PLC ile Motor Sürme

eistian_54

Üye
Merhabalar,

Ben normal şartlarda gömülü sistem tasarımcısıyım.Normalde üniversitede plc gösterdiler.Siemens S7 300.

Okuldan sonra hiç plc kullanmadım.Pano montaj işinde falan geçici çalıştıysam da işim her zaman gömülü sistem tasarımı oldu.

Geçenlerde bir iş geldi.

Yaklaşık 50 adet giriş ve 80-90 adet diyelim ki 100 adet çıkışlı, toplamda 12 adet falan ac motor sürücü, 8 adet falan step motor sürücü olan bir proje için iş geldi.

Motor sayısı çok ama temelde motorlar birlikte hareket ediyorlar.

Şimdi ben bu işi mikrodenetleyici kullanarak bas baya yaparım.Ancak plc kullanmak daha kolay.Fakat fiyat yüksek olacak.Kendim kart tasarlasam vs uğraşsam test süreçleri, elektriksel gürültüler vs sıkıntı olacak.

Bu konuda yol gösterir misiniz?

-Bu işi plc ile mi yapayım, kart tasarımı ile mi,
-Plc önerirseniz plc olarka ne kullanmamı önerirsiniz, neden?
-Plcolursa delta plclerde en çok 16 io gördüm.Bu kadar ioyu nasıl çözeceğim?
-Satılan digital io modüllerinde 32 gördüm en çok.Nasıl bu kadar io yu çözeceğim?
-Panoyu nerde nasıl yapmamı, yaptırmamı önerirsiniz?
-Bu işi düzenli şekilde yapmak istiyorum.Elektronik kart olsa çizimleri Altium ile yaparım programı keil ile yazar debuggeri bağlar test ederdim.Ama plc kısmına vakıf değilim.Ne önerirsiniz, nasıl bir yol haritası hazırlamalıyım?
-Hangi programları kullanmalıyım (E-Plan, ilgili plcnin idesini vs).
-Plc ile yada sürücü ile motor kontrolü hiç yapmadım diyebilirim.Nasıl haberleşiliyor?Kütüphanesi kendi içinde mi geliyor?Rs485 ile haberleşecek plc ve sürücüler doğru mu?

Bu konularda yardıma ihtiyacım var.Vaktiniz olduğu ölçüde detaylıca izah edebilir misiniz?

Hayırlı geceler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
-Zaman baskısı yoksa PLC ile yapmanızı öneririm.Bu proje ile PLC işini çözmüş olursunuz. emi olayından baya kurtulmuş olursunuz.
-Delta önerebilirim.Her plc üzerinde rs 485 var.Modbusdan Sürücülere ekrana baglanır haberleşirsiniz.
-Input output sorun olmaz.Yardım bulmanız daha kolay.Ben panasonic kullanıyorum.Ama modbus ilavesini satın almak zorundasınız.
-Panonun projesini çizip, pano dizen firmalardan birine yaptırtabilirsiniz.
-Cofaso eplan caddy birini secebilirsiniz.cofasonun videoları vardı.çabuk ögrenirsiniz.ben caddy kullanıyorum.
-sürücüleri vs kolaylıkla kontrol edersiniz.Modbus haritası var.İlgili adreslere yazar yada okursunuz.
kolay gelsin.

mitsubishi fx2n-128mr ye de bak sanırım 76 input 76 output vardı. ucuza gelir digerlerinde ek modul ler pahalıya gelir sanırım

Merhabalar,

Ben normal şartlarda gömülü sistem tasarımcısıyım.Normalde üniversitede plc gösterdiler.Siemens S7 300.

Okuldan sonra hiç plc kullanmadım.Pano montaj işinde falan geçici çalıştıysam da işim her zaman gömülü sistem tasarımı oldu.

Geçenlerde bir iş geldi.

Yaklaşık 50 adet giriş ve 80-90 adet diyelim ki 100 adet çıkışlı, toplamda 12 adet falan ac motor sürücü, 8 adet falan step motor sürücü olan bir proje için iş geldi.

Motor sayısı çok ama temelde motorlar birlikte hareket ediyorlar.

Şimdi ben bu işi mikrodenetleyici kullanarak bas baya yaparım.Ancak plc kullanmak daha kolay.Fakat fiyat yüksek olacak.Kendim kart tasarlasam vs uğraşsam test süreçleri, elektriksel gürültüler vs sıkıntı olacak.

Bu konuda yol gösterir misiniz?

-Bu işi plc ile mi yapayım, kart tasarımı ile mi,
-Plc önerirseniz plc olarka ne kullanmamı önerirsiniz, neden?
-Plcolursa delta plclerde en çok 16 io gördüm.Bu kadar ioyu nasıl çözeceğim?
-Satılan digital io modüllerinde 32 gördüm en çok.Nasıl bu kadar io yu çözeceğim?
-Panoyu nerde nasıl yapmamı, yaptırmamı önerirsiniz?
-Bu işi düzenli şekilde yapmak istiyorum.Elektronik kart olsa çizimleri Altium ile yaparım programı keil ile yazar debuggeri bağlar test ederdim.Ama plc kısmına vakıf değilim.Ne önerirsiniz, nasıl bir yol haritası hazırlamalıyım?
-Hangi programları kullanmalıyım (E-Plan, ilgili plcnin idesini vs).
-Plc ile yada sürücü ile motor kontrolü hiç yapmadım diyebilirim.Nasıl haberleşiliyor?Kütüphanesi kendi içinde mi geliyor?Rs485 ile haberleşecek plc ve sürücüler doğru mu?

Bu konularda yardıma ihtiyacım var.Vaktiniz olduğu ölçüde detaylıca izah edebilir misiniz?

Hayırlı geceler.

Merhaba,

· Giriş-çıkış sayısı, PLC marka seçiminde çok da önemli değil. Çünkü her PLC markasında CPU’nun yanına takılan modüller ile IO sayısını arttırabilirsiniz. Dediğiniz sayılara hemen her PLC'de kolayca çıkılır.

· Bir marka önermek yanlış olur. Yapacağınız fabrikada çok kullanılan PLC markası tercih edilebilir. Türkiye’de Siemens’in kullanımı yaygındır. Kullanımı da kolaydır. Müşteri Siemens'i görünce sevinir :)

· Panonuzu yaptırma konusunda yönlendirme yapabilirim.

· Program arayüzü PLC markasına göre değişir. Aldığınız PLC’nin programlama editörü lisanslı da olabilir. Dikkat etmek gerekir.

· EPLAN elektrik projesinin çizimi için gerekir. Alternatif programlar mevcut olsa da en popüleri EPLAN’dır.

· AC motor sürücülerini dijital bitlerle sürebilirsiniz. Hız kontrolü istenirse analog sinyallerle desteklenir. Step motorlar ise bir haberleşme protokolü kanalıyla veya PLC pulse çıkışlarıyla sürülebilir. Uzmanlık gerektirebilir.

Bunlar işin somut kısımları. Benim fikrim ise, bu iş kartla yapılır ama zor olur. Yapım aşaması çok uzun sürer. Kart çok kez revize olur. Kalite standartlarına uymayabilir.

PLC hazır bir çözümdür. Devreye alma süreleri çok kısalır. Program yazma süreci çok sürmez. Modülerdirler, olası revizyonları gerçekleştirmek kolaydır. Ben PLC programcısıyım yardımcı da olurum size ama ilk kez PLC kullanacak biri için zor bir proje olur.. Zaman dar ise altından kalkması zor olabilir. Bilginize..

Syg.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri