb ile bilgisayara takıp yazılımı açmasam bile hala kör yükün girişine akü vb. bağladığımda akım çekmeye çalışıyor, takılı kalmıştı. Elektronikle hobi olarak ilgilenen biri olarak devredeki elemanları yapabildiğim kadar kontrol etmeye çalıştım. dirençler kondansatörleri ölçmeye çalıştım sağlam görünüyor hepsi. Sonra Soğutucuya bağlı olan IRLZ44N mosfetini elimden geldiğince kontrol etmeye çalıştım multimetre ile o da sağlam sanırım. Daha sonra da usb yi taktığımda SE8533 regülatörü 100dereceleri gördüğünü fark ettim. Datasheetine baktım 3.3v max 200mA çıkış verebiliyormuş. Ölçtüğümde de 3.2-3.3 arası voltaj gördüm. Bu sırada da normalde USB den çok düşük akım çekmesi gerekirken 300mA civarı akım çekiyordu. Bundan dolayı da bilgisayar kör yükü tanıyor ancak yazılımında hiç bir şey aktifleştiremiyorum.
Sonuç olarak bu ısınmanın nedenini nasıl bulabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim...

Devrenin fotoğrafı:
54279

usb çıkışındaki smd dirençler sağlam mı

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
usb çıkışındaki smd dirençler sağlam mı

Tüm dirençleri tekrar ölçtüm. 2 direnç farklı sonuçlar gösteriyor:
54282

Mosfet arıza ihtimali yüksek.

Arızalı dirençler elimde varsa değiştirip ısınan voltaj regülatörünü de takıp deneyeceğim. Gerçi o da ısınmaktan üstü dahi kabarmıştı. Olmazsa muhtemel değişecek parçaları internetten toplu almayı düşünüyorum çünkü yakınlarda alabileceğim bir yer yok malesef. Sonucu tekrar bildiririm.

devre üstünde lehimliyken ölçtüğünüz direnç değerleri yanlış olur, o şekilde ölçmeyiniz

devre üstünde lehimliyken ölçtüğünüz direnç değerleri yanlış olur, o şekilde ölçmeyiniz
Bilgilendirme için teşekkür ederim. İkisi hariç diğerleri çok küçük sapmalarla değerlerini verdiler onları da bu şekilde ölçmeme gerek yoktur sanırım. Farklı çıkan 2 direnci de söküp bir de öyle ölçeyim.

Bende de benzer bir yük cihazı var. Ekranda akim gostermesine rağmen akim çekmiyordu. Bazen de degerler sapitiyordu. Akimi çeken tip122 idi. Onu degistirmistim ama yine duzelmemisti.

En son voltaj regülatörünü degistirdim ve düzeldi. Fikir olmasi açısından söylüyorum. Genelde asıl işi yapan bu 2 parçada sorun çıkıyor. Yük ceken eleman ve voltaj regülatörü.

Evet 2 direnç de ayrı olarak ölçtüğümde doğru sonuçları verdi.
Bende de benzer bir yük cihazı var. Ekranda akim gostermesine rağmen akim çekmiyordu. Bazen de degerler sapitiyordu. Akimi çeken tip122 idi. Onu degistirmistim ama yine duzelmemisti.

En son voltaj regülatörünü degistirdim ve düzeldi. Fikir olmasi açısından söylüyorum. Genelde asıl işi yapan bu 2 parçada sorun çıkıyor. Yük ceken eleman ve voltaj regülatörü.
Sökmüş olduğum SE8533 regülatörüne 5v verdim, çıkışta da 3,367v alabildim. Sonra birkaç dakika 160mAh çekerek test ettim. Regülatörün havadaki haliyle bile ısısı 40 derece civarında. Devredeyken ısınmaktan kabarmasına rağmen hala çalışıyor gibi duruyor.
Geriye Mosfet ile diğer 2 entegre kalıyor sanırım. Sepete mosfeti ekledim:). Entegrelerin de bozulma ihtimali var mıdır acaba?

Edit: Az önce mosfeti çıkararak USB'den elektrik verdim 5v 400mah civarı akım çekmeye devam ediyor.

Son düzenleme:
Yardımcı olabilecek kimse yok mu her türlü yardıma, bilgiye açığız

Asiri isi asiri akim demek.

Asiri akim devrede kisa devre demek.

Devre uzerinde isinan baska parca varmi? Yari iletken entegrenin uzerine kulak pamugu ile bir miktar kolonya damlatin hemen buharlasiyor ise o parca isiniyor demektir. Isınan parca sorunlu demektir.

Elinizdeki voltaj regülatörü nu kafadan degistiriniz. Duzgun calisan bir regülatör takiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri