demeraj akımı

613 amperlik başlangıç akımı varsa 630 amperlik TMŞ kullanmalısın. 613 amperden 317 amper sürekli zaman akımına ulaşmak için birkaç saat zaman geçeceğinden (soğutma sistemindeki suyun soğuması için kompresör ve fanların hepsi ilk başta çalışacak ve su istenilen sıcaklık seviyesine düştükten sonra ihtiyaca göre fan ve kompresör çalışacak) 400 amperlik TMŞ'nizle chiller çalışmaya başladığı andan itibaren triplenecek, gecikme zamanı sonunda şalter açacaktır. O şalteri sökerek ve yerine 630 amper nominal akımlı TMŞ ve nominal çalışma akımınıda 630 ampere set ederek sorununuzu çözmüş olursunuz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
iyi günler
arkadaşlar ufak bir problemim var gerçi cevabı kafamda çözdüm ama yinede emin olmak için sizlerinde bilgisine ihtiyacım var
bir chillerde

demeraj akımı: 635 Amper
maksimum çalışma akımı: 384 A
Maksimum çalışma kw : 231 kw

buna göre ben tesisata 3x240 YVV 0.6/1 kV lık bir kablo çektim.

benim burada yapmak istediğim sigortasını 400 A. lik sigorta koyup üzerindeki anma akımı değerinimi yükseltmemmi gerekiyor eğer öyle ise bu değer Ir mi li ve kaç katına çıkartmam gerekiyor

cevaplarınız için teşekkür eder iyi günler dilerim beyler.
arkadaşım merhaba
motorunuz 250 kw mı?mevcut verdiğiniz akıma göre 660 amper akım taşıma kapasiteli kablo kullanman gerekir.mevcut bilgilerden motor akımı(213000/1.73x380x0.85=381 Amper)yapar.kesici seçimi (381x1.5=572Amper)ortalama 600amperlik kesici seçmelisin.İn(manyetik ayar sahası) motor hangi akıma çıktığı zaman şalterin açmasını istiyorsan ayarlarsın. örneğin 6xin olabilir.
kolay gelsin

kimse benim sorumu anlamadı galiba soruyu tekrarlıyorum
cihazın start akımı 613 amper stabil normal çekilen akımı ise 317 amper ben yani ben buna 400 amper TMS koyup In bolumunu x10 yaptıgım zaman bu 400 Amper salter ısımı gorurmu. sonucta TMS gecıkmeli olarak çalışan bir şalter değilmi.

mesafe 80 mt çekilen kablo 3x120x95 2 adet
arkadaşım merhaba
613/317=1.9 yapar.mesela şalterini 2.5-3 İn arasında ayarlayabilirsin.İn'yi 10 'a getirisen motorun akımı nın 10 katı ampere gelince açar.gerilim düşümü yönünden bir sıkıntı yok fakat seçilen kesit pratikte kurtarır.teknikte 2 ad.3x150'lik kablo kullanman gerekir.
koly gelsin

Son düzenleme:
kimse benim sorumu anlamadı galiba soruyu tekrarlıyorum
cihazın start akımı 613 amper stabil normal çekilen akımı ise 317 amper ben yani ben buna 400 amper TMS koyup In bolumunu x10 yaptıgım zaman bu 400 Amper salter ısımı gorurmu. sonucta TMS gecıkmeli olarak çalışan bir şalter değilmi.

mesafe 80 mt çekilen kablo 3x120x95 2 adet
400 amperlik şalter size yeterlidir.in 1 e getir bırak ilk kalkınmadaki demeraj akım süresi çok kısadır.şalter açmaz.rahatlıkla çalışır. slm

rezistans bende senin gibi düşünüyorum ama daha önce bu tip bir sistemle karşılaşmadım daha önce böyle bir tecrüben oldumu

Böyle afaki cevaplamalar yerine motorun demeraj akımı çekme süresi ve kesicinin açma eğrisini incelemek lazımdır .Yoksa söylenecek her cevap havada kalır ; ama demeraj akımı kısa süreli çekiliyorsa bu motor için 400 A lik şalter sıkıntı olmaz .

Demeraj akımı için,termik değerden ziyade ( nominal akım yeterlidir ),mağnetik açma akımı önemlidir.250 kw motor için,4-8 kA lik şalter kullanılmasında yarar vardır ( 2-4 kA şalter,demerajda,açma yapa bilir ).

peki ustalarım birde soruyu şu şekilde yöneltsem merak ettiğim için soruyorum.
trafodan al kablo ile bu hat çekilmiş olsa ki trafodan bir başa binadaki mesafe 200 metre
mesela 240 lık al kablo ile
aynı güç ve özelliklere sahip yani

anma akımı 635 amper
nominal çalışma akımı 384 amper
maksimum çalışma kw 231 kw
peki bu seferde Aleminyum kablo bu yükü taşırmı ? yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

sn.shekerseytan,
3*240/120 mm2 ALVİNAL yeraltı kablosunun sürekli akım kapasitesi 360 A dir.Motorunuzun nominal akım 384 A olduğundan Aluminyum kablonuzun bu yükü taşıması mümkün değildir.
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri