Devlet mi, özel sektör mü mühendisler için bu ortamda daha avantajlı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Yeni mezun arkadaşlarımızın bu ücretleri özel sektörde almaları çok zor ama bu ücretlere ulaşabilirsiniz, hatta fazlasına da. Ancak sabırlı olmanız ve ilerlemeniz lazım.

Çok kararsız kalıyorum her sayfada kafamdaki planlar şekil değiştiriyor. Devlette direk yeni mezun için iyi olan 2300 var ama pek artmıyor hep orta seviyede yaşayacaksınız. Özelde belki 1000 liraya çalışacaksın ama tecrubeyle ilerliyebilirsiniz. Galiba önce hayat boyu orta seviyede yaşamak bana yetermi sorusuna cevap vermek gerek...

Çok kararsız kalıyorum her sayfada kafamdaki planlar şekil değiştiriyor. Devlette direk yeni mezun için iyi olan 2300 var ama pek artmıyor hep orta seviyede yaşayacaksınız. Özelde belki 1000 liraya çalışacaksın ama tecrubeyle ilerliyebilirsiniz. Galiba önce hayat boyu orta seviyede yaşamak bana yetermi sorusuna cevap vermek gerek...

Esas sorunun cevabı bu konuda ve forumun diğer konularında var. Hayat boyu orta seviyede yaşama arkadaşım, atla piyasaya yüksek yaşa :)

abicim hiç sorma tahmin edebiliyorum. böyle gelmiş böyle gider mantığı. bunu diyenler büyük ihtimalle fosil olarak tabir edilen eski çalışanlardır.:D:D

biz yatmak için mi mühendis oluyorum lütfen böyle düşünmeyin ne olur

@phatign sen düşünmeye devam et, ben kpss ye girip inşallah orta düzey bir yaşama kavuşacam, arada yüksek düzeylerden bizim oralara uğrarsın bir çay içeriz. Yıl olmuş 2011 her yer kriz, her yer mühendis kaynıyor, piyasa bombok ve sanki devlete girmen garantide karar veremiyorsun. Senin gibiler gelmesin devlete zaten, ben milletime hizmet edicem, sen buna dışardan yatış diyebilirsin, evet benim böyle bir lüksümde olabilir ama senin asla. Tabii bu arada her şeyi bırakıp kpss yi hazırlanmayı gözü yememek, düşük puan aldı mı birden devlet kötü, özel sektör fırsat olduğunu kavrayanlarda var sağolsunlar.

Son düzenleme:
şunu belirtelim devletin sanki her kurumu köhnemiş atıl gibi anlaşılmasın, devletteki kit ler özel gigi dinamik kurumlardır.
ayrıca özelde çalışıp şimdi devlette mühendis olarak çalışan birisi olarak bu zamanda kamunun tercih edilmesi özel sektöre olan güvensizliktir.önünü görememe durumudur.tanıdığım birçok kaliteli özel sektörde mühendis olarak çalışan arkadaşım var ,kpss ye çalışıyor durum bu şuan bir çok otomotiv fabrikası(en iyi ücreti veren kurum old.için söylüyorum) devletin mühendisine verdiği maaşı ancak veriyor. zamlarda devletin verdiği zamla paralel oluyor. ..işte bu yüzden devlet tercih ediliyor.

yerine zamanına ve kalitesine göre devlet ve özel değişir bence önemli olan sevebileceğin bir iş ortamı ve seni tatmin edebilecek ücret tabii

@phatign sen düşünmeye devam et, ben kpss ye girip inşallah orta düzey bir yaşama kavuşacam, arada yüksek düzeylerden bizim oralara uğrarsın bir çay içeriz. Yıl olmuş 2011 her yer kriz, her yer mühendis kaynıyor, piyasa bombok ve sanki devlete girmen garantide karar veremiyorsun. Senin gibiler gelmesin devlete zaten, ben milletime hizmet edicem, sen buna dışardan yatış diyebilirsin, evet benim böyle bir lüksümde olabilir ama senin asla. Tabii bu arada her şeyi bırakıp kpss yi hazırlanmayı gözü yememek, düşük puan aldı mı birden devlet kötü, özel sektör fırsat olduğunu kavrayanlarda var sağolsunlar.

Ne demek benim gibiler ? Öncelikle o mesajdaki anlatmak istediğimi düzgün anlayıp o şekilde tepki verebilirsin diye tahmin ediyorum. Karar vermek nerede çalışmak istediğimle ilgili. Devlete girmek heleki eem için 90 ve üstü puanla atanmayı kim garantileyebilir ? Ben ilk aşamada devlet mi özel mi diye karar vermekten bahsediyorum. Ayrıca nereye gelip gelmiyeceğimi kimsene hele sana hiç soracak değilim. Gözü yememek diye birşeyde yok ortada. DGS nin üstesinden geldim kpss ninde geleceğime inanıyorum(tabi karar verebilrsem). Yatış kısmına bende katılmıyorum. Şu an tedaştayım ve en azından olduğum bölümdeki mühendis arkadaşlar gerçek anlamda yoğun ve kendi mesleklerini yapıyorlar. Meslek lisesi çıkışlı ve 8-9 senedir elektrik-elektronik le iç içe olan ve mesleğini seven biri olarak bu şartlarda çalışmak kafamda en ideal yer olarak düşünmeye başlıyorum. Ayrıca İnşallah alırsın gerekli puanı ve o hayalini kurduğun hayata kavuşursun ne diyim. Kolay gelsin

Sakin ol kardeş, ben gerçekleri söyledim. 8-9 yıldır elektrik elektronikle içiçe olacağına kaldırıp kafanı baksaydın,durumun ne olurdu anlardın ki böyle saçma durumlarda olamazdın.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,350
Kullanıcılar
450,204
Son üye
Arif1221

Yeni konular

Geri