Dental CNC ve CNC Sayesinde Marka olanlar

canerten

Paylaşımcı üye
Merhabalar,

Her ne kadar bizler buralarda amatörce takılsak da son zamanlarda 2 farklı şeyle karşılaştım cnc üzerine. Sanırım bu konuda marka vermem sıkıntı çıkarmaz. Sonuçta rtük tarafından denetlenmiyoruz.

Dental CNC konusunda TR pazarında bir açık olduğundan maliyetler vs dolayısıyla bir açık olduğundan bahsetmiştim. Araştırken şöyle yeni bir ürüne denk geldim. Derken videosunun sonunda türk bayrağını görünce şaşırdım tabi.. Ürün gerçekten dünya standartlarında yapılmış. Olması gerektiği gibi dış tasarımı vs herşeyi ile bir ürün. Açıkçası önce distribütör filan mı diye baktım ama öyle bir ibare bulamadım. Gerçekten bu ürün olmuş gibi..
Redon
https://www.instagram.com/p/BT_rgVilwoi/?taken-by=redontechnology

Bir diğer ürün ise CNC değil ama CNC ile neler yapılabileceğine bir örnek. Bahsedeceğim ürün fotoğraf makinesi ve kamera aksesuarı üreten bir marka. Vakti zamanında video montaj vs işleri uğraşan Kadir Köymen isimli vatandaşın kurduğu bir marka "edelkrone".(https://www.edelkrone.com) Kameralar için slider vs yapıyor. Tabi bunun üretimini ağırlıklı olarak CNC ile aluminyum parçalar işleyip, anodizing yapıp birleştirip bir ürün haline getiriyor. 3d printer ile tasarladığı ürün prototipini yapıyor. Amatörce başladığı ürünleri CNC ile seri üreterek düzgün bir marka imajı ile sunup yurtdışı pazarında tanınan bir marka haline gelmiş. İhracat yapıyor.

Burada bahsetmek istediğim, bizim amatörce diye gördüğümüz cnc çalışmalarımız, cnc ile yapacağımız ile çalışmalar aslında bir tık ileri daha taşındığında bir marka haline getirilip, profosyonel bir ürün haline gelebiliyor.

Evet amatör CNC'lerimiz ile kendimiz çok hayallere kaptırmamak lazım ancak biraz daha fazla zorlayarak çok rahat profosyonel düzeyde CNC ile ürünler çıkarabileceğimizi hiçbir zaman unutmamamız lazım.

Umarım bu çalışmalar bizlere de örnek olur.

Son düzenleme:
Burada bahsetmek istediğim, bizim amatörce diye gördüğümüz cnc çalışmalarımız, cnc ile yapacağımız ile çalışmalar aslında bir tık ileri daha taşındığında bir marka haline getirilip, profosyonel bir ürün haline gelebiliyor.
malesef hep takılınan nokta kodlama yetersizliği. mekanik te son derece güzel işler çıkabilir ama bunun yazılım kısmında genel olarak yeteri olgunluğa ulaşamadık sanırım. eğitim sistemimizde bu yazılım işine ağarlık vermeliyiz bence ülke olarak. çünkü tasarladığınız cihazların her ne olursa son kulanıcının kullanabileceği düzeyde bir bir ara yüze sahip olmalı ve akıllı telefonları ile bile kontrol edebilmeli. Motions kits te çok başrılı bir yazılım gördüm ben özellikle Youtube yayıncılığının arttığı günümüzde rahatlıkla ev kullanıcılarına kadar ulaşabilecek bir cihaz olmuş.

Merhabalar,

Her ne kadar bizler buralarda amatörce takılsak da son zamanlarda 2 farklı şeyle karşılaştım cnc üzerine. Sanırım bu konuda marka vermem sıkıntı çıkarmaz. Sonuçta rtük tarafından denetlenmiyoruz.

Dental CNC konusunda TR pazarında bir açık olduğundan maliyetler vs dolayısıyla bir açık olduğundan bahsetmiştim. Araştırken şöyle yeni bir ürüne denk geldim. Derken videosunun sonunda türk bayrağını görünce şaşırdım tabi.. Ürün gerçekten dünya standartlarında yapılmış. Olması gerektiği gibi dış tasarımı vs herşeyi ile bir ürün. Açıkçası önce distribütör filan mı diye baktım ama öyle bir ibare bulamadım. Gerçekten bu ürün olmuş gibi..
Redon
https://www.instagram.com/p/BT_rgVilwoi/?taken-by=redontechnology

Bir diğer ürün ise CNC değil ama CNC ile neler yapılabileceğine bir örnek. Bahsedeceğim ürün fotoğraf makinesi ve kamera aksesuarı üreten bir marka. Vakti zamanında video montaj vs işleri uğraşan Kadir Köymen isimli vatandaşın kurduğu bir marka "edelkrone".(https://www.edelkrone.com) Kameralar için slider vs yapıyor. Tabi bunun üretimini ağırlıklı olarak CNC ile aluminyum parçalar işleyip, anodizing yapıp birleştirip bir ürün haline getiriyor. 3d printer ile tasarladığı ürün prototipini yapıyor. Amatörce başladığı ürünleri CNC ile seri üreterek düzgün bir marka imajı ile sunup yurtdışı pazarında tanınan bir marka haline gelmiş. İhracat yapıyor.

Evet amatör CNC'lerimiz ile kendimiz çok hayallere kaptırmamak lazım ancak biraz daha fazla zorlayarak çok rahat profosyonel düzeyde CNC ile ürünler çıkarabileceğimizi hiçbir zaman unutmamamız lazım.

Umarım bu çalışmalar bizlere de örnek olur.

Koskoca ABD devletini yapan bu kültürdür zaten.Önce amatör garajda başlanır orada bir şeyler başarıldıktan sonra ticari faaliyete dökülür girişimler.Bu gün adını duyduğumuz bir çok milyar dolarlık şirket böyle doğmuştur.

Bizde ise alıp bir arabayı elektrikli yapayım,bakayım nasıl oluyor kaça patlıyor diye girşimde bulunsanız devlet dur orada diyor.Gidip bir sürü izin almanız ve ticari şirket kurup sonra girişimde bulunmanız lazım ki arabayı tescil ettiresiniz.Tabi kimse sonucunun ne olacağını tam bilmediği bir iş işin bunları yapar mı hayır.Tabi olmayınca bir çok amatör fikir sonunda ölüyor.Sistem el verse belki binlerce kişi şirket kurup iş imkanı, ihracat imkanı sağlayacaktı şimdiye kadar..

Devlet farklı anlayış farklı....

yazılımla alakası yok. yazılım dediğiniz şey şu üründe arduino c ve smtf32...
Devlet de eski devlet değil. Sanırım kobi ve mikro ihracat desteği almışlar. Sorun bizlerin bir araya gelip gerçekten son kullanıcıya hazır hale getirememiz.

Genç girişimci yada kobi olarak başvuru için elinizde proje olması lazım. Projenizi teoride tamamladıktan sonra resmi olarak harcamalarınızı bildirip bunların geri ödemesinin belli bir kısmını devlet geri size veriyor. Bu harcamaların faturaları olmak zorunda yok ödemeleri alamazsınız. Biraz uğraş ile yapılabilir bir mevzu çok zor değil

Sıkıntıda burada zaten.Ben bireysel bir şeyler yapayım bunu deneyip kullanayım istiyorum.Baktım Ticari olarak olacak gibi ise o zaman devletin kapısına dayanayım teşvik yada başka şeyler isteyip izin alayım.

Bir ara Fiat 126 Bis almaya niyetlendik iki arkadaş.Bunu elektrikli araca çevirecektik.Olmadı birlikte verilen iki adet sökülmüş motoru toplayıp tek çalışan motor elde etmekti niyetimiz amma velakin devlet baba elektrikliye çevirince tescil etmiyor aracı.O kadar belge istiyor ki bunun bir kısmını verebilecek şirket zaten bu memlekette yok.Yani devlet bireysel iş yapmaya kalkamazsın deyip yolu baştan kesiyor.Yani aracı yapsak bile yol testi mümkün değildi.Tabi vaz geçtik...

Yoksa projesi olana teşvik hakikatten var ama bireysel /amatör iş yapayım sonra ticari tarafına bakarım derseniz ona müsaade etmiyor.

Genç girişimci yada kobi olarak başvuru için elinizde proje olması lazım. Projenizi teoride tamamladıktan sonra resmi olarak harcamalarınızı bildirip bunların geri ödemesinin belli bir kısmını devlet geri size veriyor. Bu harcamaların faturaları olmak zorunda yok ödemeleri alamazsınız. Biraz uğraş ile yapılabilir bir mevzu çok zor değil
buna hak kazanmak için kosgep in kurslarına gidip eğitim almalı iki yıldır bu kursları takip ediyorum hatta geçen sene ağustos ayında kurs vardı temmuzda başvurdum kurs için ekim ayında kursa çağırdılar ama ben çağırmayacaklar diye işe girmiştim gidemedim kursa

Evet o tarz bürokratik sıkıntılar var. Ama bu da bi noktada boş işleri engellemek için. Nihai ürün isteniyor. Çünkü böyle olmasa bugün “ben bitcoin madeni sistemi kuracağım” diye başvuran binlerce insan olacaktır. Halen üniversitelerimizde bisikletten bozma elektrikli araba yaptım diye ortaya çıkan koca koca üniversitelerin, koca koca profları, mühendisleri mevcut. Onlar dahi nihai ürün çıkartamayacak kafada olunca bir noktada ödemeyi ürüne görüp yapmak daha mantıklı oluyor.

Koskoca ABD devletini yapan bu kültürdür zaten.Önce amatör garajda başlanır orada bir şeyler başarıldıktan sonra ticari faaliyete dökülür girişimler.Bu gün adını duyduğumuz bir çok milyar dolarlık şirket böyle doğmuştur.

Bizde ise alıp bir arabayı elektrikli yapayım,bakayım nasıl oluyor kaça patlıyor diye girşimde bulunsanız devlet dur orada diyor.Gidip bir sürü izin almanız ve ticari şirket kurup sonra girişimde bulunmanız lazım ki arabayı tescil ettiresiniz.Tabi kimse sonucunun ne olacağını tam bilmediği bir iş işin bunları yapar mı hayır.Tabi olmayınca bir çok amatör fikir sonunda ölüyor.Sistem el verse belki binlerce kişi şirket kurup iş imkanı, ihracat imkanı sağlayacaktı şimdiye kadar..

Devlet farklı anlayış farklı....

Günümüzde Kalkınma ajansları Kosgeb gibi kuruluşlarla milyonluk hibe destekler veriliyor.Konu vatan millet sakarya olayına dönmesin ama geçmişteki bozuk zihniyetlerin kosgebe laylon fatura gösterip aldığı parayla gidip mersedez bemewe alarak ülkenin gelişimi için ayrılan bütçeyi uçkuruna harcayınca hükumette maalesef katı kurallar koymak zorunda kalıyor. Evet bazı konularda gerçekten saç baş yoluyorsunuz ama bu işi bu hale getiren bizleriz kimse gusura bahmasın hatta gusura bahsın :D :D bahsın ki kendine çeki düzen versin.

Bugün ben KOSGEB destekli firma kuracağım inşallah. Projemi gittim konuştum kosgeb danışmanları ile böyle böyle enjeksiyon makinesi alarak işe başlayacağım ama bu makine denemeler yaparak IML Robot üretmeyi hedefliyorum bu şekilde kendi çapımda bir arge çalışmam oldu dedim. Adamlar çok sevindi mutlu oldu. IML Robot ülkemizde üretilen bir ürün olmasına rağmen bu tarz işlerle uğraşan insanların çoğalmasından mutluluk duyuyorlar. Çok ahım şahım bir projem olmamasına rağmen bi proje teklifleri önerdiler dibiniz düşer.

Devlet kendi kendine olan bir şey değil. Bizlerin sayesinde güzel şeyler olur. Önemli olan niyettir. Niyetiniz halis ise zor olsa da amacınıza ulaşırsınız.

Cevdet Abi sana katılıyorum yeter ki istek olsun azim olsun. Ceviz ağacından gitar yapmak yerine mdf üzerine isim yazmak yerine daha katma değerli işlerle uğraşmak lazım. Hem yazılım hem mekanik her anlamda elin gavurundan çok daha iyi şeyler yapacak kapasiteye sahibiz yeter ki o gücün farkında olalım.

@KAYSERİ Faruk kardeşim bahsettiğin durumlar hala geçerli daha önce ticaretle uğraşmayı denedim bir iki defa ama destek ve sermaye yeterli olmayınca iflas ettim.Şuan bir fabrikanın alçak gerilim dediğimiz 380-220 volt sistemlerini kurar çalıştırırım hatta CNC torna dahil ama devlet kurumu kosgep e gittim kursa gitmen lazım dedi kurs aradım buldum sözde 20 gün sonra çağıracaklardı 3 veya 4 ay sonra çağırdılar.O kadar boşta bekleyecek ne zamanım nede param var iki gün önce yine kocaeli körfez işadamları derneği kosgep kursu düzenleyecekmiş kurs sayısı dolmuş kendi çevleri tarafından başka yer yokmuş.
İzmit te bir firma ile tanıştım geçen yıl 3 ortak bu adamlar ve toprak direncini düşüren kimyasal üretmişler bunun için destek almak istemişler ve gittikleri kurumlar:neden yaptınız ki bunu demiş adamlar şimdi bu ürünü üretip perakende olarak satıyorlar toptan satamıyorlar reklam yapamıyorlar çünkü ellerindeki sermaye buna yetmiyor ben bu ürünü Bilecik te bir şantiyede kullandın 20 ohm çıkan toprak direncini 5 ohm a düşürdüm 80 ohm çıkan direnci 10 ohm düşürdüm.Yani anlayacağınız işe yarıyor ama reklam ve pazarlama için sermaye olmadığı için tanıtılıp satılamıyor çünkü destek vermesi gereken kurumlar destek vermiyor.

Son düzenleme: