Devir Sayıcı

yasinbolat

Üye
Merhaba Sayın kontrol kalemi Üyeleri,

Okulumuzdan verilen bir proje hakkında yeterli bilgim ve alt yapım olmaması üzerine sizlerden yardım istemekteyim.

Projem Şudur;

1 Dakika'da dönen turu sayacak bir devir sayıcı...Yalnız bu devre de pic kullanılmayacak tamamen entegreler ile yapılacak bir kaç araştırma sonrası 7447 ve 7490 entegrelerinin kullanılacağını anladım. İlk aşamamız devrenin Multisim yada Proteus da yapılmış hali

Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Devre görüldüğü üzere çalışıyor. biraz karışık gibi ama bağlantılara dikkat edersen iyi olur.
devrede örnek alma süresi 1sn ye ayarlı. istersen bu süreyi 4017 üzerindeki bağlantıdan 2,3,4,5,6,7,8,9 sn olarak değiştirebilirisn.
saniyede 1 alınırsa görünen değer 60 ile çarpılacak. pic kullanılmadığı için çarpılmamış değeri göreceksin. aslında burdada hardware multiplier kullanılırdı ama karışık olmasın sana.

bir önerıde benden cd4026 entegresıne dsipley bağla clock girişinden sayma palsi gonder carry out çikişini ikinci entegrenın clock girişine ıstedığın kadar dsipley ekle dakıka sonu palsi kes ekranda bır dakıkadakı tür adetını yazar şema isteme çizme özürluyum:) pdf linkı buda
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet2/1/03gjao0ck9g0glqesyly2s563d7y.pdf

Merhaba Sayın Kontrol Kalemi Üyeleri,

Okulumuzdan verilen bir proje hakkında yeterli bilgim ve alt yapım olmaması üzerine sizlerden yardım istemekteyim.

Projem Şudur;

1 Dakika'da dönen turu sayacak bir devir sayıcı...Yalnız bu devre de pic kullanılmayacak tamamen entegreler ile yapılacak bir kaç araştırma sonrası 7447 ve 7490 entegrelerinin kullanılacağını anladım. İlk aşamamız devrenin Multisim yada Proteus da yapılmış hali

Emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar

Hocam Çok teşekkür ederim :) Yalnız moturun döndüğünü algılayacak elemanı göremedim. Devre de bir de devre kaç volt ile çalışmakta?

Moturun döndüğü'nü algılayan eleman (sensör) devre de yok herhalde Hocam bir aydınlatabilir misini?

sensörün beslemesini verin. çıkışınıda devredeki pulse girişşine bağlayın. sensörün çıkış ucundanda bir adet 4k7 direnç ile devrenin 5v una bağlayın çalışır.

Merhaba Arkadaşlar, Devreyi kurdum fakat hocamız şöyle bir istekte bulundu...Şimdi motor dönerken 0'ı gösterecek 1 dakika sonra motordan ne kadar devir döndüğünü gösterecek birde devre de resetleme tuşu olacak

Merhaba arkadaşlar,
Projede 2 farklı DC motor var.
1. DC MOTOR : milinde rüzgar gülü olan
2. DC MOTOR : kremayar milini döndüren

AMAÇ: 1. DC Motorun Mili belirlenen devir hızına veya daha üstünde 5 saniyeden fazla dönerse, 2. DC motoru çalıştıracak devre.

Yardımlarınızı bekliyorum, Teşekkürler...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri