delta plc verilerini delphi yazılımına nasıl aktarırım?

cemoztan

Üye
merhaba ben bir matbaa firmasında yeni başladım ve plc konusunda pek fazla bilgim yok. plc yazılımında sensörlerden veri alacağım ( kağıt geçti-geçmedi , saatlik kaç tane geçti gibi).

1. takıldığım yer bu firmanın kendi otomasyonları (makina otomasyonları değil) delphi dili ile yazılmış. delphi 'yi çok iyi bilen yazılımcı var fakat plcden verileri nasıl çekeceğini bilmiyor. delta plclerin kendi e-servisleri üzerinden bilgileri exele dönüştürebiliyor fakat biz bunu en son kullanmak istiyoruz. bu konuda bilgisi olan ya da önerisi olan varsa çok yardımcı olur

2. takıldığım yer delta plc kullanmaktayız fakat hp dokunmatik ekran bilgisayarımız var. kullanıcı arayüzü oluşturulmuş durumda delphi dilinde. plc ile dokunmatik ekranı nasıl haberleştirebilirim? delta plcye uygun Scada programı gibi bir program kullansak tabiki çok daha kolay olurdu işler. plc ile bu programı nasıl bağdaştırırım?

bu konularda yeniyim, bu konularda uzman olan kişilere belki de çok komik sorular bunlar ama kusuruma bakmayın. yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleme:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Otomasyonda eğitim aşamasında birinci merhale plc programı ile basit programlar yazıp ( genelde dijital input ) bunu plc ye download etmek ve çalıştırmak , ikinci merhale analog imputlar ile daha komplex programlar yazıp bunları download edip çalıştırmak , üçüncü aşama ise bir operatör paneli ile plc yi haberleştirip hem veri izlemesi hemde kumanda yapmaktır. Siz bunların üçünün birden hemen üstünden atlayıp geçeceğinizi düşünüyorsanız bünyeniz bu kadar hızı kaldırmaz . 1. kademeden başlayarak step step ilerleyin.

ben siemensin plc programlamasında dediğiniz ilk 2 adımı yaptım. bir sürü örnek çalışma yaptım. ama operatör paneliyle haberleştirip kontrol hiç yapmadım. ben plcnin içine yazılımı hazırladım algoritmaları oluşturdum. şu şekilde anlatıyım 4çıkışım var kontrol paneline gelmesi gereken. çıkış 1 sistemin doğru şekilde çalıştığı ve devam edebilmesini sağlıyor. 2.3.4. çıkışlarda error durumlarını veriyor. y2 çıkışı olarak dediğim durum makina 1dakikadır çalışmıyor operatörün ekranına hata mesajı gelecek. bu hatanın sebebini yani makinanın 1dakikadır durma sebebini girecek. operatör arayüzünde zaten bu çıkışlar aktif olduğunda ne yapılması gerekiyor herşey hazırlanmış durumda kullanıcının hangi bilgileri girmesi gerektiği yazıyor. sadece ben o arayüze bu 4 çıkışı operatör ekranına göndermek istiyorum

Bu noktada biraz wincc flexible programı ve bu programda yapılan işlemleri incelemenizde fayda var .

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri