0 - 99 Sayıcı hakkında

servettin

Üye
Selamlar ;

Proje ödevimiz için 0-99 ttl sayıcı yapmamız gerekiyor ;

Öncelikle Elektronik Bilardo Sayıcısı 0-99 Dijital Sayıcı Devresi | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt da bulunan bilardo sayıcı devresini kurduk ve sayıları sayarken çift sayıları atlayarak sayma işlemi yapıyordu ( 1-3-5-7-9-11-13-15 gibi devam ediyordu )

Daha sonra clock uygulayarak denememi söyledi bi arkadaşım 555 astable kurdum frekansı trimpot ile ayarlanabiliyor ve tekrar hüsrana uğradık...

Sizce sorun nerede veya 74192 kullanarak deneyebileceğim elinizde çalışan bir 0 - 99 sayıcı devresi varsa paylaşabilirmisiniz.

( 74192yi olmadı rafa kaldırıp farklı counter entegreleri kullanarak yapıcaz fakat malum öğrenciyiz fazla masraf çıkmamasını istiyoruz. Devreyi breadboarda kurucaz baskı devresi önemli değil yeterki sağlıklı biçimde çalışsın. )

*Kod çözücü olarak 7447 kullandık.
*Devrenin ttl entegrelerden oluşması gerekiyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler...

25-30 krş a alacağiniz bır entegre tavsıye edeyım cd4026 0-99 arası saymak için işinizı gorur devreyı breadboard'a koyun besleme gırışlerını filtreleyın malum cmos olduğu için havadakı nemden etkılenır ama bence en basıt en ucuz öğrencı işi devre

Bu linkten indirebilirsiniz 74190 ile yaptım sayıcı devresini.Umarım işinize yarar.

555 devresi diye sonradan gördüm 555 devresi ekleyerek tekrar yükledim burdan indirebilirsiniz.

Üstad ilginiz için teşekkür ederim , devreyi buton ile kontrol etmek istesem 14 numaralı clk girişine direk buton bağlasam sağlıklı çalışırmı ? Yapmam gereken projede ileri sayma işleminin buton ile kontrol edilebilmesi gerekiyor. + 74190 entegrelerinin 11 nolu PL uçlarını +5V 'a mı bağlıyoruz ?

25-30 krş a alacağiniz bır entegre tavsıye edeyım cd4026 0-99 arası saymak için işinizı gorur devreyı breadboard'a koyun besleme gırışlerını filtreleyın malum cmos olduğu için havadakı nemden etkılenır ama bence en basıt en ucuz öğrencı işi devre

Teşekkürler hocam tercihim 74xxx serisiyle yapmak @aslan93 hocamın paylaştığı devrede başarısız olursak sizin devrenizi de deniyeceğim.

Clock girişine buton bağlasan herhangi bir sıkıntı olmaz ben bağladım yükledim linkten indirebilirsin.İleri-geri sayma işleminide 5 nolu bacağı ile kontrol edebilirsin.5 nolu bacağa logic state bağladım ben sen istersen buton da bağlayabilirsin.

Clock girişine buton bağlasan herhangi bir sıkıntı olmaz ben bağladım yükledim linkten indirebilirsin.İleri-geri sayma işleminide 5 nolu bacağı ile kontrol edebilirsin.5 nolu bacağa logic state bağladım ben sen istersen buton da bağlayabilirsin.

İlginiz için teşekkür ederim hocam elimde 74190 yok yarın temin edip gelişmeleri paylaşırım sizlerle.

Ben kurmuştum bir ara sorunsuz çalışmıştı.Büyük ihtimal sizde de çalışır kolay gelsin.

Ben kurmuştum bir ara sorunsuz çalışmıştı.Büyük ihtimal sizde de çalışır kolay gelsin.

Devreyi biraz önce bitirdim sorunsuz çalışıyor , paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,984
Son üye
riki35

Yeni konular

Geri