Deprem Uyandırma Sistemi

erunay

Üye
Merhaba. Ben gece deprem olma ihtimaline karşın, sarsıntı başladığında ötecek, ve odayı aydınlatacak kadar bir ledi yakacak, pille çalışan bir sistem yapmak istiyorum. Sarsıntı bittiğinde dahi ses ve ışık sönmemeli ben müdehale edene kadar. Pille alışmasıda önemli çünkü elektrik kesintisinden etkilenmemeli. Aslında eminim çok basittir yapmak ama ben bu konularda çok bilgili değilim.
Titreşim algılayıcı olarak tel bir dairenin içinde geçirdiğim, altında misina ağırlığı olan bir telin yeterli olacağını düşünüyorum. Rüzgar gibi olaylardan etkilenmemesi için bir kutunun içine koymayı düşünüyorum. Sarsıntı bitse bile devre bir kez kapandımı, ses ve ışık vermeye devam etmeliki uyanabilelim. ve uyandığımda ışık açmakla hiç zaman kaybetmeyip yolumu bulacak kadar önümü görmeliyim. Yatak odasında büyük dolabının üstüne koymayı düşünüyorum.

Bir arkadaşımız böyle bir sistemin nasıl yapılacağını, malzemeleri ile birlikte anlatırsa herkes için çok faydalı olacağını inanıyorum.

Aydınlatma konusunda Acil durum aydınlatma kitleri mevcut zaten. Bazı sensörlü armatürlerin içerisinde de bulunuyor. Şarjlı ampul de kullanabilirsiniz kalitelileri çok başarılı.
Ses konusunda insanları iyice korkutacağını düşünüyorum. Deprem sensörleri var ancak çok hassaslar.

Bunları uyanmak için istiyorsan emin ol büyük bir depremde uyanırsın 1 sene de doğru düzgün uyuyamazsın artık :(

Google da şunları aratabilirsiniz:

Build earthquake sensor
veya
How to make a earthquake detector?

Biraz kafanızda birşeyler canlanınca mükemelini yaparsınız

Kolay gelsin

Hangi deprem?

Günde binlerce kez deprem olur. Siz hangi büyüklüğe göre ayarlamayı düşünüyorsunuz ? Eğer skala küçük tutulursa o lamba hiç sönmez inanın bana.

Büyük tutulursa işe yaramama ihtimali var..

Dolayısı ile hangi. büyüklük ve sarsıntıya göre ayarlayacaksınız açıkçası merak ettim? Kafanızda bir büyüklük var mı?

Metal çemberin içinden geçen iletken bir tel ve ucunda ağırlık..sarsıntı olunca
iki metal birbirine değerek alarm düzeneği çalışacak..
start-stop buton sisteminde start butonunun işlevini görecek.. güzel bir sistem..
bunu dolap üstüne değil, duvara sabitlemek daha iyi olur. Birbirine çok yakın olsun ki küçük bir sarsıntıda çalışabilsin. Bu düzeneği çalıştırmayacak küçük sarsıntılar zaten önemli olmayacak.
Ama en önemlisi sağlam bir zeminde ve binada yaşamak..

Googleda "Ancient Chinese Earthquake Detector" diye arama yapin.​

start-stop buton sisteminde start butonunun işlevini görecek.. güzel bir sistem..
bunu dolap üstüne değil, duvara sabitlemek daha iyi olur. Birbirine çok yakın olsun ki küçük bir sarsıntıda çalışabilsin. Bu düzeneği çalıştırmayacak küçük sarsıntılar zaten önemli olmayacak.
5 volt röle ile olur bu bu düzenek.
Tel ve halkanın oksitlenmemesi lazım.
Saz telleri oksitleniyor mu?

Aydınlatma konusunda Acil durum aydınlatma kitleri mevcut zaten. Bazı sensörlü armatürlerin içerisinde de bulunuyor. Şarjlı ampul de kullanabilirsiniz kalitelileri çok başarılı.
Ses konusunda insanları iyice korkutacağını düşünüyorum. Deprem sensörleri var ancak çok hassaslar.

Bunları uyanmak için istiyorsan emin ol büyük bir depremde uyanırsın 1 sene de doğru düzgün uyuyamazsın artık :(
Hocam başka insanlar kullanmyacak, kimse korkmaz ben kullanacağım sadece. Aydınlatma kitleri elektrik kesildiğinde devreye giriyor. elektrik kesilmeyebilir. uyanma konusunda ise uyku apnesi hastasıyım ve solunum sihazına bağlı uyuyorum. maalesef tahmin ettiğiniz gibi kolay uyanmıyorum. bahsettiğim düzenek aşağıdaki youtube düzeneği gibi. bunun bir kez devre kapandımı susmayanı ve aynı zamanda ışık vereni gibi düşünün.
Hangi deprem?

Günde binlerce kez deprem olur. Siz hangi büyüklüğe göre ayarlamayı düşünüyorsunuz ? Eğer skala küçük tutulursa o lamba hiç sönmez inanın bana.

Büyük tutulursa işe yaramama ihtimali var..

Dolayısı ile hangi. büyüklük ve sarsıntıya göre ayarlayacaksınız açıkçası merak ettim? Kafanızda bir büyüklük var mı?
hocam ben teknik bir adam değilim. sıkala falan bilmiyorum. ayarlamasını elle dürterek yapacağım. çemberi daraltıkça daha küçük sarsıntılarda devre kapanacak. bahsettiğim sistem şu linktekinin sarsıntı dursada devreyi kapatmayanı ve lamba eklenmiş hali. ama malzemeler nedir? nasıl bağlanacak bilmiyorum elektrilçi değilim.
evet hocam. şu linkteki düzeneğin sarsıntı dursa da devre kesilmeyen ve ışık eklenmiş hali. ama ilkokul çocuğu kadar elektrik bilgim var. nasıl yapılır malzemeler elektrikçiden nasıl istenir tek tek anlatabilirmisiniz?

Son düzenleme:
Hocam başka insanlar kullanmyacak, kimse korkmaz ben kullanacağım sadece. Aydınlatma kitleri elektrik kesildiğinde devreye giriyor. elektrik kesilmeyebilir. uyanma konusunda ise uyku apnesi hastasıyım ve solunum sihazına bağlı uyuyorum. maalesef tahmin ettiğiniz gibi kolay uyanmıyorum. bahsettiğim düzenek aşağıdaki youtube düzeneği gibi. bunun bir kez devre kapandımı susmayanı ve aynı zamanda ışık vereni gibi düşünün.

hocam ben teknik bir adam değilim. sıkala falan bilmiyorum. ayarlamasını elle dürterek yapacağım. çemberi daraltıkça daha küçük sarsıntılarda devre kapanacak. bahsettiğim sistem şu linktekinin sarsıntı dursada devreyi kapatmayanı ve lamba eklenmiş hali. ama malzemeler nedir? nasıl bağlanacak bilmiyorum elektrilçi değilim.

evet hocam. şu linkteki düzeneğin sarsıntı dursa da devre kesilmeyen ve ışık eklenmiş hali. ama ilkokul çocuğu kadar elektrik bilgim var. nasıl yapılır malzemeler elektrikçiden nasıl istenir tek tek anlatabilirmisiniz?
Bende şema çizmeyi bilmiyorum. :)
Devrede kırmızı butonu söküp yerine senin sarkacın teli ile halkanın telini bağlacaksın. koyacaksın.
röle normalde açık olacak resimde normalde kapalı görünüyor.Çünkü butona bir kere basınca sürekli kapalı kalıyor.Led yerine buzzer bağlamıştım sesi çıkmıyordu.Led bağladım.
https://dcaclab.com/tr/lab
a.png

.. kendiniz yapacaksanız temel elektrik bilgisi ve lehim yapmayı bilmek gerekecek..
delikli plaket nedir.. küçük röleler, rölenin kontak bağlantıları,
basit start-stop devresi(röle ve butonlarla yapılır) vs..
bunları elektronik satıcılarından alacaksınız..
yaptıracaksanız elektronik proje işi yapanlar var.. elektronik parça satıcıları bilir.. bulunduğunuz yer büyükşehir ise biraz şanslısınız..

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri